بیدار شو، آواز بخوان

(Rise up, Sing out)
thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی کودکان و آشنایی با مفهوم صلح همراه با مضامینی چون پذیرفتن تفاوت‌های ظاهری و نژادی

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت‌های این مجموعه همه کودک هستند و اکثرشان سیاه‌پوستند. آن‌ها متوجه شده‌اند رفتار آدم‌های جامعه با سیاه‌پوست‌ها عادی نیست. آن‌ها نمی‌خواهند امیدشان را از دست بدهند ولی گاهی این تبعیض نژادی باعث می‌شود احساس ناامنی کنند. دغدغه‌ی آن‌ها برقراری صلح و برابری بین نژادهاست و برای رسیدن به این موضوع تلاششان را می‌کنند.
  شخصیت‌های این مجموعه به هم کمک می‌کنند و تلاششان بر این است به بقیه هم این پیام را برسانند که نباید تفاوت‌های نژادی و ظاهری باعث قضاوت بین آد‌م‌ها شود.
  این مجموعه‌ی موزیکال و کوتاه در تمام قسمت‌هایش این موضوع را آموزش می‌دهد که تفاوت‌های ظاهری و نژادی بین آدم‌ها نباید مبنای قضاوت قرار بگیرد و حتی باید این تفاوت‌ها را جشن گرفت. شخصیت‌ها در هر قسمت دنبال راهی برای بهتر کردن جامعه‌‌شان هستند و با خواندن آواز، پیام صلح را به دنیا ارسال می‌کنند.
  بخشی از فرهنگ و سبک زندگی سیاه‌پوست‌ها در این سریال نشان داده شده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن موزیکال بیدار شو، آواز بخوان، مجموعه‌ی کوتاه هشت قسمتی است که به دغدغه‌های فرهنگی و اجتماعی چند کودک می‌پردازد. اکثر آن‌ها سیاه‌پوست هستند و در هر قسمت مشکلاتی را مطرح می‌کنند که سیاه‌پوست‌ها با آن مواجه هستند. آن‌ها دنبال راهکارهایی برای حل مشکلاتشان می‌گردند. این مجموعه درس‌های ارزشمندی درباره‌ی دنیا و تفاوت‌های بین آدم‌ها به کودکان می‌آموزد.
  این مجموعه تا زمان نوشتن این بررسی دوبله نشده است. تماشای این سریال برای کودکان کوچکتر از 3 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 3 تا 5 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز امکان گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  این مجموعه ماجرای چند دوست به نام‌های کینگستون، گابریل، سو-هیون، ترل، شانا، تانیا، آملیا و راجرنیکا است. آن‌ها با هم آواز می‌خوانند و با آوازشان این پیام را به همه می‌رسانند که آدم‌ها متفاوتند و باید تفاوت‌های همدیگر را بپذیرند. در یکی از قسمت‌ها ترل به کینگستون توضیح می‌دهد که آدم‌ها به خاطر رنگ پوستشان مورد قضاوت قرار می‌گیرند، ولی این درست نیست. در قسمتی دیگر گابریل در تلویزیون می‌بیند که سیاه‌پوست‌ها را به خاطر رنگ پوستشان اذیت کرده‌اند و همین موضوع خیلی او را ترسانده است. مادربزرگش برایش لالایی می‌خواند و می‌گوید کنارش می‌ماند و او نباید از چیزی بترسد. در یکی دیگر از قسمت‌ها همگی‌شان به موزه می‌روند و می‌بینند از هیچ سیاه‌پوستی در موزه نقاشی نیست. آن‌ها با همدیگر یک نقاشی می‌کشند و به مسئول موزه می‌دهند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید خوب بودن آدم‌ها ربطی به نژاد، قومیت و فرهنگشان دارد؟
  به نظر شما پذیرش چه معنایی دارد؟ آیا تابه‌حال برای شما هم پیش آمده در موقعیتی قرار بگیرید که فردی به دلیل تفاوت ظاهری مورد توهین وتمسخر قرار بگیرد؟ در این موقعیت چه کاری انجام داده‌اید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۸
  کارگردان Saxton Moore
  مدت زمان ۲
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو Lion Forge Animation، Walt Disney Pictures
  بازیگران الکساندر بِلو، سارا واتانو، نیا تامپسون
  سال انتشار ۲۰۲۲