برف‌خونه

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی مسائل جاری در زندگی روزمره‌ی اهالی روستایی در استان یزد، همدلی و همکاری آن‌ها با هم و تلاش برای آبادانی روستا

سال: 1391
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  همه‌ی اهالی برف‌خونه با محبت و احترام با هم برخورد می‌کنند. وقتی مشکلی پیش می‌آید از هم حمایت می‌کنند و با همکاری و همدلی از پس مسائل برمی‌آیند.
  از بعضی عبارات توهین‌آمیز استفاده شده: کله‌پوک، بی‌خود کردین، خُل و چل، زبون‌نفهم. در بعضی از موقعیت‌ها مراد و رئیس با لحن خشنی با هم صحبت می‌کنند. از کلمات غیرفارسی زیاد استفاده شده: سیگنال، آپشن، استیج، رمانتیک. بنا به موضوع هر قسمت، کلمات سخت و تخصصی مربوط به موضوع زیاد به کار رفته‌اند: فضولات، بیولوژیک، سولفور هیدروژن، بیوگاز.
  کودکان با روستای برف‌خونه‌ی یزد و بعضی آداب و رسوم و عناصر فرهنگی این منطقه آشنا می‌شوند.
  مراد و رئیس خرابکاری‌های زیادی می‌کنند؛ مثلاً پیرزن و شیرین و دکتر علفی را با زور از هواپیما بیرون می‌کنند یا به تجهیزات برف‌خونه آسیب می‌رسانند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که با تکنیک کات اوت ساخته شده، درباره‌ی ماجراهای روزمره‌ی اهالی روستای برف‌خونه است که در استان یزد واقع شده است. اهالی روستا هر روز با مسئله‌ی تازه‌ای مواجه می‌شوند و با همکاری و همدلی از پس حل این مسائل برمی‌آیند. دو خلافکار به نام‌های مراد و رئیس، دردسرهای زیادی برای مردم روستا درست می‌کنند ولی مردم با به کار بردن دانش و تجربه و با کمک و حمایت هم، دردسرهای آن‌ها را خنثی می‌کنند. سعی شده کودکان در خلال این داستان‌ها با آداب و رسوم و بعضی از عناصر فرهنگی منطقه، مثل معماری، پوشش، و وسایل و ابزارها آشنا شوند.
  این سریال صحنه‌های خشن و ترسناک تأثیرگذاری ندارد اما از کلمات و عبارات سنگین و دشوار که متناسب با خزانه‌ی واژگان گروه سنی مخاطب نیستند، زیاد استفاده شده است. کلمات غیرفارسی مانند استیج، آپشن، یا سیگنال هم بارها به کار رفته‌اند. روند داستان‌ها و ریتم کند سریال نیز ممکن است برای کودکان کوچک‌تر حوصله‌سربر باشد. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد داستان‌ها و موضوعات هر قسمت با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  ماجرا از آن‌جا شروع می‌شود که دو خلافکار به نام‌های مراد و رئیس، با هواپیمای خود به نیروگاه بادی روستای برف‌خونه برخورد می‌کنند و آن را از کار می‌اندازند. سه برادر از اهالی روستا به نام‌های فرید، فرهنگ و فرخ با کمک روان‌دامپزشک روستا، پروفسور علفی، نیروگاه بادی متحرکی می‌سازند و برق را به برف‌خونه برمی‌گردانند. این ماجراها در هر قسمت، به شکل‌های مختلفی تکرار می‌شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  با تماشای این سریال چه شناختی نسبت به روستای برف‌خونه‌ی یزد پیدا کردید؟ دوست دارید به این روستا سر بزنید؟
  زندگی در این روستا چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با زندگی شما دارد؟ شما کدام را ترجیح می‌دهید؟
  چه چیزی در این سریال برایتان جالب است؟ داستان‌های هر قسمت را دوست دارید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۳
  مدت زمان ۱۵
  سال انتشار ۱۳۹۱