بلفی و لیلیبیت

(The Littl' Bits)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و ماجراجویانه درباره‌ی آدم کوچولوهایی ماجراجو و علاقه‌مند به کشف ناشناخته‌ها، همراه با تجربه‌ی دوستی، حمایت و کار گروهی

سال: 1980
  بررس فیلم: فریبا قاصدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بلفی و لیلیبیت و سه دوستشان علاقه‌ی زیادی به کشف ناشناخته‌های جهان دارند و بدون ترس از شکست و امیدوارانه، به کسب تجربه‌هایی منحصربه‌فرد و ناب دست می‌زنند. هر چند اغلب ناپو با لیلیبیت در رقابت است، اما همیشه دوستی بر درگیری غلبه می‌کند. والدین نیز همیشه از آنها حمایت می‌کنند؛ چه موافق کارهایشان باشند، چه مخالف.
  بلفی و لیلیبیت و ناپو و بقیه‌ی کودکان ارتباطی گرم و صمیمی با هم و با والدینشان دارند. توانایی برقراری ارتباط موثر، مثل ابراز وجود و مذاکره و غلبه بر خجالت، روابط بین فردی مانند همکاری و مشارکت و اعتماد به گروه، خودآگاهی و شناخت از نقاط قوت و ضعف و حقوق و مسئولیت‌ها و ارزش‌ها، همدلی به مفهوم علاقه به دیگران و تحمل تفاوت‌ها و احترام به یکدیگر و رفتارهای بدون پرخاشگری در بلفی و لیلیبیت بسیار پررنگ است.
  دکتر داکلین (سرپرست بلفی) همیشه در حال نوشیدن از قمقمه‌ای است که از کمربندش آویزان است و اغلب اوقات رفتارش شبیه آدم‌های مست است.
  گاهی از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده می‌شود: احمق، فضول. درگیری‌های لفظی هرازگاهی ناپو در اغلب قسمت‌ها با دیگر اعضای گروه، به دلیل اختلاف در چگونگی انجام کارها نیز دیده می‌شود.
  در بعضی از قسمت‌ها مفاهیم یا ابزارهایی به‌ طور ضمنی معرفی می‌شوند؛ مثلاً تلسکوپ، ساخت شناور برای حرکت روی آب، ریزش بهمن و علت بروز آن. علاوه بر این، به مفاهیمی مثل کار گروهی، مسئولیت‌پذیری، شناخت خود و همدلی با دیگران نیز پرداخته می‌شود.
  بروز حوادث طبیعی مانند سیل، طوفان، زلزله، ریزش بهمن و مانند اینها درصحنه‌های متعددی از سریال دیده می‌شود. همچنین طرح مسائلی چون ناشناخته بودن والدین بلفی که احتمال مرگ مادر یا رها شدن بلفی توسط مادر را به ذهن کودک متبادر می‌کند، ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمه، راجع به آدم کوچولوهایی ماجراجوست که در دهکده‌ی فانیت‌ها زندگی می‌کنند. بلفی و لیلیبیت به همراه سه پسر بچه‌ی دیگر، همیشه به دنبال کشف ناشناخته‌ها، کمک به اطرافیان و آشنایی بیشتر و دقیق‌تر با جهان پیرامون خود هستند. در دنیای کودکانه‌ی آنها جایی برای پا پس کشیدن وجود ندارد و هر ماجرایی باید تا رسیدن به نتیجه‌ای روشن پی‌گیری شود. همدلی والدین و بزرگ‌ترهای دهکده‌ی فانیت‌ها با این کودکانِ سرشار از انرژی، جالب توجه و تامل‌برانگیز است. آنها چه موافق تصمیم بچه‌ها باشند و چه مخالف، به هر حال در هنگام نیاز از هیچ کمکی دریغ نمی‌کنند و آغوش گرم خانواده پس از پشت سر گذاشتن هر ماجرا به روی فرزندانشان باز است. بچه‌ها همواره با طبیعت و حیوانات مهربان‌اند و هرازگاهی با هم درگیر می‌شوند و از یکدیگر می‌رنجند، اما هیچ ‌وقت یکدیگر را در مشکلات تنها نمی‌گذارند.
  سریال صحنه‌های خشن و ترسناکی دارد؛ از جمله صحنه‌هایی که بچه‌ها با خطرات طبیعی مثل ریزش سنگ‌های بزرگ یا ماندن زیر بهمن و مواردی از این دست مواجه می‌شوند. همچنین، روحیه‌ی تجربه‌گری آدم کوچولوها و خطراتی که در این ماجراجویی‌ها پشت ‌سر می‌گذارند، ممکن است بعضی والدین را نگران کند. تماشای این سریال برای کودکان زیر 5 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 5 تا 7 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد موقعیت‌هایی که آدم کوچولوها تجربه می‌کنند با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  دهکده‌ی فانیت‌ها در دل جنگل است و ساکنین آن آدم کوچولوهایی مهربان‌اند. قهرمان‌های سریال، بلفی، دخترخوانده‌ی دکتر داکلین، پزشک دهکده است که می‌تواند با حیوانات صحبت کند و لیلیبیت، پسر آقای راک، پرزورترین مرد دهکده است که همیشه با مذاکره، دیگران را با خود همراه می‌کند. آنها به همراه سه پسربچه‌ی دیگر ماجراجویی می‌کنند و به دنبال کشف ناشناخته‌های اطراف خود هستند. اغلب ماجراها با خاطره‌ای هیجان‌انگیز آغاز می‌شود که یکی از بزرگ‌ترهای دهکده از دوران جوانی خود تعریف می‌کند و موجب تشویق دیگران به تکرار آن تجربه می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چرا همه‌ی افراد دهکده بلفی را دوست دارند؟ ممکن است آدمی وجود داشته باشد که همه او را دوست داشته باشند؟
  چرا بلفی بیشتر با لیلیبیت موافقت می‌کند و با ناپو همراه نمی‌شود؟ بلفی و لیلیبیت دوستی‌شان را چطور به هم نشان می‌دهند؟
  بین شخصیت‌های دکتر داکلین و آقای راک و آقای میماند (رئیس دهکده و پدر ناپو) کدام را ترجیح می‌دهید؟ او چه ویژگی‌هایی دارد که شما بیشتر می‌پسندید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۲۵
  سال انتشار ۱۹۸۰