بچه‌های ساختمان گل‌ها

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و آموزشی درباره‌ی بچه‌های همسایه در یک مجتمع و تجربه‌های آموزنده‌ی آن‌ها، همراه با درس‌هایی در مورد ادب، رفتار درست و آموزه‌های مذهبی

سال: 1395
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اتفاقات این سریال بین گروهی از کودکان و خانواده‌هایشان رخ می‌دهند و بعضی از آن‌ها مثل دوستی و تعارض با دوستان یا ارتباط با والدین، موضوعات و تجربه‌های روزمره‌ی مربوط به کودکان‌اند و می‌توانند برایشان قابل ارتباط باشند.
  رفتار مادر و بقیه‌ی بزرگ‌ترهای سریال محترمانه و همراه با صبوری است. رفتار و ارتباط بچه‌ها نیز با هم و با بزرگ‌ترها محترمانه است.
  در قسمت‌های مختلف سریال، آموزش‌هایی درباره‌ی رفتار درست، ادب و بعضی از مفاهیم دینی داده می‌شود. این آموزش‌ها عموماً مستقیم و کلامی‌اند.
  این سریال به زندگی طبقه‌ی متوسط و مذهبی ایرانی می‌پردازد و بخش‌هایی از سبک زندگی، پوشش و روابط و مناسبات در این طبقه را به نمایش می‌گذارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی ساخته شده، در مورد چند کودک خردسال است که با خانواده‌هایشان در یک مجتمع آپارتمانی زندگی می‌کنند. هر روز موضوعات جدیدی پیش می‌آید و آن‌ها را در موقعیت‌های جدیدی قرار می‌دهد که متوجه اشتباهات‌شان می‌شوند و با راهنمایی والدین‌شان، درس‌هایی یاد می‌گیرند. ارتباط بین کودکان و بزرگسالان، مهربانانه و با احترام است. روابط کودکان با هم نیز دوستانه است و فضای کلی سریال برای کودکان امن و آرام و صلح‌آمیز است. به نظر می‌رسد هدف اصلی سریال، انتقال ارزش‌ها و آموزه‌های مذهبی به کودکان است.
  بیشتر آموزه‌های این سریال پیرامون موضوعات دینی، ادب و رفتار درست است که عموماً به ‌صورت مستقیم و کلامی آموزش داده می‌شوند. یکی از برجسته‌ترین آموزش‌ها، موضوع حجاب و محارم است که با استفاده از روسری داشتن یا نداشتن مادر حُسنا در حضور محارم و غیرمحارم، به‌‌صورت غیرمستقیم به کودکان انتقال داده می‌شود. صحنه‌ها و موضوعات خشن و ترسناکی در سریال وجود ندارد، ولی اشتباهات زیاد کودکان و عذرخواهی‌های مکرر از والدین، می‌تواند در کودکان کوچک‌تر، ایجاد احساس گناه کند. والدین در این سریال همیشه درست رفتار می‌کنند و اشتباهات، تنها از سوی کودکان اتفاق می‌افتند. پیشنهاد می‌شود کودکان زیر ۵ سال، آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد موقعیت‌های مختلفی که در داستان‌ها پیش می‌آید، برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  چند بچه‌ی شاد و بازیگوش در ساختمان گل‌ها در کنار خانواده‌هایشان زندگی می‌کنند. آن‌ها با هم همسایه‌اند و هر روز بازی‌های جدیدی انجام می‌دهند و با کمک خانواده‌هایشان چیزهای تازه‌ای یاد می‌گیرند. حُسنا دختربچه‌ی خردسالی است که با پدر و مادرش در این ساختمان زندگی می‌کند. پدر حسنا در روز تولد او برایش یک جوجه‌غاز هدیه می‌آورد. حسنا و غازش هر روز با بچه‌های همسایه بازی می‌کنند و هرچه یاد می‌گیرند به یکدیگر نیز یاد می‌دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما آدم بعد از این که اشتباه کرد چه کار باید بکند؟ برای جبران اشتباهش عذرخواهی کافی است؟ اگر آدم بزرگی اشتباه کرد چکار باید بکند؟
  به نظر شما دخترها با پسرها چه فرق‌هایی دارند؟ آیا دخترها می‌توانند ماشین‌‌بازی کنند؟ مامان‌ها و باباها چه فرق‌هایی با هم دارند؟ باباها می‌توانند آشپزی کنند؟
  خانه‌ی حسنا چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با خانه‌ی شما دارد؟ مجتمع‌شان چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۹۱
  مدت زمان ۱۴
  سال انتشار ۱۳۹۵