بچه‌رئیس: بازگشت به کار

(The Boss Baby: Back in Business)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی نوزادی که رئیس کارخانه است، تلاش او برای حفظ ریاست کارخانه در کنار ارتباط با برادرش و فهمیدن اهمیت خانواده در مقایسه با تجارت

سال: 2018
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط بچه‌رئیس و تیم، ماجراجویی‌های آن‌ها در کنار هم، رابطه‌ی آن‌ها با والدین‌شان، چالش‌هایی که در ارتباط با هم و بزرگ‌ترها تجربه می‌کنند و حسادت‌ها و رقابت‌هایشان با هم، همگی در زندگی کودکان معنادار و قابل ارتباط‌اند.
  تیم و بچه‌رئیس در عین حالی که با هم چالش‌های زیادی دارند، ارتباط برادرانه‌ی خوبی هم دارند و در خیلی از موقعیت‌ها از هم حمایت می‌کنند. تیم پسری مهربان و خوش‌قلب است و همیشه در تلاش است بچه‌رئیس را متوجه اشتباهاتش بکند.
  موضوعات بزرگسالانه‌ی متعددی در سریال وجود دارد: پیشنهاد رشوه و باج، تأکید روی کاسبی بودن زندگی و این‌که همه چیز قابل معامله است. گاهی شخصیت‌های نوزاد با لباس زیر نشان داده می‌شوند و خط باسن‌شان معلوم است. عموم زن‌ها هم سینه و باسن برجسته و اغراق‌آمیز دارند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده: بدریخت، به جهنم، وحشتناک، بی‌عرضه، دخلش رو میارم، خائن، یکی این بچه‌ها رو خفه کنه. لحن شخصیت‌ها در بیشتر موقعیت‌ها تند و خشن است. بخش زیادی از حرف‌های بچه‌رئیس به موضوعات بزرگسالانه مربوط‌اند: همه چیز تو زندگی کاسبیه، چیز مجانی وجود نداره، هر چیزی یه هزینه‌ای داره، مامان و بابا چیزخورم کردن. خیلی از این گفتگوها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند.
  بچه‌رئیس در بیشتر موقعیت‌ها تند و خشن و سودجویانه رفتار می‌کند. وسائل را پرت می‌کند، داد می‌کشد. او برای رسیدن به مقاصد شخصی‌اش به‌راحتی دیگران را به دردسر می‌اندازد؛ مثلاً بچه‌ی بدرفتار یک خانواده را از آن‌ها می‌گیرد، با برادرش بی‌رحمانه رفتار می‌کند یا پرستار خانواده را آزار می‌دهد. او دیگران را ترغیب می‌کند تا به جای اعتراض منطقی و گفتگو، رفتارهای شورشگرانه از خود نشان دهند. زدوخورد و افتادن و تعقیب و گریز در طول سریال زیاد مشاهده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به‌ صورت کامپیوتری و سه‌بعدی و در ادامه‌ی فیلم بچه‌رئیس ساخته شده، برداشت آزادی از کتابی با همین نام، اثر مارلا فرازی است. داستان در مورد همان شخصیت بچه‌رئیس است که حالا ریاست یک شرکت بزرگ را بر عهده دارد که مسئولیتش افزایش علاقه‌ی مردم به نوزادان و قانع کردن آن‌ها به بچه آوردن به جای مراقبت از حیوان خانگی است. او که همیشه باید با مدیرعامل شرکت در رقابت باشد، با همکاری دوستان و برادرش تلاش می‌کند در همه‌ی مأموریت‌ها پیروز شود. بچه‌رئیس مرد تجارت است و شعارش این است که زندگی معامله است و هر چیزی هزینه‌ای دارد. اما برادرش، تیم، سعی دارد به او نشان دهد که همه چیز قابل معامله نیست و خانواده و روابط محبت‌‌آمیز بر تجارت اولویت دارند. تأکید سریال بر اولویت روابط خانوادگی بر کار و موضوعات اقتصادی است؛ پیامی که به نظر می‌رسد بیشتر به درد بزرگسالان می‌خورد تا کودکان.
  صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک و خشن مرسوم در این سریال زیاد به چشم نمی‌خورند اما رفتار بچه‌رئیس با دیگران و از جمله با برادرش، عموماً بی‌رحمانه و از سر خباثت است. او به‌راحتی از دیگران سوءاستفاده می‌کند و سودجویانه از آن‌ها بهره می‌برد. گاهی در لحظاتی که به نظر می‌رسد با برادرش به توافق رسیده و خیال مخاطب از این موضوع راحت شده، او ناگهان از خودش بی‌رحمی نشان می‌دهد و برادرش را متعجب و ناامید می‌کند. شخصیت بچه‌رئیس و بخش زیادی از حرف‌هایش در مورد معامله بودن زندگی و این‌که هیچ چیز بدون هزینه نیست، و رفتارهایی مثل باج دادن یا رشوه دادن برای رسیدن به نتیجه، در دنیای کودکان بی‌معنا و غیرقابل ارتباط‌اند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  بچه‌رئیس، نوزادی که حالا وارد خانواده‌ی تمپلتون شده، در این سریال ریاست شرکت خود را بر عهده دارد و با کمک دوستان و برادرش، تیم، سعی دارد مأموریت‌های شرکت را با موفقیت به انجام برساند. کار او در شرکت، ترویج عشق به کودکان در میان مردم است تا به جای حیوان خانگی، بچه بیاورند. اما مدیرعامل شرکت که رقیب بچه‌رئیس است، نمی‌خواهد او در کارش موفق باشد و همیشه موانعی سر راه او قرار می‌دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما این سریال در مورد خانواده چه پیامی دارد؟ فکر می‌کنید عموم بچه‌ها متوجه پیام داستان می‌شوند؟
  به نظرتان این سریال بیشتر به درد بزرگ‌ترها می‌خورد یا بچه‌ها؟ شما چه چیزی در آن را دوست دارید؟
  فکر می‌کنید چرا بعد از فیلم بچه‌رئیس، این سریال ساخته شده؟ چه تفاوت‌هایی با فیلمش دارد؟ شما کدام را ترجیح می‌دهید؟

  مشخصات سریال

  مدت زمان ۲۴
  سال انتشار ۲۰۱۸