بره کوچولو

(Timmy Time)

thumbnail
۴ سال به بالا
۳ تا ۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی بره‌ای کوچک و دوستانش و تجربه‌های آن‌ها در مهدکودک، با تأکید بر همدلی، پذیرش اشتباه و دوستی

سال: 2009
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های تیمی و دوستانش، دوستی و ارتباط آن‌ها با هم، فعالیت‌های مشترک‌شان، اشتباهات کوچک‌ و بزرگ‌شان و بقیه‌ی ماجراجویی‌ها و تجربه‌هایشان در خانه و مهدکودک، برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادارند.
  تیمی شاد و کنجکاو و مهربان است. او همیشه در حال ماجراجویی است و در عین حال، متوجه دوستان و اطرافیانش هم هست و در صورت لزوم به آن‌ها کمک می‌کند. تیمی و دوستانش مثل همه‌ی همسالان‌شان زیاد اشتباه می‌کنند ولی وقتی متوجه اشتباهات‌شان و تاثیر آن‌ها روی دیگران می‌شوند، سعی می‌کنند جبران کنند. ارتباط و دوستی بین آن‌ها و نیز رابطه‌ی دوستانه‌شان با معلم‌هایشان الهام‌بخش و تأثیرگذار است. معلم‌ها مسئول و حمایتگرند و کودکان را در تجربه‌هایشان همراهی می‌کنند.
  کودکان در خلال داستان‌ها با موضوعات مختلفی مثل اشکال هندسی، نمادها و نشانه‌ها و معنایشان، فعالیت‌های مختلفی مثل نقاشی و کاردستی و نیز با مهارت‌های زندگی اجتماعی مثل همدلی، کار گروهی و پیدا کردن راه‌های خلاقانه برای حل مسائل آشنا می‌شوند.
  اتفاقاتی مثل اقتادن و پرت شدن در داستان‌ها زیاد رخ می‌دهند، ولی کسی آسیبی نمی‌بیند و همه ‌چیز به خیر و خوشی ختم می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی بدون کلام که به‌صورت استاپ‌موشن و به ‌عنوان یکی از مشتقات انیمیشن بره‌ی ناقلا ساخته شده و در فارسی، بره کوچولو نام گرفته، به ماجراهای زندگی روزمره‌ی یکی از شخصیت‌های انیمیشن بره ناقلا یعنی تیمی می‌پردازد که حالا بزرگ شده و به سن مهدکودک رسیده است. او و دوستانش هر روز در مهد، ماجراهای مختلفی را تجربه می‌کنند و در کنار هم و دو معلم مهربان‌ و صبورشان، جغد و پلیکان، چیزهای زیادی درباره‌ی دوستی و همدلی با دیگران، راه انداختن بازی و فعالیت گروهی، پذیرفتن اشتباهات و تلاش برای جبران آن‌ها، شناخت خود و دنیای اطراف، به اشتراک گذاشتن وسایل‌شان با دیگران و سایر موضوعات و مسائلی که در زندگی کودکان خردسال برجسته و معنادارند، یاد می‌گیرند. حضور حمایتگر و مثبت معلم‌ها و ارتباط محترمانه و مسئولانه‌ی آن‌ها با کوچک‌ترها نیز از بخش‌های تأثیرگذار این سریال‌اند و می‌تواند برای بزرگ‌ترها هم الهام‌بخش باشد.
  رویکرد این سریال در آموزش، برخلاف بسیاری از سریال‌های مشابهی که برای گروه سنی خردسال تولید می‌شوند، سرزنشگر و القاکننده‌ی احساس گناه به کودکان نیست؛ بلکه با شناخت کودک و نیازها و علاقه‌هایش و با نزدیک شدن به جهان کودکان، سعی دارد به آن‌ها کمک کند تا خود و دنیای اطراف‌شان را بهتر بشناسند و ارتباط بهتری با خود و دیگران برقرار کنند. این آموزش‌ها به جای نشان دادن رفتارهای منفی و پیامدهایشان، رفتارها و احساس‌های مثبت را به تصویر می‌کشند و با ایجاد احساس امنیت و آرامش در کودک، او را در یادگیری موضوعات مورد نیازش همراهی می‌کنند. به تصویر کشیدن موقعیت‌های شکست و ناکامی و حضور حمایتگر بزرگ‌ترها در این موقعیت‌ها، فرصت‌های یادگیری و شناخت خود را در این سریال پررنگ و تأثیرگذار کرده است. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۴ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موقعیت‌های پیش‌آمده با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  تیمی بره‌ی کوچکی است که با دوستانش به مهدکودک می‌رود. او و دوستانش در مهدکودک با ماجراهای مختلفی روبه‌رو می‌شوند و در کنار معلم‌هایشان، جغد و پلیکان، چیزهای زیادی یاد می‌گیرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز تیمی و دوستانش چه بازی‌هایی با هم کردند؟ شما با دوستان‌تان چه بازی‌هایی می‌کنید؟
  به نظر شما تیمی معلم‌هایش را دوست دارد؟ شما مربی‌های مهدکودک‌تان را دوست دارید؟
  مهدکودک تیمی چه شباهت‌‌ها و تفاوت‌هایی با مهدکودک شما دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۲۰۰۹