بالارود پایین‌رود

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی زندگی اهالی دو روستا، زورگویی اربابان‌شان و حل مسائل‌شان با کمک ریش‌سفیدی‌ها و مشورت‌های کدخدا

سال: 1391
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بعضی اتفاقات در داستان‌ها، مانند روابط بین کودکان، روابط‌شان با والدین و معلم مکتب‌خانه و پیرابا و تجربه‌های روزمره‌شان در روستا می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  پیربابا شخصیتی مثبت، حمایتگر، بااخلاق و مهربان دارد. او زبان خوشی دارد و به مردم روستا و حتی به دو حاکم زورگوی بالارود و پایین‌رود، در حل مسائل‌شان مشورت می‌دهد.
  موضوعاتی مثل مناسبات بین خلافکاران و اربابان برای فریب مردم و به دست آوردن پول بیشتر، موضوعاتی بزرگسالانه‌اند.
  از بعضی کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده: کله کدو، بی‌کلاس، برو پی کارت، مزاحم، دروغگو، ننه‌بزرگ من این کارو کرد؟، خجالت بکش. در بسیاری از موقعیت‌ها شخصیت‌ها با لحن تمسخرآمیز یا تهدیدآمیز با هم صحبت می‌کنند.
  کودکان با بعضی عناصر زندگی روستایی مثل معماری، پوشش مردم، سبک زندگی و نیز با بعضی قصه‌های کهن آشنا می‌شوند. البته این اشاره‌ها به روستای خاصی مربوط نمی‌شود و بیشتر، تداعی کننده‌ی کلیشه‌های زندگی روستایی است.
  در بعضی از داستان‌ها خلافکارانی حضور دارند که با دیگران بدرفتاری می‌کنند؛ مثلاً یک بار پیرمردی را خفت می‌کنند و می‌خواهند او را بیهوش کنند، بار دیگر به سمت مردی شلیک می‌کنند. هر از گاهی پل بین دو روستا خراب می‌شود و یکی به داخل رودخانه می‌افتد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که با تکنیک کات اوت کامپیوتری ساخته شده، درباره‌ی زندگی اهالی دو روستای بالارود و پایین‌رود است که با یک پل چوبی خیلی قدیمی از هم جدا می‌شوند. مردم دو روستا خویشاوندند و با هم روابط خوبی دارند، اما اربابانی در دو منطقه هستند که با زور اموال مردم را می‌گیرند و بر آن‌ها حکومت می‌کنند. مردم با کمک‌ها و مشورت‌های کدخدای روستا که پیرمردی خردمند و دلسوز است، مسائل و مشکلات روزمره‌شان را حل می‌کنند. بعضی از قسمت‌های سریال، روایتگر قصه‌های کهن ایرانی‌اند که سعی دارند با نشان دادن پیامدهای رفتارهای غیراخلاقی و نادرست، پند و اندرزی حکیمانه به مخاطبان انتقال دهند. مقاومت مردم در برابر اربابان زورگو، کمک‌های کدخدا به مردم در حل مسائل‌شان، و اخلاق‌مداری و مهربانی کدخدا از موضوعات تکراری در هر قسمت‌اند.
  این سریال صحنه‌های ترسناک و خشنی ندارد، ولی لحن گفتگوی شخصیت‌ها در بسیاری از صحنه‌ها تمسخرآمیز یا خشن است. بعضی موضوعات طرح‌شده در داستان‌ها، مثل مناسبات بین خلافکاران و اربابان برای فریب مردم و به ‌دست‌آوردن پول بیشتر، موضوعاتی بزرگسالانه‌اند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد داستان‌ها برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  روستای بالارود و روستای پایین‌رود با یک رودخانه‌ی عریض از هم جدا می‌شوند و یک پل چوبی که همیشه خراب است، راه ارتباطی بین دو روستا است. عوامل مختلفی باعث خرابی پل و به دردسر افتادن مردم و اختلال در ارتباط آن‌ها بین دو روستا می‌شود. مردم دو طرف پل با هم قوم و خویش‌اند، اما دو ارباب زورگو به نام‌های سبیل خان و توپوزقلی میرزا، در هر طرف این رود، املاک زیادی را از مردم غصب کرده و خود را حاکم آن‌جا می‌دانند. پیرابا، کدخدای ده، پیرمردی دنیادیده و خردمند است که مردم و حتی حاکمان زورگو نیز به کمک او مشکلات ده را حل می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  زندگی در بالارود و پایین‌رود چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با زندگی شما دارد؟ به نظر شما فضای روستایی این کارتون به کدام یک از روستاهایی که شما می‌شناسید شبیه است؟
  فکر می‌کنید چرا مردم به زورگویی‌های حاکمان بالارود و پایین‌رود اعتراض نمی‌کنند؟ چرا حاکمان زورگو به حکومت‌شان ادامه می‌دهند؟
  شخصیتی شبیه پیرابا می‌شناسید؟ در فیلم و سریال دیگری شخصیتی شبیه به او دیده‌اید؟ او چه ویژگی‌هایی دارد که مردم دوستش دارند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۳
  مدت زمان ۱۳
  سال انتشار ۱۳۹۱