بالش‌ها

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی تلویزیونی درباره‌ی دیر خوابیدن انسان‌ها و شورش بالش‌ها علیه آن‌ها و درگیر شدن دختربچه‌ای در این ماجرا

سال: 1397
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوع زود خوابیدن و زود بیدار شدن و سرحال بودن در مدرسه، موضوع قابل ارتباطی در دنیای کودکان است.
  در یک صحنه کدخدا چپق می‌کشد و در مورد سیگاری بودن پدر مهتاب تردیدهایی ایجاد می‌شود. در رؤیایی که پندار در آن دستگیر شده، بالش‌های بدجنس از یک بالش زن می‌خواهند برایشان حرکات نمایشی اجرا کند تا آن‌ها پندار را نکشند. مردها با لذت، رقصیدن او را تماشا می‌کنند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و همراه با تهدید زیاد استفاده شده: هاپولی کنی، حقه‌باز، خواب به خواب شدی، جون عمه‌ت، سرم رو خوردی، باید حالیت کنم، من می‌دونم و تو، گنده‌باقالی، پولت می‌کنم، برو پی کارت، می‌خوام از همه انتقام بگیرم. لحن خشن و تهدیدآمیز هم در طول سریال شنیده می‌شود. بخشی از گفتگوها مربوط به موضوعات بزرگسالانه است: هر کاسبی‌ای خاک‌خوری داره، باید حواس‌مون به وزن‌مون باشه، هیچ کی یه بالش چاق و خپل دوست نداره.
  بعضی از بالش‌ها شخصیت‌هایی خشن دارند و کارهای خشونت‌آمیزی می‌کنند؛ مثلاً پندار را دستگیر می‌کنند یا آدم‌ها و بالش‌ها را تهدید و شکنجه می‌کنند یا به سمت آن‌ها شلیک می‌کنند. در یکی از قسمت‌ها، پندار به مهتاب و خاله‌اش آبی می‌دهد که آن‌ها از هوش می‌روند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال تلویزیونی که با هدف ترغیب کوچک‌ترها به زود خوابیدن ساخته شده، درباره‌ی بالش‌هایی است که به‌خاطر دیر خوابیدن انسان‌ها از دست آن‌ها شاکی‌اند و جنگی را علیه انسان‌ها راه می‌اندازند. لحافدوزی به نام پندار که هم با انسان‌ها در ارتباط است و هم با بالش‌ها، تلاش می‌کند سوءتفاهمات بین آن‌ها را برطرف کند و با ترغیب انسان‌ها به زود خوابیدن، صلح و آشتی را به رابطه‌ی انسان‌ها و بالش‌ها برگرداند. همچنین، این سریال سعی دارد به بعضی از معضلات زندگی امروزی، از جمله حضور مستمر گوشی‌های هوشمند در زندگی روزانه‌ی انسان‌ها و اثرات مخرب آن‌ها بر روابط بین فردی نیز بپردازد.
  گاهی بالش‌های خشمگین رفتارهای خشنی با انسان‌ها یا دیگر بالش‌ها انجام می‌دهند؛ مثلاً آن‌ها را دستگیر می‌کنند یا با اسلحه تهدیدشان می‌کنند. مثل بسیاری از سریال‌های تلویزیونی مشابه، فضا و مناسبات بزرگسالانه در داستان‌ها و گفتگوها جریان دارد و کلیشه‌های رایج در مورد زن و مرد و ارتباط آن‌ها دیده می‌شود؛ مثلاً زن همیشه در حال دستور دادن و غر زدن و مرد همیشه در حال بله قربان گفتن است. گداها افرادی پول‌پرست نشان داده شده‌اند که می‌خواهند سرِ مردم را کلاه بگذارند و کودکان کار موجوداتی ترحم‌برانگیزند که نیاز به حمایت شهروندان پولدار دارند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در دنیایی خیالی، بالش‌ها در اعتراض به این‌که آدم‌ها دیر می‌خوابند و دیر بیدار می‌شوند، تصمیم به جنگ با آن‌ها می‌گیرند. دختربچه‌ای به نام مهتاب در رؤیایش وارد دنیای بالش‌ها می‌شود و ماجراهای آن‌ها را دنبال می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این سریال را دوست دارید؟ چه چیزی را در آن دوست دارید؟ شخصیت‌ها را؟ موسیقی‌اش را؟ داستانش را؟
  شما هم مثل مهتاب از زود خوابیدن فراری هستید؟ به نظرتان چه راه‌هایی برای زود خوابیدن وجود دارند؟
  با تماشای این سریال متوجه اهمیت زود خوابیدن شدید؟ چرا مهم است زود بخوابید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["تلویزیونی","عروسکی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["تلویزیونی","عروسکی"]
  مدت زمان ۵۳
  سال انتشار ۱۳۹۷