بیسبالیست‌ها

(Battery)
thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انیمه‌ای سریالی و ورزشی درباره‌ی نوجوانی با استعداد در بیسبال و تلاش او برای اثبات توانمندی‌هایش به دیگران، همراه با تجربه‌ی شناخت خود و ارتباط با دیگران

سال: 2016
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  میل تاکومی به اثبات توانمندی‌هایش به دیگران و تلاش او برای برنده شدن، همراه با دوستی و ارتباط صمیمی‌اش با گو، چالش‌های او با مادر و برادر کوچکش و نیز ارتباط عمیق و نزدیکی که با پدربزرگش دارد، همگی می‌توانند برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان همذات‌پندارانه و قابل ارتباط باشند. شخصیت‌ها در مسیر داستان، احساسات مختلفی را تجربه می‌کنند و با شکست و ناکامی و ناامیدی نیز مواجه می‌شوند. فضای سریال به شدت پسرانه است و از معدود شخصیت‌های زن داستان، مادر تاکومی است که او هم نقشی حاشیه‌ای و کمرنگ دارد.
  تاکومی با وجود این‌که مثل خیلی از نوجوانان، مغرور و لجباز است و در ظاهر با بزرگ‌ترهایش مخالفت می‌کند، به نظر می‌رسد به حرف‌های آن‌ها فکر می‌کند و در رفتارهایش تجدیدنظر می‌کند. او پرتلاش و مصمم است و برای رسیدن به هدفش پشتکار زیادی صرف می‌کند. پدربزرگ تاکومی حمایتگر و صبور و مهربان است و بدون این‌که تاکومی را سرزنش کند یا موجب ناراحتی او شود، هر از گاهی نکاتی کوچک و تأثیرگذار به او یادآوری می‌کند. او تلاش می‌کند تاکومی مثل یک آدم‌آهنی بیسبال بازی نکند و از انجام آن لذت هم ببرد. برادر کوچک تاکومی، سیها، پرانرژی و باروحیه است و با وجود این‌که بیماری تنفسی دارد و تاکومی همیشه با او بدرفتاری می‌کند، روحیه‌اش را نمی‌بازد و به انجام تمرین‌های بیسبال که ورزش موردعلاقه‌اش است، ادامه می‌دهد.
  دنبال کردن ورزش به صورت تخصصی و تلاش برای اثبات توانمندی‌های خود در سطح حرفه‌ای، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست و می‌تواند برای آن‌ها استرس‌زا و اضطراب‌آور باشد؛ هرچند می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده: نادون، مزاحمم نشو،‌ احمق، چرند نگو، دیوونه، بی‌فکر، خفه شو، بی‌عرضه، کودن، بی‌ادب، بی‌فکر، حرف اضافه نزن، عقلت رو از دست دادی؟، دهنت رو ببند، لعنتی. بعضی از این عبارات در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند. شخصیت‌ها با لحنی تند و خشن با هم صحبت می‌کنند و مدام تلاش می‌کنند یکدیگر را به رقابت و اثبات خود وادارند.
  سریال به رشته‌ی ورزشی بیسبال و بعضی از قواعد و روش‌های انجام آن می‌پردازد.
  گاهی درگیری‌ها و زدوخوردهایی بین اعضای تیم پیش می‌آید و با هم با تندی رفتار می‌کنند. تاکومی با همه کل‌کل دارد و همیشه در حال اثبات خود به دیگران است. او با برادر کوچکش بدرفتاری می‌کند و او را جدی نمی‌گیرد. رفتارش با دیگر اعضای خانواده هم تند و خشن است. فضای رقابتی شدید سریال هم می‌تواند برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده و استرس‌زا باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمه‌ی سریالی که برگرفته از رمانی به همین نام، نوشته‌ی آتسوکو آسانو است و در فارسی بیسبالیست‌ها نام گرفته، داستان پسری نوجوان به نام تاکومی هاراداست که استعداد نبوغ‌آمیزی در پرتاب توپ بیسبال دارد. تاکومی در شهر جدیدی که همراه خانواده‌اش به آن‌جا نقل مکان کرده، با پسری به نام ناگاکورا آشنا می‌شود که توانایی فوق‌العاده‌ای در دریافت توپ‌های او دارد. تاکومی که مثل خیلی از نوجوانان مغرور و یک‌دنده است و ارتباط خوبی با اطرافیانش ندارد، در جریان اتفاقات داستان، به‌تدریج تلاش می‌کند به احساسات اطرافیانش توجه کند و ارتباط بهتری با آن‌ها برقرار کند. کسانی که بیشترین کمک را به او می‌کنند، یکی پدربزرگ اوست که خودش قبلاً مربی بیسبال بوده و به نظر می‌رسد احساسات و دغدغه‌های تاکومی را خوب درک می‌کند و دیگری برادر کوچک او سیها است که با وجود بدرفتاری‌های تاکومی با او، هیچ وقت از برقراری رابطه با برادرش پا پس نمی‌کشد و با روحیه‌ی مثبتی که دارد او را متوجه رفتارهای خشک و خشنش می‌کند. تاکومی در جریان داستان یاد می‌گیرد به‌جای این‌که مثل ربات‌ها فقط خوب بازی کند، این توانایی را در خودش پرورش بدهد که از بازی کردن لذت هم ببرد.
  فضای کلی سریال خشن و رقابتی است و می‌تواند برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده باشد. گاهی درگیری‌ها و زدوخوردهایی بین تاکومی و دیگران پیش می‌آید و با هم با تندی رفتار می‌کنند یا خشن و تحقیرآمیز با هم حرف می‌زنند. همچنین، دنبال کردن ورزش به صورت تخصصی و تلاش برای اثبات توانمندی‌های خود در سطح حرفه‌ای، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست و می‌تواند برای آن‌ها استرس‌زا و اضطراب‌آور باشد؛ هرچند می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد. لازم به یادآوری است که در نسخه‌ی دوبله‌ی سریال که از صدا و سیما پخش شده، بخش‌هایی از همه‌ی قسمت‌ها به تشخیص و دلخواه ممیزی حذف شده؛ بخش‌هایی که در روند کلی داستان تأثیرگذار و مهم‌اند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز فرصت داشته باشند با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  تاکومی هارادا پسری نوجوان است که استعداد درخشانی در پرتاب توپ بیسبال دارد. او به تازگی همراه خانواده‌اش به شهر محل زندگی پدربزرگش نقل مکان کرده و به دبیرستانی به نام نیتا در این شهر می‌رود که پدربزرگ قبلاً مربی تیم بیسبال آن بوده است. او در این شهر با پسری به نام گو ناگاکورا آشنا می‌شود که به نظر می‌رسد تنها کسی است که می‌تواند پرتاب‌های او را دریافت کند. آن‌ها با هم تیمی تشکیل می‌دهند و به عضویت تیم غیرحرفه‌ای بیسبال مدرسه در می‌آیند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان تاکومی چه ویژگی‌های شخصیتی مثبت و منفی‌ای داشت؟ فکر می‌کنید اگر او از غرور و لجبازی‌هایش دست برمی‌داشت، به موفقیتش در بیسبال ضربه می‌زد؟
  به نظر شما چرا تاکومی با اطرافیانش، به‌خصوص با سیها این‌قدر بد رفتار می‌کرد؟ چه چیزی در سیها او را عصبانی می‌کرد؟
  به ورزش خاصی علاقه دارید؟ فکر می‌کنید از چه سنی می‌توان ورزش حرفه‌ای را دنبال کرد؟ به نظرتان این میزان رقابت در ورزش برای بچه‌ها مفید است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۱
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۱۶