بچه‌های مدرسه‌ی والت

(The Story of Cuore, School of Love)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و درام درباره‌ی چگونگی مواجهه‌ی پسربچه‌هایی در ابتدای دوران نوجوانی با مشکلات و بحران‌های زندگی و همدلی و همراهی معلم با آنها

سال: 1981
  بررس فیلم: فریبا قاصدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تعدادی پسر بچه با خانواده‌ها و شخصیت‌هایی متفاوت، با تجربه‌های متعددی روبه‌رو می‌شوند که موجب رشد و بالندگی آنها می‌شود. هر کودک در حالی که با هم‌کلاسی‌اش درگیر یا با او همراه است، از شکست‌ها و ناامیدی‌ها، تنهایی، بیماری یا فقر او آگاه می‌شود و با همراهی معلم خردمندشان، راه‌هایی را که امید و موفقیت و تعلق به همراه می‌آورد، تجربه می‌کند. کودکان همچنین در تجربیات خود، با موقعیت‌های تصمیم‌گیری و انتخاب، درخواست کمک، مسئولیت‌پذیری، شناخت خود و توانایی‌ها و ضعف‌هایشان، و چگونگی برقراری ارتباط موثر با دیگران روبه‌رو می‌شوند.
  تمام بچه‌های کلاس در ماجراهای مدرسه و خانه، شخصیت منحصربه‌فرد خود را به نمایش می‌گذارند؛ دیراسی موقر و قابل اعتماد و نسبت به اطرافیان خود حساس است، گالونی آرام و شجاع است، کازی یار مادر و کروتی کمک حال پدر در مبارزه با مشکلات زندگی است. آنها روابط خوبی با هم دارند و سعی می‌کنند از هم حمایت کنند، به دیگران احترام بگذارند و حتی رفتارهای خشن هم‌کلاسی‌شان را درک کنند و به او نیز کمک کنند. آقای پربونی هم مردی تنها و جدی و معلمی مهربان، دلسوز و خردمند است.
  پدر انریکو معمولاً پیپی در دست دارد و گاهی به آن پک می‌زند. در قسمت‌هایی از داستان، کودکان مجبور به کار کردن می‌شوند.
  فرانچی و دوقلوها در بیشتر قسمت‌ها از زبان تهدیدآمیز استفاده می‌کنند: خفه شو، فکر می‌کنی کی هستی؟
  در بعضی از قسمت‌ها و بنا به داستان‌هایی که معلم تعریف می‌کند، به موضوعاتی در علوم مهندسی یا گیاهان و چگونگی انجام کارها پرداخته می‌شود. شناخت خود، درک و همدلی با دیگران و برقراری ارتباط موثر نیز از موضوعات آموزنده در این سریال است.
  فضای سریال، بخش‌هایی از فرهنگ ایتالیا در قرن نوزدهم میلادی را به نمایش می‌گذارد: ظاهر و پوشش مردم، تفاوت لباس زن‌ها و مردها، سبک زندگی، ساختمان‌ها، وسایل نقلیه و رفت‌وآمد.
  فرانچی و دوقلوها عموماً با تهدید، تحقیر و برخورد فیزیکی با هم‌کلاسی‌هایشان برخورد می‌کنند. در برخی از قسمت‌ها بیماری والدین می‌تواند کودکان را دچار نگرانی کند. در بعضی از قسمت‌ها نیز خشونت ناشی از خشم بین دانش‌آموزان دیده می‌شود؛ مثلاً آنجا که فرانچی گروسی را مسخره می‌کند و ادای سبزی فروشی مادرش را درمی‌آورد، گروسی با خشم ظرف جوهر را به سویش پرتاب می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمه که در ایران با نام بچه‌های مدرسه‌ی والت معرفی شده، با اقتباس از رمان قلب، نوشته‌ی ادموندو ده آمیچیس ساخته شده و در ایتالیای قرن نوزده میلادی اتفاق می‌افتد. داستان درباره‌ی پسر بچه‌های 10 ساله‌ای است که در کلاس چهارم درس می‌خوانند. آنها به لحاظ شرایط زندگی بسیار متفاوت‌اند؛ تفاوتی که زمینه‌ی بروز تجربه‌های منحصر به فردی می‌شود تا آنها بیاموزند که دوستی واقعی چیست و همدلی و همکاری چگونه است. البته معلم کلاس با تعریف کردن داستان‌هایی مناسب با مشکلات روزمره‌ی آنها، به بچه‌ها کمک می‌کند تا از تجربه‌های زندگی‌شان درس بگیرند و به نتایج مثبتی برسند. این سریال پیام‌هایی در مورد اهمیت خانواده، مهم نبودن وضعیت مالی در روابط دوستی، عدم تاثیر شرایط زندگی در کسب موفقیت و رشد و نیز اهمیت و تاثیر گذشت در گسترش ارتباط بین فردی دارد.
  سریال صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی دارد؛ از جمله صحنه‌های تهدید و زد و خورد بین دانش‌آموزان یا موضوعات مربوط به بیماری و مرگ والدین که ممکن است برای بسیاری از کودکان خیلی غم‌انگیز باشند. تماشای این سریال برای کودکان زیر 7 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 7 تا 9 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم بتوانند در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان با والدین گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  در ابتدای سال تحصیلی، معلم مدرسه‌ای در فلورنس ایتالیا تغییر می‌کند و آقای پربونی، با آن عینک یک‌چشمی و خط‌های پیشانی‌اش که خیلی خشک و عصا قورت داده به نظر می‌رسد، به عنوان معلم جدید کلاس می‌آید. از موقعی که آقای پربونی شروع می‌کند و قصه‌های اندوهگین و عبرت‌آموزش را سر کلاس برای بچه‌ها تعریف می‌کند، همه از این رو به آن رو می‌شوند؛ جز فرانچی. اما آقای پربونی ول‌کن معامله نیست. او که با گفتن هر داستان، باعث می‌شود هر کدام از بچه‌ها به طریقی با قهرمان داستانش هم‌ذات‌پنداری کند، آن‌قدر میان داستان‌هایش می‌گردد تا بالاخره یک قهرمان مشابه فرانچی پیدا می‌کند. فرانچی نیز بالاخره با داستانی همراه می‌شود. راوی هر قسمت، انریکو است. او وقایع را در دفتر خاطراتش ثبت می‌کند و نتیجه‌گیری اخلاقی پایان هر داستان، از زبان او است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در این قسمت چه مساله‌ای مطرح شد؟ به نظرتان چه راه حل‌هایی می‌توانند جایگزین راه‌حل‌های شخصیت‌ها در این قسمت باشند؟ داستان‌های آقای پربونی چه کمکی به بچه‌ها می‌کند تا برای مسائلشان راه‌حل پیدا کنند؟
  به نظر شما چرا انریکو هر روز خاطره‌نویسی می‌کند؟ خاطره‌نویسی به او و دیگران چه کمکی می‌کند؟
  به نظرتان انریکو از ترک تورینو عمیقاً ناراحت است؟ اگر شما به جای انریکو بودید چه‌کار می‌کردید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","درام"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","درام"]
  مدت زمان ۲۰
  سال انتشار ۱۹۸۱