بشنو از نی

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و تاریخی درباره‌ی یک خوشنویس ایرانی، سنگ‌اندازی‌های درباریان علیه او و سعه‌ی صدر و پشتکار او برای رسیدن به هدف

سال: 1389
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  میرعماد شخصیتی مصمم، باپشتکار، محترم و دلسوز است. او نسبت به کار خطاطی علاقه‌مند و پیگیر است، در مقابل شاه و وزیرش جسور است و نسبت به مردم و اطرافیانش صبور و مهربان است. میرعماد حرف زور درباریان را نمی‌پذیرد و کاری را انجام می‌دهد که از نظر خودش درست باشد. او با این رفتارها، احترام زیادی در بین مردم پیدا کرده است.
  وزیر برای تخریب میرعماد علیه او توطئه‌چینی می‌کند و از تهدید و شکنجه برای همراه کردن مردم استفاده می‌شود.
  از بعضی کلمات و عبارات ناسزا یا تهدیدآمیز استفاده شده: چطور به خودش اجازه داده؟، کوفتش بشه، دهن‌گنده، مردک، غرض و مرض، گدا گشنه، گمشو، زبون‌نفهم، ول معطلی، جونت بیاد بالا، شکر خوردی. از کلمات سنگین و دشوار هم استفاده شده که ممکن است باعث شود کودکان در فهم داستان با سختی مواجه شوند.
  این سریال به شخصیت تاریخی میرعماد حسنی قزوینی، خطاط و خوشنویس دربار صفوی و نیز به معرفی خط نستعلیق او می‌پردازد.
  در سریال به فضای شهر اصفهان در دوران صفویه، معماری آن دوران و نیز به ظاهر و پوشش مردم و موسیقی ایرانی پرداخته می‌شود.
  رفتارهای شاه و وزیرش در ارتباط با میرعماد و سایر مردم خشن است؛ برای مثال وزیر در تبلیغات علیه میرعماد، رفتارهای خشنی به او نسبت می‌دهد؛ مثل این‌که با چکش روی انگشتان شاگردان می‌زند یا آن‌ها را مجبور می‌کند در زمستان وسط حوض بنشینند. در صحنه‌ای می‌بینیم که از پسری باربر برای حمل وسایل سنگین استفاده می‌شود. مردی به صورت معلق و از پایش آویزان است و جلادی با تبر بالای سر او ایستاده تا با او برای شاه معامله کند. به دستور شاه، وزیر را به خاطر اشتباهش فلک می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال بشنو از نی که با تکنیک سه‌بعدی و با هدف نمایش وضعیت خطاطی و خوشنویسی در دوره‌ی صفویه ساخته شده، به زندگی خوشنویسی به نام میرعماد حسنی قزوینی می‌پردازد که در دوره‌ای از زندگی‌اش، در شهر اصفهان و در دربار صفوی مشغول به کار بوده است. او که در دربار بدخواهانی دارد که می‌خواهند هنر او را کم‌ارزش جلوه دهند، مدام در معرض دسیسه‌ها و توطئه‌های آن‌ها قرار می‌گیرد ولی با آرامش و صبوری و با ویژگی‌های اخلاقی مثبتی که دارد، موفق می‌شود این دسیسه‌ها را خنثی کند و به فعالیت خوشنویسی خود در دربار و آموزش مردم و ایجاد علاقه در آن‌ها ادامه دهد. این ویژگی‌های اخلاقی مثبت، همراه با پشتکار و جدیت میرعماد، نظر مثبت همگان را به سمت او جلب می‌کند و در مردم، احترام و علاقه‌ی خاصی نسبت به او ایجاد می‌کند.
  این سریال صحنه‌های ترسناکی ندارد ولی بعضی رفتارهای درباریان با مردم، که به فضای تاریخی داستان برمی‌گردد، خشونت‌آمیزند. همچنین زبان سریال در بعضی موقعیت‌ها، کمی سنگین است و ممکن است فهم داستان را برای کوچک‌ترها با دشواری همراه کند. تماشای این سریال با توجه به موضوع داستان، برای کودکان زیر 7 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 7 تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد داستان‌ها و موقعیت‌هایی که ممکن است برایشان قابل درک نباشد، با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  این سریال روایتگر بخشی از زندگی میرعماد حسنی قزوینی، خطاط و خوشنویس دربار صفوی است که به خصوصیات اخلاقی او و اهمیت خط نستعلیق در آن دوران می‌پردازد. او که در این دوران در اصفهان و در دربار صفوی مشغول گسترش هنر خوشنویسی است، بدخواهانی دارد که قصد دارند هنر او را در بین مردم و پادشاه کم‌ارزش جلوه دهند اما میرعماد با صبر و شکیبایی و با خصوصیات اخلاقی مثبتی که دارد، توطئه‌ی آن‌ها را خنثی و هنرش را معرفی می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  داستان‌های این سریال را دوست دارید؟ چه چیزهایی در داستان‌ها یا کلاً در این سریال برایتان جالب‌اند؟
  چقدر با شخصیت میرعماد آشنا شدید؟ او چه ویژگی‌هایی داشت که احترام بقیه را به خود جلب می‌کرد؟
  فضای شهر اصفهان با فضای شهرهای امروزی چه تفاوت‌هایی دارد؟ لباس مردم چه؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۳
  مدت زمان ۱۱
  سال انتشار ۱۳۸۹