باغ ‌وحش خیابان ۶۴

(64 Zoo Lane)
thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی قصه‌های قبل از خواب حیوانات باغ وحش برای یک دختربچه، همراه با تجربه‌ی دوستی، قدرشناسی و مسئولیت‌پذیری

سال: 1999
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌هایی که لوسی همراه با حیوانات می‌کند، ارتباط دوستانه‌اش با حیوانات باغ وحش و موقعیت‌هایی که در داستان‌ها پیش می‌آیند، برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادارند. شیوه‌ی پرداختن به آن‌ها نیز از منظر کودکان و با در نظر گرفتن شیوه‌ی تفکر و احساس در دنیای کودکان است. فضای سریال امن و آرام است و تخیل سرشار کودکان و نیاز آن‌ها به شنیدن مداوم قصه‌های پرماجرا را در نظر گرفته است.
  همه‌ی شخصیت‌های سریال مهربان و مسئولیت‌پذیرند. لوسی و حیوانت باغ وحش شاد و کنجکاوند و در عین حال، حمایتگر و مهربان هم هستند. آن‌ها در کنار هم و از هم، چیزهای بسیاری یاد می‌گیرند. رفتار و برخوردشان با هم محترمانه و همراه با قدرشناسی است. از آن‌جایی که بخش زیادی از آموزش‌های سریال به موضوعات اخلاقی و اجتماعی، مانند مسئولیت‌پذیری و قدرشناسی مربوط می‌شوند، این موضوعات در رفتار شخصیت‌ها هم به‌وضوح دیده می‌شوند.
  کودکان در خلال قصه‌ها با حیوانات مختلفی از اقلیم‌ها و سرزمین‌های مختلف آشنا می‌شوند. همچنین، به مشاهده‌ی دقیق اطراف، خوب گوش کردن، خوب فکر کردن و درس گرفتن از تجربه‌ها نیز ترغیب می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی، درباره‌ی قصه‌های قبل از خواب دختری ۷ ساله به نام لوسی است. او که در همسایگی باغ وحش زندگی می‌کند، هر شب قبل از خواب، به کمک گردن زرافه از پنجره‌ی اتاقش به میان حیوانات باغ وحش می‌آید و به قصه‌هایی که هر شب یکی از آن‌ها تعریف می‌کند گوش می‌دهد. در پایان، گفتگوی کوتاهی در مورد داستان می‌کنند و لوسی دوباره با کمک زرافه به رختخوابش برمی‌گردد و می‌خوابد. قصه‌ها به خاطرات و ماجراجویی‌های حیوانات مختلف، پیش از زندگی در باغ وحش مربوط می‌شوند و همه‌ی آن‌ها به شکل‌های مختلف و بدون جهت‌گیری آموزشی مستقیم، به رشد عاطفی و اجتماعی کودکان می‌پردازند. مفاهیمی مثل مهربانی و همدلی، دوستی و کمک به دیگران، مسئولیت‌پذیری، به اشتراک گذاشتن، قدردانی و بخشش در داستان‌های این سریال پررنگ و برجسته‌اند. به نظر می‌رسد موضوع قصه‌گویی و خوب گوش دادن به قصه هم از دیگر هدف‌های این سریال باشد. مهارت‌های زبانی کودکان، مانند گسترش دامنه‌ی لغات آن‌ها نیز می‌تواند در خلال گوش دادن به داستان‌ها تقویت شود.
  رویکرد این سریال در آموزش، سرزنش‌گر و القاکننده‌ی احساس گناه به کودکان نیست؛ بلکه با شناخت کودک و نیازها و علاقه‌هایش و با نزدیک شدن به جهان کودکان، سعی دارد به آن‌ها کمک کند تا خود و دنیای اطراف‌شان را بهتر بشناسند و ارتباط بهتری با جهان برقرار کنند. این آموزش‌ها به‌جای نشان دادن رفتارهای منفی و پیامدهایشان، رفتارها و احساس‌های مثبت را به تصویر می‌کشند و با ایجاد احساس امنیت و آرامش در کودک، او را در یادگیری موضوعات مورد نیازش همراهی می‌کنند. اما کلمات و جملاتی که در قصه‌ها استفاده می‌شوند، ممکن است فراتر از خزانه‌ی واژگانی یا قدرت درک و تحلیل خردسالان باشند و آن‌ها را از تماشای سریال خسته و دلزده کنند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز، با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  لوسی در خانه‌ای زندگی می‌کند که در همسایگی باغ وحش است. او هر شب از پنجره‌ی اتاقش بیرون می‌آید و به قصه‌های حیوانات باغ وحش گوش می‌کند. زرافه، فیل و نوه‌اش، خرس، میمون‌ها و دیگران، هر شب ماجراهایی را از زندگی‌شان در بیرون از باغ وحش برای او تعریف می‌کنند و در پایان هم لوسی به رختخوابش برمی‌گردد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه قصه‌ای در این قسمت شنیدید؟ چه بخش‌هایی از این قصه را دوست داشتید؟ لوسی چه نکته‌ای از قصه یاد گرفت؟
  به نظر شما حیوانات زندگی بیرون از باغ وحش‌شان را بیشتر دوست دارند یا زندگی در باغ وحش را؟
  دوست دارید چه زمان‌هایی این کارتون را تماشا کنید؟ فکر می‌کنید کارتون مناسبی برای قبل از خواب باشد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۴
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۰۴
  مدت زمان ۱۱
  سال انتشار ۱۹۹۹