برنارد

(Bernard)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی یک خرس قطبی و ناکامی‌ها و بدشانسی‌های همیشگی او

سال: 2006
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  برنارد دست به هر کاری می‌زند، خرابکاری می‌شود؛ اما ناامید نمی‌شود. این احساس ممکن است برای بعضی کودکان هم‌ذات‌پندارانه باشد. او به شدت تنهاست و در موقعیت‌های دشوار هیچ ‌کس به او کمک نمی‌کند.
  برنارد با وجود تمام بدشانسی‌ها و اتفاقات ناگواری که تجربه می‌کند، به نظر نمی‌رسد ناامید شود و دست از تلاش و کنجکاوی بیشتر برنمی‌دارد.
  برنارد در صحنه‌های مختلف در خطر قرار می‌گیرد و معمولاً وقتی فکر می‌کند خطر رفع شده، بلای دیگری سرش می‌آید. در قسمت‌های مختلف از ارتفاع سقوط می‌کند، با ماشین تصادف می‌کند، با اسکلت روبه‌رو می‌شود، می‌ترسد، اجسامی به او برخورد می‌کند یا روی او می‌افتد، اجسام نوک‌تیز به کف پا یا بدنش فرو می‌رود، حشره‌هایی روی بدنش حرکت می‌کنند و اتفاقاتی از این دست را تجربه می‌کند. هرچند که اغلب آسیبی نمی‌بیند، اما درد می‌کشد. در برخی قسمت‌ها خودش با جانوران دیگر بدرفتاری می‌کند، به طرفشان سنگ‌های بزرگ می‌غلتاند یا از چوب بیسبال برای زدنشان استفاده می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال برنارد یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی و بدون کلام در مورد یک خرس قطبی، به اسم برنارد است که دست به هر کاری می‌زند، بدشانسی می‌آورد و بلایی سرش می‌آید، یا خرابکاری می‌شود و فاجعه‌ای به بار می‌آید. او به این سادگی ناامید نمی‌شود و به تلاش‌اش ادامه می‌دهد، هرچند که هرگز به نتیجه نمی‌رسد. همیشه هم مشکل ناشی از بی‌دقتی یا اشتباه او نیست؛ چنین به نظر می‌رسد که جهان با او سر ناسازگاری دارد. تصویری که این سریال از زندگی به دست می‌دهد شبیه مردابی است که هرچه بیشتر در آن دست ‌و پا بزنی، زودتر در آن غرق می‌شوی؛ برنارد هم هرچه بیشتر تلاش می‌کند، سخت‌تر شکست می‌خورد. او گاهی متوجه اشتباه خود می‌شود و در صدد جبران بر می‌آید، اما حتی جبران آن نیز باعث نمی‌شود که از بلا در امان بماند و بلای دیگری به سرش می‌آید.
  برنارد تمام‌مدت بدشانسی می‌آورد و دچار حادثه می‌شود؛ حتی وقتی فکر می‌کند خطر رفع شده، بلای دیگری سرش می‌آید. او در قسمت‌های مختلف از ارتفاع سقوط می‌کند، تصادف می‌کند، می‌ترسد، زیر اجسام سنگین له می‌شود، اجسام نوک‌تیز به او فرو می‌رود و اتفاقاتی از این دست را تجربه می‌کند. هرچند که اغلب آسیب جدی‌ای نمی‌بیند، اما درد می‌کشد. اگرچه سریال بدون کلام است، اما برنارد با غرش‌هایش احساساتی نظیر درد یا عصبانیت را بیان می‌کند. گاهی هم خودش با سنگ و چوب باعث آزار جانوران دیگر می‌شود. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا 7 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفت‌وگو در مورد ماجراهای هر قسمت را داشته باشند.

  چکیده داستان

  برنارد نمایشی از زندگی روزانه‌ی یک خرس قطبی است که هر روز دچار حادثه‌ی جدیدی می‌شود. او دست به هر کاری می‌زند، هر قدر هم که تلاش کند، در نهایت بدشانسی می‌آورد و خرابکاری به بار می‌آید.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  بدشانسی آوردن چه احساسی به شما می‌دهد؟ وقتی همه‌چیز آن‌طور که انتظار دارید پیش نمی‌رود، ناامید می‌شوید؟
  برنارد به جای حرف ‌زدن از چه روش‌هایی برای رساندن منظورش استفاده می‌کند؟ آیا جاهایی از سریال بود که منظورش را متوجه نشوید؟
  این سریال را دوست دارید؟ چه چیزی در آن توجه شما را جلب می‌کند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","کمدی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","کمدی"]
  مدت زمان ۳
  سال انتشار ۲۰۰۶