بازی ویزیون

thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مجموعه‌ای تلویزیونی و آموزشی درباره‌ی بازی‌های کامپیوتری و دیجیتال، با هدف افزایش مهارت‌های بازی‌سازی و سواد رسانه‌ای

سال: 1397
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوع بازی‌های کامپیوتری و مهارت پیدا کردن در آن‌ها موضوع مهم و معناداری در دنیای بسیاری از نوجوانان است.
  بنا به فضای بازی‌های انتخابی از کلمات و عبارات خشنی چون کشتن، کارش رو ساختن، بیچاره‌ کردن و کلماتی از این دست استفاده می‌شود.
  مخاطبان در مورد انواع بازی‌های داخلی و خارجی، مهارت‌های مورد نیاز در انجام آن‌ها، فرایند تولید بعضی از بازی‌ها، تازه‌ترین اخبار از دنیای بازی‌ها و سایر موضوعات مربوط به انواع بازی‌های کامپیوتری و کنسولی، اطلاعات زیادی به دست می‌آورند. همچنین به مهارت‌های مورد نیاز در بازی‌سازی، مثل ایده‌پردازی، خلاقیت، پشتکار و مهارت‌های حل مسئله اشاره می‌شود. بعضی از بازی‌های ایرانی معرفی شده به موضوعات تاریخی و سیاسی، مثل کودتای 28 مرداد می‌پردازند و خوب است مخاطبان، قبل از انجام بازی، در مورد این رویدادها اطلاعات مستندی داشته باشند.
  بعضی از بازی‌های معرفی شده، که عموماً از میان بازی‌های معروف و پرمخاطب انتخاب می‌شوند، فضای خشن و ترسناکی دارند و مخاطب را به انجام رفتارهای خشونت‌آمیزی چون زدن و پرت کردن و کشتن ترغیب می‌کنند. مجری برنامه هم در صحبت‌هایش، با کشاندن رفتارهای خشن بازی به زندگی واقعی، مخاطبان را به از پا درآوردن دشمنان و بدخواهان ترغیب می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این مجموعه‌ی تلویزیونی که با توجه به علاقه‌ی نوجوانان به دنیای بازی‌های کامپیوتری و دیجیتال و با هدف افزایش مهارت‌های بازی‌سازی و سواد رسانه‌ای در آن‌ها ساخته شده، شامل بخش‌های مختلفی است که در هر بخش، مخاطبان با انواع بازی‌ها، روش‌های تولید بعضی از بازی‌ها، اخبار و اطلاعات مربوط به دنیای بازی‌ها، انواع بازی‌های تولید ایران و مهارت‌های مختلف در انجام بازی‌ها و تولید آن‌ها پرداخته می‌شود. مجری برنامه نوجوانان را ترغیب می‌کند که مهارت‌های مورد نیاز در بازی‌ها، مثل پشتکار و تلاش، حل مسئله و هدفمندی را به زندگی واقعی خود انتقال دهند و بازیگران پرقدرت زندگی خود نیز باشند. در بخش‌هایی نیز مهمانان و کارشناسانی حضور دارند که مخاطبان را با مهارت‌های ساخت بازی آشنا می‌کنند.
  بعضی از بازی‌های معرفی شده، که عموماً از میان بازی‌های معروف و پرمخاطب انتخاب می‌شوند، فضای خشن و ترسناکی دارند و مخاطب را به انجام رفتارهای خشونت‌آمیزی چون زدن و پرت کردن و کشتن ترغیب می‌کنند. مجری برنامه هم در صحبت‌هایش، با کشاندن رفتارهای خشن بازی به زندگی واقعی، مخاطبان را به از پا درآوردن دشمنان و بدخواهان ترغیب می‌کند. همچنین، بعضی از بازی‌های ایرانی معرفی شده به موضوعات تاریخی و سیاسی، مثل کودتای 28 مرداد می‌پردازند و خوب است مخاطبان، قبل از انجام بازی، در مورد این رویدادها اطلاعات مستندی داشته باشند. تماشای این برنامه برای کودکان و نوجوانان زیر 12 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان 12 تا 14 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  این برنامه‌ی تلویزیونی با توجه به علاقه‌ی نوجوانان به دنیای بازی‌های کامپیوتری ساخته شده و شامل بخش‌های مختلفی است که در آن‌ها به معرفی بازی‌ها، آموزش بعضی از مهارت‌های مورد نیاز در انجام بازی‌ها و نیز آموزش مهارت‌های لازم در تولید بازی‌ها پرداخته می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این برنامه را دوست دارید؟ چه بخشی از آن را دوست دارید؟ آشنایی با بازی‌ها را یا مهارت‌های ساخت بازی را؟
  این برنامه سعی دارد مخاطبان را ترغیب کند که بازی‌ساز شوند. شما به این موضوع علاقه دارید؟ یا ترجیح می‌دهید فقط بازی کنید؟
  یکی از اهداف این برنامه افزایش سواد رسانه‌ای است؟‌ می‌دانید سواد رسانه‌ای یعنی چه؟ به نظرتان سواد رسانه‌ای به چه درد ما می‌خورد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۵۲
  مدت زمان ۴۲
  سال انتشار ۱۳۹۷