بن تن: نیروی بیگانگان

(Ben 10: Alien Force)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ابرقهرمانی درباره‌ی ماجراجویی‌های پسر نوجوان، با توانایی‌ها و تغییر شکل‌های خارق‌العاده‌اش در مبارزه با فضایی‌ها و موجودات شرور

سال: 2008
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌های مختلف بن تن در خصوص دوستی و همکاری، تلاش برای پیروزی و ناامید نشدن برای کودکان معنادار است، اما تصمیم‌گیری‌های سرنوشت‌ساز و استقلال از بزرگ‌ترها بیشتر به دوران نوجوانی ارتباط پیدا می‌کند.
  بن تن با دخترعمویش مشورت می‌کند و از او راهنمایی می‌خواهد. آنها برای مبارزه با موجودات فضایی تیم تشکیل می‌دهند و با هم همکاری می‌کنند. گوئن، دخترعموی بن تن نیز در نقش ابرقهرمان زن ظاهر می‌شود و در مبارزه‌ها با بن تن هم‌فکری و همکاری می‌کند.
  گاهی گفت‌وگوهای معناداری بین نوجوان‌ها رد و بدل می‌شود. موضوع حفاظت از زمین در برابر موجودات فضایی و مبارزه با آنها موضوع کودکانه‌ای نیست و ممکن است باعث اضطراب آنان شود. از شخصیت‌های این سریال، محصولات زیادی در بازار موجودند و تماشای آن ممکن است میل به خرید این محصولات را در کودکان افزایش دهد.
  قیافه‌ی هیولاهای مختلف با ظاهر عجیب، به ویژه موجودات تک‌چشم با اندام‌هایی شبیه هشت‌پا و بزاق چسبناک ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. موجودات فضایی در لباس یا پوشش انسانی مخفی می‌شوند تا شناسایی نشوند. فضایی‌ها با تجهیزات پیشرفته‌شان می‌توانند آب‌وهوای زمین را تغییر دهند یا انسان‌ها را درجا منجمد کنند. صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی از حمله‌ی هیولاها، درگیری بن تن و گروهش با آنها و شلیک با اسلحه‌های قدرتمند لیزری که باعث آتش‌سوزی، تخریب و انفجار می‌شود، وجود دارد. در صحنه‌های بسیاری هم بن تن با مشت و لگد با موجودات فضایی مبارزه می‌کند. در این سریال، بن تن به ابرقهرمان‌های جدیدی تغییر شکل می‌دهد؛ مثلاً می‌تواند مثل مایع به همه ‌جا نفوذ کند یا همچون آتش همه‌چیز را بسوزاند یا ذوب کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بن تن: نیروی بیگانگان یک سریال انیمیشنی دوبعدی ابرقهرمانی و ماجراجویانه درباره‌ی یک گروه از نوجوان‌ها متشکل از بن تن، دخترعمویش و دشمن سابقشان در مبارزه با بیگانگان فضایی است. پس از گذشت ۵ سال از ماجراهای سریال اصلی، بن تن و گوئن حالا نوجوان‌هایی ۱۵ ساله‌اند که در جست‌وجوی پدربزرگشان با بیگانگان فضایی درگیر می‌شوند. بن تن با استفاده از ساعت‌مچی اسرارآمیزش به ابرقهرمان‌های مختلف تغییر شکل می‌دهد. گوئن هم با توانایی‌های خارق‌العاده‌اش به عنوان ابرقهرمان زن دوشادوش او مبارزه می‌کند. تجربه‌های مختلف بن تن در خصوص دوستی و همکاری برای کودکان معنادار است، اما تصمیم‌گیری‌های سرنوشت‌ساز و استقلال از بزرگ‌ترها بیشتر به دوران نوجوانی مربوط می‌شود. این سریال با پرداختن به موضوعات علمی-تخیلی در مورد تلاش فضایی‌ها برای تسخیر زمین، بر مسئولیت‌پذیری و اهمیت کار گروهی تأکید می‌کند؛ چنانکه بن تن با وجود ابرقهرمان‌های مختلف از همکاری و هم‌فکری دیگران بی‌نیاز نمی‌شود.
  در این سریال، همچون همه‌ی سریال‌های ابرقهرمانی، صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی از درگیری با هیولاها و موجودات فضایی با ظاهر عجیب و گاه چندش‌آور وجود دارد. فضایی‌ها در لباس یا پوشش انسانی مخفی می‌شوند و با اسلحه‌های پیشرفته به زمینی‌ها حمله می‌کنند. صحنه‌های مختلفی از شلیک با اسلحه‌های لیزری، تخریب و انفجار دیده می‌شود؛ در بسیاری از صحنه‌ها هم بن تن با مشت و لگد با فضایی‌های پلید مبارزه می‌کند. موضوع نجات زمین و مبارزه با بیگانگان فضایی موضوع کودکانه‌ای نیست و ممکن است اضطراب زیادی به آنها وارد کند. همچنین، در برخی قسمت‌ها گفت‌وگوهای معناداری میان نوجوان‌ها رد و بدل می‌شود. از شخصیت‌های این سریال، محصولات زیادی در بازار موجودند و تماشای آن ممکن است میل به خرید این محصولات را در کودکان افزایش دهد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که سریال را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  پنج سال بعد از ماجراهای سریال اصلی، بن تنیسون که حالا یک نوجوان ۱۵ ساله است، به زندگی عادی خود برگشته است. اما وقتی متوجه ناپدید شدن پدربزرگش می‌شود، از دخترعمویش، گوئن، کمک می‌گیرد و به همراه او دوباره به نبرد با موجودات فضایی وارد می‌شود. آنها با دشمن سابقشان، کوین لوین، متحد می‌شوند و با استفاده از توانایی‌های خارق‌العاده‌ی خود و ابرقهرمان‌های جدید ساعت‌مچی بن تن، زمین را از نابودی توسط فضایی‌ها نجات می‌دهند. محافظان فضایی نیز با آنها در این مأموریت همکاری می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چه چیزی بن تن را به یک قهرمان تبدیل می‌کند؟ آیا قهرمان بودن یعنی نترسیدن؟ به نظر شما، گوئن هم به اندازه‌ی بن تن قهرمان است؟
  فکر می‌کنید مبارزه‌ی فیزیکی تنها راه مقابله با اشرار است؟
  رفتار بن، حالا که بزرگ‌تر شده، چه تغییری کرده است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ابرقهرمانی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ابرقهرمانی"]
  مدت زمان ۲۳
  سال انتشار ۲۰۰۸