بلکا و استرلکا: خانواده‌ی بازیگوش

(Belka and Strelka: Mischivous Little Family)

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی توله‌سگ‌هایی بازیگوش، و تجربه‌اندوزی آن‌ها به کمک هم و با همراهی بزرگ‌ترها

سال: 2011
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  توله‌سگ‌ها بازیگوش و کنجکاوند و در هر قسمت از سریال با چالش متفاوتی روبه‌رو می‌شوند که به کمک هم و گاه به کمک بزرگ‌ترها آن را حل می‌کنند؛ شیطنت‌ها و دعواهای خواهر و برادرها، بیماری، حمام کردن و رعایت نظافت از جمله‌ی این تجربه‌هاست.
  پدر خانواده اگرچه به جدیت و بدخلقی مشهور است، توله‌ها را دوست دارد و اغلب با آن‌ها مهربان است. توله‌ها معمولاً هر کاری را با هم انجام می‌دهند و برادر بزرگ‌تر از برادر و خواهر کوچک‌تر خود مراقبت می‌کند.
  کازبک که مربی سگ‌های فضایی است، گاه در خانه از فرمان‌های نظامی در قبال توله‌ها استفاده می‌کند. در بعضی قسمت‌ها، توله‌ها برای رسیدن به خواسته‌شان از دروغ و فریب استفاده می‌کنند.
  اول هر قسمت، توله‌سگ‌ها هنگام معرفی خود به سفر بلکا و استرلکا به فضا اشاره می‌کنند؛ بلکا و استرلکا جزو اولین گروه از حیواناتی بودند که در برنامه‌ی فضایی اسپوتنیک روسیه به فضا فرستاده شدند و موفق شدند به سلامت به زمین بازگردند. در هر قسمت معمولاً مطالب آموزنده‌ای، مثلاً درباره‌ی رعایت بهداشت، بیماری و دوستی با طبیعت وجود دارد.
  در برخی قسمت‌ها توله‌ها در خطر قرار می‌گیرند یا توسط سگ‌های اوباش مورد زورگیری یا تهدید واقع می‌شوند، حتی تهدید به خورده شدن، اما در نهایت از مخمصه نجات می‌یابند. صحنه‌هایی از سقوط، پرتاب شدن شخصیت‌ها به اطراف یا زندانی کردن در قفس وجود دارد؛ هرچند کسی آسیب نمی‌بیند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال بلکا و استرلکا: خانواده‌ی بازیگوش، انیمیشنی کامپیوتری بر اساس شخصیت‌های انیمیشن سگ‌های فضایی است. بلکا و کازبک، مربی سگ‌های فضایی، حالا ازدواج کرده و سه توله دارند. توله‌ها کنجکاو و بازیگوش‌اند، خرابکاری می‌کنند، شلوغ می‌کنند و همه‌ چیز و همه‌ جا را به هم می‌ریزند. آن‌ها طی مشکلات و چالش‌هایی که تجربه می‌کنند، چیزهای تازه‌ای می‌آموزند و هم‌فکری و همکاری را تمرین می‌کنند. توله‌ها یا خودشان به راهکاری می‌رسند یا از بزرگ‌ترها کمک می‌گیرند. آن‌ها با وجود جدیت و بدخلقی پدر و مشغله‌های کاری والدین، خانواده‌ی گرمی دارند؛ برادر بزرگ‌تر همیشه مراقب خواهر و برادر کوچک‌تر خود است و بزرگ‌ترها با بچه‌ها مهربان‌اند. در هر قسمت، به سفر فضایی بلکا و استرلکا اشاره می‌شود و معمولاً مطلب آموزنده‌ای هم درباره‌ی مسائل روزانه‌ی زندگی کودکان، نظیر بیماری، نظافت و دوستی با طبیعت وجود دارد.
  در برخی قسمت‌ها صحنه‌ها یا موضوعات خشن و ترسناکی وجود دارد؛ برای مثال توله‌ها در خطر قرار می‌گیرند، از بلندی سقوط می‌کنند یا مورد تهدید و زورگیری سگ‌های اوباش واقع می‌شوند؛ هرچند که در نهایت اتفاق ناگواری نمی‌افتد. گاهی هم بچه‌ها برای رسیدن به خواسته‌شان دست به دامن دروغ و فریب می‌شوند که در مقابل شخصیت‌های طمعکار سریال دلچسب‌تر هم می‌شود و می‌تواند آموزه‌های نامناسبی برای کودکان کوچک‌تر داشته باشد. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال سریال را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در ادامه‌ی داستان انیمیشن سگ‌های فضایی، بلکا سگ فضانورد و کازبک مربی سگ‌های فضایی با هم ازدواج کرده و حالا سه توله دارند. توله‌ها کنجکاو و بازیگوش‌اند و تقریباً هر کاری را با هم انجام می‌دهند. آن‌ها در هر قسمت با موضوع یا چالش جدیدی در زندگی خود یا دوستان‌شان روبه‌رو می‌شوند و سعی می‌کنند بیشتر بیاموزند و برای مشکلات به کمک هم یا به کمک بزرگ‌ترها راه‌حلی پیدا کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  توله‌سگ‌ها در این قسمت چه مشکلی داشتند و چه راهکاری پیدا کردند؟ اگر شما جای آن‌ها بودید چکار می‌کردید؟
  به نظر شما، درست است که برای رسیدن به خواسته‌مان هر کاری بکنیم؟ حتی مثلاً دروغ بگوییم یا دیگران را گول بزنیم؟
  شما هم خواهر یا برادر دارید؟ چه کارهایی را می‌توانید با هم انجام دهید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۵
  سال انتشار ۲۰۱۱