باربی: زندگی در خانه‌ی رؤیایی

(Barbie: Life in the Dreamhouse)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی زندگی باربی در خانه‌ای رؤیایی و ماجراهای روزانه‌اش همراه با دوستانش، با هدف آشنایی بیشتر کودکان با محصولات باربی

سال: 2012
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مورد توجه بودن باربی و رقابت بین باربی و راکل می‌تواند برای کودکان همذات‌پندارانه باشد.
  دخترها و پسرها با هم سر و سری دارند. باربی و کن در رابطه‌ای عاشقانه‌اند که راکل همواره برای به هم زدن آن تلاش می‌کند. دختران با مایو و پسران بدون تیشرت نشان داده می‌شوند. صنعت مد و تبلیغات در مورد برند باربی، حضور پررنگی در این سریال دارند. همچنین، محصولات زیادی با شخصیت باربی در بازار موجودند و تماشای این سریال ممکن است میل به خرید این محصولات را در کودکان افزایش دهد.
  کل‌کل کردن و گفتگوهای تهدید‌آمیز بین چند شخصیت پسر سریال به چشم می‌خورد. بخش زیادی از گفتگوها به موضوعات بزرگسالانه‌ای مثل مد و لباس مربوط می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی کامپیوتری و اینترنتی، درباره‌ی شخصیت عروسکی باربی است که سال‌هاست نامش، هم به‌عنوان عروسکی صورتی‌پوش و هم روی انواع و اقسام محصولات مربوط به کودکان، علاقه‌ی بسیاری از دختران در سرتاسر جهان را به خود جلب کرده و آن‌ها را به خریدن این محصولات ترغیب کرده است. در این سریال، باربی به عنوان یک الگوی مد فعالیت می‌کند و از این کار درآمد خوبی هم به دست می‌آورد. باربی دختری خوش‌قلب و مهربان است که به صورت ناباورانه‌ای در زندگی هر چه خواسته، به‌ دست آوره و در کل سریال این‌گونه به‌نظر می‌رسد که او بهترین است و همه باید مانند او باشند. بعضی از دوستان و اطرافیان باربی به زندگی او حسادت می‌کنند و از هر فرصتی برای خراب کردن چهره‌ی باربی در جامعه و به دست آوردن جایگاهش استفاده می‌کنند. قیافه و لباس‌های زیبا و جذاب باربی در زندگی بسیاری از دختران کوچک تأثیرگذار است و آرزوی داشتن بدن و ظاهری مانند او دغدغه‌ی خیلی از آن‌ها تا بزرگسالی است.
  این سریال صحنه‌ی خشن و ترسناکی ندارد اما ارتباطات و مناسباتی که باربی در زندگی و کارش با آن‌ها درگیر است، به جهان کودکان ارتباطی ندارند. همچنین در این سریال، تصویر واقعی و دقیقی از دختران در زندگی و جامعه نمی‌بینیم. ظاهر و اندام باربی و رفتار و شخصیتش مطابق با کلیشه‌های مرسوم در مورد بدن و رفتار زنانه است؛ بدنی با لاغری اغراق‌آمیز و شکلی غیرواقعی و رفتارهایی که با ناپختگی و ساده‌لوحی همراهند. در سرتاسر داستان نیز با تبلیغ محصولات مختلف برند باربی مواجه می‌شویم و به نظر می‌رسد این سریال بیشتر با هدف تجاری ساخته شده باشد. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد ظاهر باربی و شخصیتش و دلیل علاقه‌ی دخترها به او و خرید محصولات باربی با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  باربی رابرتز با درآمدی که از شغل پرسودش به عنوان یک الگوی مد در می‌آورد، به همراه دوستانش در شهر مالیبو در کالیفرنیا زندگی می‌کند. باربی گشاده‌رو و مهربان است و درِ خانه‌اش همیشه به روی دوستانش باز است اما همه با او رابطه‌ی خوبی ندارند. راکل، رقیب باربی، به کمک برادرش، رایان، از هر فرصتی برای خراب کردن چهره‌ی باربی در جامعه و به دست آوردن جایگاهش استفاده می‌کند. او نسبت به محبوبیت باربی حسادت می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزی را در سریال‌ها و فیلم‌های مربوط به باربی دوست دارید؟ به نظر شما چرا دختربچه‌ها به این شخصیت علاقه دارند؟
  ظاهر باربی چقدر به نظرتان واقعی می‌آید؟ شخصیتش چقدر واقعی است؟
  آیا تماشای این سریال باعث می‌شود وسایلی بخرید که مورد نیازتان نیست و فقط به‌خاطر عکس باربی روی آن‌ها می‌خریدشان؟ آیا لزوماً تاثیر گرفتن از آنچه در تلویزیون می‌بینیم بد است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["درام"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["درام"]
  مدت زمان ۳
  سال انتشار ۲۰۱۲