بچه‌های آلپ

(Story of the Alps: My Annette)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و درام درباره‌ی دو دوست صمیمی و به هم خوردن رابطه‌ی آن‌ها و تلاش‌شان برای مواجه‌شدن با خطاهای یکدیگر و بخشیدن هم

سال: 1983
  بررس فیلم: فریبا قاصدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  آنت و لوسین در کنار هم وقایعی را پشت سر می‌گذارند که از خلال آن‌ها دوستی و درگیری، امید و ناامیدی، تنهایی و تعلق را تجربه می‌کنند. مرگ مادر آنت و تولد برادرش، سقوط برادر آنت به دره، آشنایی و دوستی با پگین پیر، درمان پای دنی، همگی می‌توانند در جهان کودکان همذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  آنت که مادرش را هنگام تولد دنی از دست داده، برای دنی مانند یک مادر مهربان است. او ارتباط خوبی با پدر و مادربزرگش دارد، مسئولیت‌پذیر، فعال و پرتلاش است. اما در بیشتر مواقع از روی احساسات تصمیم‌گیری می‌کند و نمی‌تواند استرس و هیجانات شدید خود را در شرایط فشارزا مدیریت کند. لوسین که پسری سر به هوا و بازیگوش است، گاهی در انجام کارهای خانه و کمک به مادرش کوتاهی می‌کند اما مهربان و مسئولیت‌پذیر است. گاهی در شرایط فشار دچار آشفتگی می‌شود و نیاز به کمک بزرگ‌ترها دارد اما بیشتر اوقات تصمیم درستی می‌گیرد و خود را با شرایط مختلف منطبق می‌کند. مادربزرگ آنت پیرزن فهمیده‌ای است که زبان به نصیحت یا سرزنش باز نمی‌کند و فقط در لحظه‌هایی تأثیر‌گذار، توصیه‌ای کوتاه و عمیق می‌کند.
  لوسین تصمیم به خودکشی می‌گیرد و می‌خواهد خود را از پرتگاهی در کوهستان پرت کند. پدر آنت گاهی هنگام استراحت در خانه پیپ می‌کشد.
  در این سریال به پوشش گیاهی و طبیعت، آب و هوا، پوشش و ظاهر مردم، سبک زندگی و امکانات زندگی مردم در منطقه‌ی آلپ سوییس در حدود 70 سال پیش پرداخته می‌شود.
  درگیری‌های جسته و گریخته بین پسرهای دبستان دیده می‌شود. زندگی سخت لوسین و خانواده‌اش به دلیل فوت پدر، مرگ مادر آنت هنگام تولد برادرش دنی و سقوط دنی از بالای صخره و آسیب دیدن پای او، غم و اندوه فراوان لوسین پس از سقوط دنی که لوسین خود را به ‌درستی در آن اتفاق مقصر می‌دانست و تصمیم او به پریدن از پرتگاه، همگی می‌توانند برای کودکان ترسناک و اضطراب‌آور باشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمه‌ با اقتباس از رمانی به نام جواهرهای برف، نوشته‌ی پاتریشیا سن جان ساخته شده و در ایران با نام بچه‌های آلپ معرفی شده است. داستان درباره‌ی رابطه‌ی دو دوست بسیار صمیمی به نام‌های آنت و لوسین است. آن دو همسایه و همکلاس‌اند و روزهای کودکی‌شان را با هم می‌گذرانند. پدر و مادر آنت به مادر لوسین که همسرش از دنیا رفته کمک می‌کنند تا کمی از بار مشکلاتش کم کنند و مادر لوسین، بعد از مرگ مادر آنت به آن‌ها کمک می‌کند تا نوزاد بی‌مادر را تر و خشک کنند. اما طی یک اتفاق ناگوار، رابطه‌ی آنت و لوسین به هم می‌خورد و فضایی سرد و سرشار از سوءتفاهم میان‌شان برقرار می‌شود. بعد از فراز و فرودهای بسیار، آن‌ها بالاخره می‌توانند یکدیگر را ببخشند و زندگی تازه‌ای را آغاز کنند. صداقت و پذیرش مسئولیت اشتباه به هر دو کمک می‌کند تا واقعیت را به درستی درک کنند و بتوانند از یک طرف، با آن منطبق شوند و از طرف دیگر، راه‌های جبران اشتباهات‌شان را پیدا کنند.
  در این سریال لحظات غم‌انگیز بارها تکرار می‌شوند؛ زندگی سخت لوسین و خانواده‌اش به دلیل فوت پدر، مرگ مادر آنت هنگام تولد برادرش و سقوط برادر از بالای صخره و آسیب دیدن پای او و نیز، تصمیم لوسین به پرت کردن خودش از پرتگاه، می‌تواند برای کودکان بسیار آزاردهنده باشد. تماشای این سریال برای کودکان زیر 7 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 7 تا 9 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد موقعیت‌هایی که در داستان پیش می‌آید، با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  آنت و لوسین همکلاس، همسایه و دوست‌اند. آن‌ها در دهکده‌ی روسینیر در کوهستان آلپ زندگی می‌کنند و روزهای شادی را آمیخته با شیطنت‌های کودکانه و قهر و آشتی‌های دوستانه می‌گذرانند. اما انتخاب زمانه این است که آنت با مرگ مادرش هنگام تولد برادرش دنی، در هشت سالگی نقش مادری کوچک را به‌ عهده بگیرد. آنت، مادربزرگ و پدر به‌ خوبی از عهده‌ی بزرگ کردن دنی برمی‌آیند. اما طی حادثه‌ای که لوسین در آن دخیل است، دنی از پرتگاهی سقوط می‌کند و پایش به‌شدت آسیب می‌بیند؛ این موضوع بهانه‌ای می‌شود تا آنت که بسیار نسبت به برادرش احساس مادری می‌کند، از لوسین کینه به دل بگیرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه احساسی نسبت به برخوردهای آنت با لوسین بعد از این‌که دنی دیگر قادر به راه رفتن نبود، دارید؟ شما اگر جای آنت بودید چه برخوردی می‌کردید؟ اگر جای لوسین بودید چکار می‌کردید؟
  به نظر شما اگر پگین پیر نبود چه اتفاقی برای لوسین می‌افتاد؟
  لوسین جایی از شدت ناامیدی و غم تصمیم گرفت خودش را از پرتگاه به پایین پرت کند. در مورد این تصمیم او چه فکر می‌کنید؟ این کار را روش مناسبی برای حل مسائلش می‌دانید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","درام"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","درام"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۱۹۸۳