بچه‌های جنگل

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی زندگی روزمره‌ی کودکانی در دل طبیعت، با پیام‌هایی در مورد حفظ محیط زیست و مراقبت از حیوانات

سال: 1391
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط کودکان با هم و با بزرگ‌ترها، و موقعیت‌های مختلفی که برای آن‌ها پیش می‌آید، برای بسیاری از کودکان قابل ارتباط‌اند.
  شخصیت‌ها خوش‌رفتارند؛ کودکان کنجکاوند و بزرگ‌ترها حمایتگر.
  در بعضی از قسمت‌ها لحن شخصیت‌ها تند و خشن، سرزنش‌آمیز یا همراه با تمسخر است: چند بار بهت بگم؟، چرا این کار رو کردی؟، اینم پرسیدن داره؟، این که کاری نداره. کودکی که بیشتر از بقیه می‌خورد، به‌خاطر چاقی مسخره می‌شود. کودکان گاهی برای حفظ یک راز، به بزرگ‌ترها دروغ می‌گویند. در بعضی موقعیت‌ها از جملات بزرگسالانه یا نامفهوم برای کودکان استفاده می‌شود: هر چی که از دل طبیعت بیاد بیرون خاصیت جادویی داره، هر چی که این‌جا دیدید مثل راز نگه دارید تا جادوی طبیعت از بین نره.
  کودکان در خلال داستان‌ها با موضوعات مختلفی مثل حفظ محیط زیست و گونه‌های جانوری، نقش طبیعت در زندگی، اهمیت چوب درختان و بازیافت آشنا می‌شوند.
  در بعضی از قسمت‌ها اتفاقات ترسناکی می‌افتد؛ مثلاً گم شدن در جنگل یا تیراندازی به درناها.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال که انیمیشنی کامپیوتری و سه‌بعدی است، ماجراهای روزمره‌ی سه خواهر و برادر به نام‌های سهیل، سینا و سوگل را روایت می‌کند که قرار است مدتی در خانه‌ی عمویشان در نزدیکی جنگل زندگی کنند. فرزندان عمو هم در ماجراجویی‌های روزمره‌ی این سه، آن‌ها را همراهی می‌کنند. آن‌ها هر روز با مسئله‌ای در مورد طبیعت و جنگل مواجه می‌شوند و سعی می‌کنند با همکاری و هم‌فکری آن را حل کنند. آن‌ها طبیعت را دوست دارند و اجازه نمی‌دهند دیگران به آن صدمه بزنند. در خلال داستان‌ها، به موضوعات مختلفی مثل حفظ محیط زیست و گونه‌های جانوری، نقش طبیعت در زندگی، اهمیت چوب درختان و بازیافت اشاره می‌شود.
  با وجود این‌که سریال سعی دارد موضوعات مختلفی در زمینه‌ی حفظ محیط زیست و حیوانات به کودکان آموزش دهد، ولی آموزه‌های جانبی نادرستی نیز برای آن‌ها به همراه دارد؛ مثلاً در بعضی از داستان‌ها کودکان برای نگه داشتن رازی درباره‌ی طبیعت که جنگلبان به آن‌ها گفته، به بزرگ‌ترها دروغ می‌گویند، یا بزرگ‌ترها با وجود این‌که جنگلبان را نمی‌شناسند، به او اعتماد می‌کنند. همچنین، تصورات نادرستی در مورد طبیعت یا نقشِ درمانی گیاهان ایجاد می‌شود که ممکن است برای کوچک‌ترها گمراه‌کننده باشد. گاهی نیز لحن حرف زدن کودکان با هم، تمسخرآمیز یا همراه با توهین است. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۴ تا ۶ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موقعیت‌های پیش‌آمده در داستان‌ها با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  سهیل، سینا و سوگل خواهر و برادرند و قرار است مدتی پیش عمویشان، در کلبه‌ای نزدیک جنگل زندگی کنند. عمو هم دو فرزند دوقلو دارد که سرپرستی آن‌ها را به عهده گرفته است. کودکان در هر قسمت با موضوعات مختلفی در مورد طبیعت و جنگل درگیر می‌شوند و چیزهایی در مورد آن‌ها یاد می‌گیرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در این قسمت چه چیزی در مورد طبیعت فهمیدید؟ برایتان جالب بود؟
  وقتی بچه‌ها غذا خوردن سینا را مسخره می‌کنند چه احساسی پیدا می‌کنید؟ به نظرتان سینا با این کار آن‌ها مشکلی ندارد؟
  زندگی شما با زندگی کودکان در این سریال چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارد؟ دوست دارید مدتی زندگی آن‌ها را تجربه کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۳۹۱