بن تِن

(Ben 10)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ابرقهرمانی درباره‌ی ماجراجویی‌های یک پسربچه در مبارزه با افراد شرور، با تبدیل شدن به ابرقهرمان‌های مختلف

سال: 2016
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بن تن تنبلی می‌کند و از مسئولیت‌ها فرار می‌کند؛ کارهای او معمولاً با زیاده‌روی همراه است و باعث خرابکاری می‌شود. احساسات و تجربه‌های او در خانه، مثلاً رفتن به شهربازی، تمایل به بیدار ماندن یا مشارکت در نظافت در دنیای کودکان معنادار است؛ هرچند تجربه‌های او در مواجهه با افراد شرور چیزی نیست که کودکان در زندگی عادی تجربه کنند.
  پدربزرگ بر مسئولیت‌پذیری تأکید دارد و سعی می‌کند بچه‌ها را مسئولیت‌پذیر بار بیاورد. بن تن و دخترعمویش مراقب هم هستند، از هم حمایت می‌کنند و نسبت به هم احساس مسئولیت می‌کنند. بن تن، اگرچه یک ابرقهرمان است که با خلافکاران مبارزه می‌کند اما عاری از اشتباه نیست و معمولاً دخترعمویش نیز در مأموریت‌ها به او کمک می‌کند. بن تن معمولاً در اولین تلاش به نتیجه نمی‌رسد و لازم است راه‌های مختلفی را امتحان کند.
  حداقل در یک قسمت بن تن با تغییر ظاهر در مسابقات کشتی بزرگسالان شرکت می‌کند؛ کشتی‌گیرها از بالاتنه برهنه‌اند. موضوع نجات زمین و انسان‌ها از شر موجودات شیطانی و خبیث، و تبدیل کودک به مبارزی که قرار است ناجی دیگران باشد، موضوع کودکانه‌ای نیست. محصولات زیادی با شخصیت بن تن در بازار موجودند و تماشای این سریال ممکن است میل به خرید این محصولات را در کودکان افزایش دهد.
  گاهی عبارت‌های توهین‌آمیز نظیر لعنتی، چلمن، یا کودن به کار می‌رود.
  در هر قسمت سریال، صحنه‌های متعددی از مبارزه‌ی بن تن با هیولاها و زد و خورد میان آن‌ها با مشت یا وسایلی نظیر راکت بدمینتون وجود دارد. بن تن گاه تن‌به‌تن و گاه همراه با افراد خانواده یا دوستان‌شان با افراد شرور مبارزه می‌کند. افراد شرور از شگردها و وسایل مختلفی برای سلطه بر مردم استفاده می‌کنند؛ مثلاً در یک قسمت برای هیپنوتیزم کردن مردم گلوله‌های گازی خاصی به سمت‌شان شلیک می‌کنند. همچنین صحنه‌هایی از تخریب و انفجار وجود دارد. بن تن گاه به تنهایی و گاه همراه با دخترعمویش در خطر قرار می‌گیرد. خود بن تن به کمک ساعت مچی‌اش به ابرقهرمان‌های مختلف تغییر شکل می‌دهد. ظاهر و حرکات هیولاها هم می‌تواند برای کودکان کوچک‌تر ترسناک باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی، بازآفرینی سریالی قدیمی‌تر به همین نام است. بن تن پسربچه‌ی 10 ‌ساله‌ای است که با دخترعمو و پدربزرگش به سفر می‌رود. او با استفاده از ساعت‌مچی اسرارآمیزش به ابرقهرمان‌های فضایی مختلف تبدیل می‌شود و با افراد شرور و بدذات مبارزه می‌کند. اما او عاری از اشتباه نیست و زور بازو هم همیشه راهگشا نیست. کارهای او معمولاً با زیاده‌روی و خرابکاری همراه است ولی دخترعموی او با دانایی و ذکاوتش در کنار اوست تا در انجام مأموریت‌ها به او کمک کند. احساسات و تجربه‌های آن‌ها در خانه، حمایت از هم، همکاری با هم و در عین حال چالش‌های میان‌شان می‌تواند در دنیای کودکان معنادار باشد. این سریال ضمن نمایش همدلی و همکاری بچه‌ها در سایه‌ی راهنمایی‌های بزرگ‌ترها، ماجراجویی‌ها و قهرمانی‌های آن‌ها را به تصویر می‌کشد.
  صحنه‌های متعددی از مبارزه‌ی بن تن با هیولاها و افراد شرور، زد و خورد با مشت و لگد یا وسایلی نظیر راکت بدمینتون، تخریب و انفجار وجود دارد. بن تن گاه تن‌به‌تن و گاه همراه با افراد خانواده یا دوستان‌شان با افراد شرور مبارزه می‌کند و گاه در خطر قرار می‌گیرند. او با تبدیل شدن به ابرقهرمان‌های مختلف توانایی‌های فیزیکی خارق‌العاده و ویژه‌ای پیدا می‌کند که از آن‌ها علیه مهاجمان استفاده می‌کند. موضوع نجات زمین و انسان‌ها از شر موجودات شیطانی و خبیث، و تبدیل کودک به مبارزی که قرار است ناجی دیگران باشد، موضوع کودکانه‌ای نیست. همچنین، محصولات زیادی با شخصیت بن تن در بازار موجودند و تماشای این سریال ممکن است میل به خرید این محصولات را در کودکان افزایش دهد. تماشای سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفت‌وگو در مورد موارد خشن و ترسناک آن را داشته باشند.

  چکیده داستان

  بن تن پسربچه‌ی 10 ساله‌ای است که تعطیلات تابستان را همراه با دخترعمو و پدربزرگش به سفر می‌رود. او با استفاده از ساعت‌مچی اسرارآمیزش به ابرقهرمان‌های فضایی مختلفی تبدیل می‌شود و به کمک توانایی‌های فیزیکی خاص آن‌ها با افراد شرور و بدذات مبارزه می‌کند تا از تسلط آن‌ها بر دنیا جلوگیری کند. اما زور بازو به تنهایی راهگشا نیست و معمولاً با خرابکاری‌هایی همراه است. در اکثر مبارزه‌ها دخترعمویش نیز با دانایی و ذکاوتش او را همراهی می‌کند و به او کمک می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  نسخه‌های قدیمی‌تر سریال بن تن را دیده‌اید؟ به نظر شما چه چیزی باعث می‌شود آن‌ها را دوباره بسازند؟ آیا نسخه‌های جدیدتر بهتر از نسخه‌های اصلی هستند؟
  بن تن به ابرقهرمان‌های قوی‌هیکل و قدرتمند تبدیل می‌شود؛ آیا تنها راه مبارزه با افراد شرور مشت و لگد است؟ گوئن بدون زور بازو چگونه به بن تن کمک می‌کند؟
  چه چیزی بن را قهرمان می‌کند؟ آیا تغییر شکل به هیولاها او را قهرمان می‌کند یا ویژگی‌های شخصی خودش، مثل تلاش برای حل مسائل و کمک گرفتن از دیگران؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ابرقهرمانی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ابرقهرمانی"]
  مدت زمان ۱۲
  سال انتشار ۲۰۱۶