بن تن: نیروی بی‌پایان

(Ben 10: Omniverse)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ابرقهرمانی درباره‌ی ماجراجویی‌های پسر نوجوان در مبارزه با موجودات فضایی و شرور

سال: 2012
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اگرچه بن تن در تمام طول سریال درگیر نبرد با فضایی‌ها و استفاده از قدرت‌های ابرقهرمانی است اما احساسات و تجربه‌های او در این مسیر، از قبیل مسئولیت‌پذیری، اشتباه و خرابکاری، پشتکار داشتن و ناامید نشدن در دنیای کودکی معنادار است.
  بن تن در موقعیت‌های مختلف به نتیجه‌ی دلخواه نمی‌رسد یا با اتفاق‌های غیرمنتظره‌ای غافلگیر می‌شود اما ناامید نمی‌شود و تا رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب به تلاش ادامه می‌دهد. پدربزرگ به بن تن فرصت تجربه و اشتباه می‌دهد و در عین حال، همیشه برای کمک و راهنمایی به او آماده است.
  نبرد انسان‌ها با موجودات فضایی و دفاع از زمین در برابر حمله‌ی آن‌ها موضوع کودکانه‌ای نیست و ممکن است باعث اضطراب کودکان شود. محصولات زیادی با شخصیت بن تن در بازار موجودند و تماشای این سریال ممکن است میل به خرید این محصولات را در کودکان افزایش دهد.
  در نسخه‌ی اصلی گهگاه ناسزاهای خلاقانه‌ای وجود دارد اما در دوبله کلماتی نظیر لعنتی به کار می‌رود.
  این سریال حاوی تصاویر خشن و ترسناک بسیاری، از شلیک تیرهای لیزری با اسلحه‌های کمری یا توسط فضاپیماها و ویرانی‌ها و انفجارهای ناشی از آن‌هاست. در سراسر سریال درگیری و نبرد بن تن، پدربزرگش و نیروهایشان با موجودات فضایی با فضاپیماها و اسلحه‌های پیشرفته‌شان ادامه دارد. موجودات فضایی گاهی ظاهر عجیبی دارند؛ مثلاً چهار چشم یا چهار دست دارند یا از ربات‌های غول‌پیکر ویرانگری استفاده می‌کنند. بن تن در موقعیت‌های مختلف در خطر قرار می‌گیرد یا به مرگ تهدید می‌شود. او به ابرقهرمان‌های مختلف با ویژگی‌های منحصربه‌فردی تبدیل می‌شود، گاهی هم ساعت‌مچی‌اش دچار اختلال می‌شود. او برای دفاع از خود و شکست دشمن‌های فضایی از ابزارها و اسلحه‌های مختلفی استفاده می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بن تن: نیروی بی‌پایان یک سریال کارتونی دوبعدی درباره‌ی ابرقهرمانی نوجوان به نام بن تن است. در این سریال، دستیاران قبلی او به کالج می‌روند و او به همراه دستیار جدیدش که یک بیگانه‌ی فضایی است، و با استفاده از ساعت‌مچی اسرارآمیزش که او را به ابرقهرمان‌های مختلف تبدیل می‌کند، با موجودات فضایی می‌جنگد. او بارها اشتباه می‌کند یا با اتفاق‌های پیش‌بینی‌نشده‌ای غافلگیر می‌شود اما ناامید نمی‌شود و به تلاش خود ادامه می‌دهد. پدربزرگ هم همیشه برای کمک و راهنمایی به او آماده است. اگرچه بن تن در این سریال همواره درگیر نبرد با فضایی‌ها و استفاده از قدرت‌های فرازمینی است اما تجربه‌های او از قبیل مسئولیت‌پذیری، خرابکاری، پشتکار و امیدواری برای کودکان معنادار است. هر ۱۰ قسمت از این سریال ۸۰ قسمتی یک موضوع خاص را دنبال می‌کند اما نکته‌ی برجسته در تمام قسمت‌ها شجاعت و جسارت بن تن در ماجراجویی‌های ابرقهرمانی او در مقابله با جبهه‌ی شر است.
  در سراسر این سریال صحنه‌های خشن و ترسناک بسیاری از درگیری انسان‌ها و دستیاران فضایی‌شان با دشمنان‌شان در فضاست. هر دو طرف از اسلحه‌ها و دستگاه‌های پیشرفته‌ای استفاده می‌کنند و با تیرها و موشک‌های لیزری به هم شلیک می‌کنند؛ هرچند به نظر می‌رسد هدف بن تن دفاع از زمین و نجات ساکنان آن است و به دنبال کشتن و نابودی دشمنان نیستند. در این سریال نیز بن تن به ابرقهرمان‌های مختلف با ویژگی‌های منحصربه‌فردی تغییر شکل می‌دهد اما گاهی هم ساعت‌مچی‌اش دچار اختلال می‌شود و او را به دردسر می‌اندازد. او در موقعیت‌های مختلف در خطر قرار می‌گیرد یا تهدید می‌شود اما در نهایت، پیروزی از آنِ جبهه‌ی خیر است. نبرد انسان‌ها با بیگانگان فضایی و دفاع از زمین در برابر حمله‌های فضایی موضوع کودکانه‌ای نیست و ممکن است اضطراب زیادی به آنان وارد کند. همچنین، محصولات زیادی با شخصیت بن تن در بازار موجودند و تماشای این سریال ممکن است میل به خرید این محصولات را در کودکان افزایش دهد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات مختلف داستان‌ها را داشته باشند.

  چکیده داستان

  در این سریال، گوئن و کوین، دو همکار بن تن در سریال‌های پیشین، به دانشگاه می‌روند و بن تن به تنهایی به مبارزه‌ی خود با موجودات فضایی ادامه می‌دهد. او همکار جدیدی به نام روک پیدا می‌کند و کمی طول می‌کشد تا به هم عادت کنند. کشف شهر زیرزمینی فضایی‌ها در زمین آن‌ها را به نبرد غیرمنتظره‌ای با موجودات فضایی و دشمنان قدیمی وارد می‌کند. پدربزرگ مثل همیشه پشتیبان و راهنمای اوست. اما همچون گذشته، نجات زمین از دست فضایی‌های شرور بدون قهرمانی‌های بن تن و استفاده از ابرقهرمان‌های ساعت‌مچی‌اش ممکن نیست.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان ابرقهرمان بودن به زور زیاد یا توانایی‌های فرازمینی است؟ اگر شما قدرت‌های ابرقهرمانی داشتید، چکار می‌کردید؟
  تا به حال با اتفاقی غافلگیر شده‌اید؟ از چالش‌ها و موقعیت‌های غیرمنتظره چه چیزی می‌توان آموخت؟
  مسئولیت‌های شما در خانه یا مدرسه چیست؟ عمل نکردن به مسئولیت‌هایتان چه پیامدهایی برای شما یا اطرافیان‌تان دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ابرقهرمانی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ابرقهرمانی"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۱۲