ببین و بساز تخم‌مرغی

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و آموزشی درباره‌ی کاردستی‌های یک آدمک بنفش‌رنگ با استفاده از تخم‌مرغ و از روی نقشه‌های آماده

سال: 1392
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فضای ساخت‌وساز در سریال و درست کردن کاردستی و استفاده از وسایل و ابزارهای کاردستی می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  کودکان با بعضی ابزارهای ساخت‌وساز و نیز با مراحل درست کردن کاردستی و فرایندهای بریدن و چسب زدن آشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی بدون کلام که به‌ صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده، درباره‌ی آدمک بنفش‌رنگی است که در هر قسمت به سراغ محوطه‌ی ساخت‌‌و‌سازش می‌رود و با کمک ابزارهای پیچیده‌ای که دارد، طرح یک کاردستی تازه را می‌بیند و شروع به ساختن کاردستی جدیدی با تخم‌مرغ می‌کند. او از کاتر، اره، مقوا، چسب، مداد و رنگ استفاده می‌کند تا طرحش را روی تخم‌مرغ بکشد و ببرد و بچسباند. بعد هم که کاردستی آماده شد، با آن به گردش و بازی می‌رود.
  در عین حالی که به نظر می‌رسد فضای ساخت‌وساز کاردستی در سریال می‌تواند برای کودکان انگیزه‌بخش باشد و ساخت کاردستی‌های جدیدی به آن‌ها آموزش دهد ولی سخت و پیچیده بودن طرح‌ها، شباهت آن‌ها به کارهای بزرگ‌ترها و استفاده از ابزارهایی مثل کاتر و اره ممکن است کودکان را، برعکس، بی‌انگیزه و بی‌علاقه کند، یا نهایتاً آن‌ها را ترغیب کند که از بزرگ‌ترهایشان بخواهند برایشان کاردستی درست کنند. پیشنهاد می‌شود کودکان زیر ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم والدین و هم کودک فرصت داشته باشند درباره‌ی کاردستی‌ها و مراحل ساختن آن‌ها با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  آدمک بنفش‌رنگی در هر قسمت به سراغ محوطه‌ی ساخت‌و‌سازش می‌رود و با کمک نقشه و ابزارهای ساده و پیچیده‌اش، کاردستی جدیدی با یک تخم‌مرغ بزرگ درست می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کاردستی امروز چی بود؟ دوست دارید با کمک بزرگ‌ترها آن را درست کنید؟
  شما تا‌ به ‌حال با تخم‌مرغ کاردستی درست کرده‌اید؟ کاردستی درست کردن را دوست دارید؟
  بعد از تماشای این برنامه دوست دارید کاردستی درست کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  مدت زمان ۵
  سال انتشار ۱۳۹۲