بزبز قندی

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی عروسکی درباره‌ی بزغاله‌هایی مورد تهدید مدام گرگ و روباه، تلاش آن‌ها برای گول نخوردن، با حرف‌شنوی از مادر و همکاری با هم

سال: 1374
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط شنگول و منگول و حبه با هم و با مادرشان، ترس‌ها و نگرانی‌هایشان وقتی مادرشان در خانه نیست و احساس امنیت و آرامشی که با آمدن مادر دارند، همگی در جهان کودکان معنادار و همذات‌پندارانه‌اند.
  شنگول و منگول و حبه با هم مهربان‌اند و با مادرشان هم محترمانه رفتار می‌کنند. مامان بزی مادر حمایتگر و جسور است و حضورش به بچه‌ها احساس امنیت و آرامش می‌دهد. آن‌ها کنار هم، خانواده‌ای محکم و گرم را به نمایش می‌گذارند.
  لحن حرف زدن گرگ و روباه و کلاغ، با هم و با دیگران توهین‌آمیز و همراه با تهدید و تمسخر است. از کلمات و عبارات توهین‌آمیز متعددی استفاده شده که بخشی از آن‌ها توسط مامان بزی و بزغاله‌ها به کار می‌روند: حسابتون رو می‌رسم، بلایی سرتون میارم، شکمش رو پاره کردم، اونو بیچاره کردم، شکمو، بدجنس، برو پی کارت، باید آبروی خانم بزی رو ببریم، خوب حالت رو گرفتیم، پر و دمش رو می‌چینم، دروغگو. لحن حرف زدن مامان بزی با بزغاله‌ها گاهی سرزنش‌آمیز است: یه بار شد به حرف من گوش بدین؟
  کودکان با اسامی حیواناتی چون روباه، گرگ، کلاغ و بز و بزغاله آشنا می‌شوند؛ هرچند شناخت‌شان از این حیوانات کاملاً کلیشه‌ای و منطبق با قصه‌های قدیمی است.
  گرگ و روباه مدام در حال نقشه کشیدن برای خوردن بزغاله‌ها هستند. یک روز آن‌ها را از افتادن خورشید می‌ترسانند تا موقع فرار از خانه آن‌ها را شکار کنند، یک روز آن‌ها را متهم به مریض کردن کلاغ می‌کنند. بزغاله‌ها وقتی تنها در خانه‌اند، مدام با تهدیدهای گرگ و روباه مواجه می‌شوند و احساس ناامنی و ترس می‌کنند. در بیرون از خانه هم خطرات زیادی برایشان پیش می‌آید؛ مثلاً در تله‌ی گرگ و روباه گرفتار می‌شوند یا در جنگل گم می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بزبز قندی سریالی عروسکی است که با الهام از قصه‌ی کهن شنگول و منگول ساخته شده است. در این نسخه از داستان، شنگول و منگول و حبه‌ی انگور با مادرشان در خانه‌ای در جنگل زندگی می‌کنند و گرگ و روباه مدام برای خوردن آن‌ها نقشه می‌کشند اما نقشه‌هایشان هر بار نقش بر آب می‌شود. کلاغ هم در این میان نقش کلیشه‌ای خبرچین را ایفا می‌کند و نقشه‌های گرگ و روباه را به بزبز قندی و تصمیم‌های او را به گرگ و روباه خبر می‌دهد. محوریت داستان‌های هر قسمت، گوش دادن به حرف بزرگ‌ترها، مراقبت از خود در مقابل وسوسه‌های دشمنان، عاقل بودن و فکر کردن، و مجموعه‌ای از آموزه‌های تربیتیِ از این دست است که در عموم قصه‌های کهن ایرانی به چشم می‌خورند. گرگ و روباه شخصیت‌های منفی سریال‌اند که همیشه شکست می‌خورند و سزای رفتارها و افکار پلیدشان را می‌بینند. هر قسمت با یک نتیجه‌گیری اخلاقی به پایان می‌رسد که به همان آموزه‌های تربیتی، ادب و رفتار درست مربوط می‌شود.
  دسیسه‌های گرگ و روباه و خبرچینی‌های کلاغ، فضای سریال را ترسناک و خشن کرده و کودکان کوچک‌تر ممکن است از مشاهده‌ی این همه اتفاق ترسناک مضطرب شوند. داستان‌های سریال نیز، کلیشه‌های مرسوم در مورد حیوانات (روباه مکار و کلاغ خبرچین) را بازسازی می‌کنند و ممکن است برای کودکان کوچک‌تری که هنوز شناخت درستی از حیوانات ندارند، تصورات و برداشت‌های نادرستی ایجاد کنند. همچنین، از کلمات و عبارات توهین‌آمیز متعددی استفاده شده که بخشی از آن‌ها توسط مامان بزی و بزغاله‌ها به کار می‌روند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد موقعیت‌های پیش‌آمده در سریال با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  بزبز قندی با سه بزغاله‌اش، شنگول و منگول و حبه‌ی انگور، در کلبه‌ی کوچکی در جنگل زندگی می‌کنند. گرگ و روباه دشمنان آن‌ها هستند و بزبز قندی از فرزندان خود در مقابل آن‌ها دفاع می‌کند. بزغاله‌ها می‌دانند که همیشه باید به حرف‌های مادرشان توجه کنند و وقتی او خانه نیست، درِ خانه را به روی کسی باز نکنند، چون گرگ بدجنس و روباه مکار، آماده‌ی شکار آن‌ها هستند. کلاغ خبرچین نیز دائم برایشان دردسر درست می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  قصه‌ی شنگول و منگول را قبلاً شنیده بودید؟ از این‌که برنامه‌ی عروسکی قصه هم ساخته شده خوشحال شدید؟ این سریال را دوست دارید؟
  وقتی قصه را می‌شنیدید بیش‌تر می‌ترسیدید یا وقتی سریالش را نگاه می‌کنید؟ به نظرتان چرا این تفاوت وجود دارد؟
  به نظر شما بزغاله‌ها از گرگ و روباه می‌ترسند؟ فکر می‌کنید راهی برای این‌که با هم آشتی کنند وجود ندارد؟ چرا گرگ و روباه می‌خواهند بزغاله‌ها را بخورند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["عروسکی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["عروسکی"]
  مدت زمان ۱۶
  سال انتشار ۱۳۷۴