بنر، سنجاب کوچولو

(Bannertail: The Story of Gray Squirrel)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و درام درباره‌ی سنجابی کوچک و فراز و نشیب‌های او در جدایی از مادر و زندگی در مزرعه و ورود به دنیای حیوانات وحشی

سال: 1979
  بررس فیلم: فریبا قاصدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بنر پس از جدایی از مامان‌گربه، با ترس و ناامیدی وارد جنگل می‌شود. او به‌خاطر تفاوت‌هایش با سنجاب‌های جنگل تحقیر می‌شود و در جمع آن‌ها پذیرفته نمی‌شود اما کارهایی از او سرمی‌زند که مورد توجه قرار می‌گیرد. در برقراری ارتباط با سنجاب‌ها موفقیت‌هایی به ‌دست می‌آورد، می‌تواند رابطه‌ی دوستی برقرار کند و نسبت به هم‌نوعانش احساس تعلق پیدا می‌کند.
  بنر که سنجابی شجاع، مهربان و کنجکاو است، ترکیبی از آموزه‌های زندگی با انسان‌ها و زندگی با سنجاب‌های وحشی را به عنوان مدل زندگی‌اش به کار می‌برد و از متفاوت بودن خود دچار عدم اعتمادبه‌نفس نمی‌شود. سو، سنجاب مهربان و عاقلی است که بنر را دوست دارد و مثل یک معلم، زندگی در جنگل را به او می‌آموزد. پدربزرگ سو سنجابی پیر و داناست که در شرایط حساس تصمیم‌های درستی می‌گیرد و تشویش و اضطراب مانع تفکر منطقی او نمی‌شود.
  در نسخه‌ی اصلی رابطه‌ی عاشقانه‌ای بین سو و بنر شکل می‌گیرد و آکاچو نیز رقیب عشقی بنر است اما این روابط در دوبله‌ی فارسی تغییر کرده‌اند.
  در بعضی از قسمت‌ها از کلمات توهین‌آمیز مثل احمق و نادان استفاده می‌شود.
  داستان به چگونگی زندگی و غذای سنجاب‌ها و بعضی جانوران دیگر می‌پردازد. همچنین، اهمیت حفظ محیط زیست جانوران و تأثیر آن در بقای جانوران برای کودکان پررنگ می‌شود.
  بنر مادر و پدر ندارد و در اثر یک آتش‌سوزی، از مامان‌گربه هم جدا می‌شود. او از این بابت دچار ترس و وحشت می‌شود. عمو جغد شاخ‌دار که دوست صمیمی بنر است، توسط شکارچی‌ها تیر می‌خورد و می‌میرد و این برای بنر بسیار دردناک است. ترس سنجاب‌ها از حیوانات گوشتخوار و ترس حیوانات از انسان‌ها در قسمت‌های مختلف دیده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمه، با اقتباس از رمانی به نام زندگی بنر: داستان سنجاب خاکستری، نوشته‌ی ارنست تامسون استون ساخته شده است. داستان درباره‌ی بنر، سنجاب کوچکی است که با یک گربه بزرگ می‌شود و رفتارهایش شبیه سنجاب‌ها نیست. او ماهی می‌خورد، نمی‌داند گردو چیست و بلد نیست از درختی به درخت دیگر بپرد. بنر اما ساده، مهربان و کنجکاو است؛ ویژگی‌هایی که وقتی از مامان‌گربه جدا می‌شود، به او کمک می‌کنند تا از سو، سنجاب خوش‌قلبی که متفاوت بودن بنر بیشتر برایش جالب توجه است تا این‌که از او بترسد، زندگی در جنگل را بیاموزد. هرچند سنجاب‌های دیگر به چشم یک دردسر به او نگاه می‌کنند اما استفاده‌ی بنر از مهارت‌هایی که در مزرعه و در کنار انسان‌ها آموخته و آموزش‌های سو، کم‌‌کم اعتماد سنجاب‌های دیگر را جلب می‌کند و آن‌ها بنر را به‌ عنوان یک سنجاب متفاوت در جمع خود می‌پذیرند. بنر با اعتمادبه‌نفس بر ترس‌ها و ناتوانی‌هایش غلبه می‌کند و با مهر و سادگی، در قلب اطرافیانش نفوذ می‌کند. با وجود این‌که در اغلب موارد به نظر می‌رسد بنر زودباور است اما صداقت و مهربانی‌اش موجب می‌شود همه‌ی حیوانات با او روراست باشند.
  سریال صحنه‌های ترس و خشونت متعددی دارد؛ از جمله صحنه‌های تعقیب و گریز حیوانات جونده و گیاهخوار و حیوانات درنده و گوشتخوار، همچنین موقعیت‌های غم‌انگیزی مثل مرگ عمو جغد شاخ‌دار. این موضوع که بنر از والدین اصلی‌اش جدا شده و الان هم از مامان‌گربه دور افتاده، ممکن است برای کوچک‌ترها خیلی غم‌انگیز و اضطراب‌آور باشد. تماشای این سریال برای کودکان زیر 5 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 5 تا 7 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم بتوانند درباره‌ی ترس‌ها و نگرانی‌هایشان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  بنر یک سنجاب خاکستری جوان است که از کودکی فرزندخوانده‌ی یک گربه‌ی ماده‌ی مهربان بوده است. در یک حادثه‌ی آتش‌سوزی، بنر از مامان‌گربه جدا می‌شود و پس از آن، به‌ناچار به جنگل می‌گریزد و با سنجاب‌های وحشی آشنا می‌شود. بنر در کنار آموزه‌هایش در زندگی با گربه و نزدیکی به انسان‌ها و آنچه در میان سنجاب‌های وحشی آموخته، دارای شخصیتی شجاع و نترس است که مخصوصاً هنگام محافظت از دوستانش، حتی به دشمنان حمله‌ور می‌شود. حوادثی که برای او یا سنجاب‌های دیگر پیش می‌آید و چگونگی رهایی از این حوادث، بنر را به سطحی از توانایی و آشنایی با محیط طبیعی زندگی‌اش می‌رساند که در بزنگاه انتخاب بین زندگی شهری و جنگلی، بنر زندگی در جنگل را برمی‌گزیند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چرا تغییر محیط زندگی و همچنین جدا شدن از دوستان و آشنایان فعلی سخت است؟ شما تا به حال همچین تجربه‌ای داشته‌اید؟
  به نظر شما چرا بنر برای نجات سنجاب‌هایی که به تازگی با آن‌ها آشنا شده، خطر می‌کند؟ او دوستی‌اش را چطور به آن‌ها نشان می‌دهد؟
  به نظر شما شخصیت پدربزرگ در این سریال چه ویژگی‌هایی دارد؟ شما کسی را می‌شناسید که این ویژگی‌ها را داشته باشد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","درام"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","درام"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۱۹۷۹