برکه‌ی دوستی

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی حیوانات یک برکه، دوستی آن‌ها با هم و تجربه‌های مشترک‌شان از ماجراهای مختلف، با تأکید بر دوستی و شناخت طبیعت

سال: 1378
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط حیوانات برکه با هم و با حلزون پیر و خیلی از تجربه‌هایشان، مثل ترس، حسادت، دوستی، رقابت و تنهایی می‌تواند برای کودکان همذات‌پندارانه باشد.
  همه‌ی موجودات برکه مهربان و خوش‌رفتارند. آن‌ها نسبت به هم و محیط اطراف‌شان احساس مسئولیت می‌کنند و در مواقع لازم به یکدیگر کمک می‌کنند. عمو حلزون مصداق بزرگسال حمایتگری است که هر زمان حیوانات نیاز به مشورت داشته باشند، با صبوری کنار آن‌هاست.
  کودکان در خلال داستان‌ها با طبیعت و پدیده‌های طبیعی، اسامی بعضی حیوانات و برخی از ویژگی‌هایشان آشنا می‌شوند. همچنین، به مشاهده‌ی دقیق، جمع‌آوری اطلاعات درست و تصمیم‌گیری منطقی ترغیب می‌شوند.
  در بعضی قسمت‌ها اتفاقاتی می‌افتند که ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشند؛ مثلاً آفتاب‌پرستی وارد برکه می‌شود که همه‌ی حیوانات از او می‌ترسند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک استاپ‌ موشن ساخته شده، ماجراهای چند جانور مثل پشه، پروانه، قورباغه و زنبور است که در برکه‌ای زیبا زندگی می‌کنند. آن‌ها در هر قسمت با ماجرا و مساله‌ی تازه‌ای مواجه می‌شوند که برای مدت کوتاهی آرامش برکه را به هم می‌ریزد. اما جانوران سعی می‌کنند با کمک هم و با راهنمایی‌هایی که از حلزون پیر می‌گیرند، مسئله‌شان را حل کنند و صلح و آرامش را به برکه برگردانند. حلزون هم که بزرگ‌تر آن‌هاست و نقش پیر خردمند را ایفا می‌کند، همیشه با صبوری و روی خوش در کنارشان است و هر زمان جانوران نیازی به مشورت و راهنمایی او داشته باشند، به آن‌ها کمک می‌کند. در هر قسمت و به بهانه‌ی داستان آن قسمت، کودکان با توضیحات حلزون، با ویژگی‌های یکی از جانوران آشنا می‌شوند.
  فضای کلی سریال شاد و مثبت است و صحنه یا موضوع ترسناک قابل توجهی ندارد. در بعضی قسمت‌ها موجودات تازه‌ای به برکه می‌آیند که اول، جانوران از آن‌ها می‌ترسند. ولی با شناخت بیشتر و با حمایت‌های حلزون، این ترس تبدیل به دوستی می‌شود. توضیحاتی که در مورد جانوران داده می‌شود ممکن است برای کودکان کوچک‌تر قابل ارتباط نباشند و برایشان سنگین یا گیج‌کننده باشد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۴ تا ۶ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز فرصت داشته باشند با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  زنبور، پروانه، قورباغه، پشه و حلزونی پیر در برکه‌ای زیبا زندگی می‌کنند. آن‌ها هر روز اتفاقات تازه‌ای تجربه می‌کنند و با راهنمایی‌های حلزون، چیزهای زیادی در مورد حیوانات مختلف و ویژگی‌هایشان یاد می‌گیرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز حیوانات برکه چه چیز تازه‌ای یاد گرفتند؟ شما این موضوع را می‌دانستید؟
  وقتی سوالی داشته باشید از چه کسی می‌پرسید؟ یا وقتی مسئله‌ای برایتان پیش می‌آید چگونه آن را حل می‌کنید؟
  وقتی سوالی برایتان پیش می‌آید، ترجیح می‌دهید فوراً از بزرگ‌تری کمک بگیرید یا خودتان کمی در مورد آن فکر کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۳۷۸