بچه ماپت‌ها

( Muppet Babies)
thumbnail
۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی گروهی از بچه حیوانات، تلاششان برای غلبه بر نقاط ضعف خود و حمایت و مراقبت از دوستیها در مواجه با چالشها برای حل مسائل به همراه تجربهی بازی و تفریح گروهی

سال: 2018
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بچهماپت‌ها در قسمتهای مختلف سریال با هم بازی میکنند و در خلال این بازی و تفریحات، مهارتهای مختلفی را یاد میگیرند؛ مثل مهارت غلبه بر احساس ترس و خشم و یا دیگر احساسات منفی که در وجودشان حضور دارد. به کمک ساخت ارتباطات مناسب دوستانه حس همدلی و اتحاد را تجربه میکنند و اگرچه ممکن است در خلال موقعیتهایی با هم اختلافاتی پیدا کنند و یا از هم دلخور شوند، ولی حس اعتماد ریشهداری که بهم دارند باعث میشود دوستی بینشان برگردد و هم را به سرعت ببخشند. در لحظات پر خطر، گاهی ترس و ناامیدی بر آنها غلبه میکند ولی با همفکری و حل مساله خلاقانه انگیزه را به گروه برمیگردانند.
  بچه ماپتها با قدرت تخیلشان موقعیتهای مختلفی را رویاپردازی میکنند که کمک میکند به گسترش دنیایشان و درک و همدلی بیشتر با سایر شخصیتها. آنها در مواجه با چالشهایی که برایشان پیش میآید، با صبر و حوصله برخورد میکنند و به صورت جمعی با مسائل روبرو میشوند و به شکلی خلاقانه موانع را از سر راهشان بردارند. گاهی اوقات در شرایط سخت ممکن است حقیقت را انکار کنند و با خود و بقیه صادق نباشند، اما درک شرایط دیگری و پذیرش هر موقعیت کمک میکند تا الگوهای مناسبی برای برخورد صادقانه و با اعتماد به نفس در فیلم از رفتار شخصیتها برای مخاطب ساخته شود. مربی بچه‌ها با اینکه صورتش در فیلم مشخص نیست، ولی از رفتارهایش و صحبت‌هایش مشخص است شخصیتی مهربان و حامی دارد و به بچهها برای تجربه کردن مهارتهای لازم برای رشد راهنمایی میکند.
  برخی الفاظ توهینآمیز در نسخه دوبله شده به کاررفته است: کله گنده، خفن، گند، بی ادب
  بچه ماپتها فعالیتهای مختلف علمی و هنری را به کمک مربیشان تجربه میکنند؛ مثل نقاشی با رنگ انگشتی، خمیربازی، نجاری و... که مشاهده این بازیها و فعالیتها میتواند کودکان را به تجربهای مشابه ترغیب کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال بچه ماپتها که انیمیشنی تلویزیونی کامپیوتری است و از سریالی به همین نام اثر جیم هنسون و بر اساس شخصیت‌های خلق شده توسط او ایده‌پردازی شده است، به داستان گروهی از بچه حیوانات به نام ماپتها میپردازد که در کنار مربی زنی به نام ننی زندگی میکنند. آنها در هر قسمت سریال، وارد بازیهای تخیلی و ماجراجویانهای میشوند و در خلال این ماجراجویی‌ها، موقعیتهایی خیالی و اغلب چالشبرانگیزی را تجربه میکنند. این موقعیتهای خیالی زمینهای است برای تجربه و تمرین مهارتهای فردی و جمعی مثل مهار احساسات و هیجانات، درک دیگران و همدلی با آنها و پذیرش نقاط ضعف خود و دوستان. ماپتها با شجاعت با چالشها مواجه میشوند و سعی میکنند با خلاقیت مسائلشان را به صورت گروهی حل کنند. در خلال بازیها و تفریحات، تجارب جدیدی برایشان رخ میدهد. گاهی ممکن است از هم دلخور شوند، ولی با گفتگو و ارتباط مناسب، رابطه‌ی دوستانه را به حالت عادی برمیگردانند. مربیشان ننی نیز سعی میکند از بچهها حمایت و مراقبت کند و انگیزاننده تصمیمات خوبشان باشد. این سریال بر تاثیر مثبت تخیل بر رشد کودکان تاکید دارد و آن را بازوی مهمی برای شناخت کودک از خود و محیط معرفی میکند.
  برخی ماجراجوییهای بچه ماپتها همراه با اتفاقاتی ترسناک و دلرهآور است و میتواند برای مخاطب خردسال ایجاد اضطراب کند؛ مثل ورود آنها به غاری تاریک و شنیده صدای غرش اژدهای و مواجه با تلهها و مواع مختلف البته تمام این ماجراجوییهای بر اساس تخیل بچه ماپتها پیش میرود و در واقعیت خطری برایشان به همراه ندارد. در خلال برخی بازیهای نیز آنها موجب دلخوری و قهر همدیگر میشوند، ولی دوباره با گفتگو و تعامل دوستیشان به حالت عادی برمیگردد و مشکل رفع میشود. برخی الفاظ توهینآمیز نیز در نسخه دوبله شده به کار رفته است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 4 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان بین 4 تا 6 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  این سریال درباره گروهی از بچه حیوانات به نام ماپتهاست که در کنار هم پیش مربی زنی به نام ننی زندگی میکنند. آنها با یکدیگر دوست هستند و در قسمتهای مختلف فیلم مخصوصا در نبود مربیشان با هم وارد بازیها و تفریحات مختلفی میشوند و موقعیتهای خیالی را تجسم و خیالپردازی میکنند؛ مثل ورود به کمد اتاق و تخیل آن به عنوان غاری تاریک و نجات اژدها از تنهایی، یا برگزاری رقابتی ورزشی و مبارزه برای کسب مدال و یا پیدا کردن و بدست آوردن کلاه یکی از بچه ماپتها از خانه همسایه که تمام این موقعیتهای چالشبرانگیز با همفکری ماپتها و برخی اوقات به کمک ننی به خوبی حل میشود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما از کدام شخصیت از بین بچه ماپتها بیشتر خوشتان آمد؟ اگر قرار بود شما هم یکی از دوستان بچه ماپتها باشید، دوست داشتید با آنها چه بازیهایی انجام میدادید؟
  به نظر شما بچهماپتها در کدام قسمت از سریال کارشان از بقیه خطرناکتر بود؟ آنها بیشتر کارهای خطرناکی میکردند یا بازیهایشان کم خطر بود؟
  همانطور که دیدیم بچه ماپتها به کمک هم میتوانستند بر احساسات و فکرهای ناراحت کننده خود غلبه کنند. دوستان شما چه کمکهایی تا به حال به شما کردهاند تا بتوانید ناراحتیهای خود را از بین ببرید؟ اگر سکس از دوستانتان ناراحت باشد، شما چه کار میکنید تا او خوشحال شود؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۳
  تعداد قسمت ها تا کنون ۵۸
  کشور سازنده آمریکا
  سال انتشار ۲۰۱۸