بیشه‌ی مثل‌ها

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی حیوانات یک بیشه‌زار و زندگی روزمره‌ی آن‌ها، همراه با آموختن ضرب‌المثل‌های مختلف

سال: 1394
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بعضی از تجربه‌های حیوانات بیشه‌زار، مانند دوستی، دعوا یا شیطنت‌ها و بازیگوشی‌هایشان، برای خردسالان قابل ارتباط‌اند.
  حیوانات در بیش‌تر موقعیت‌ها با هم دوست و مهربان‌اند و سعی دارند یکدیگر را در مسائلی که برایشان پیش می‌آید کمک کنند.
  حیوانات گاهی هم را مسخره می‌کنند یا با عبارات توهین‌آمیز با هم حرف می‌زنند: تقصیر قورقوری بود، لازم نکرده، تو دخالت نکن، یه وجبی، هیچی نگو، بی‌خاصیت. در بعضی از موقعیت‌ها کلام حیوانات بزرگسالانه است: هر وقت تو از من تعریف می‌کنی یه بلایی سرم میاد، منو کشت با اون چشای شورش، کار شاقیه.
  کودکان در خلال داستان‌ها با ضرب‌المثل‌های مختف و با اسامی بعضی حیوانات آشنا می‌شوند.
  در بعضی قسمت‌ها اتفاقاتی می‌افتند که ممکن است کوچک‌ترها را بترسانند؛ مثلاً حیوانات در حال بازی با وسیله‌ای، محکم به درخت برخورد می‌کنند و وسیله خراب می‌شود، مار در سوراخی گیر می‌کند و قورباغه برایش گریه می‌کند یا خانه‌ی خرگوش در اثر طوفان خراب می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان‌های این سریال انیمیشنی که با تکنیک کات‌اوت کامپیوتری ساخته شده، درباره‌ی ماجراهای روزمره‌ی تعدادی حیوان در بیشه‌زاری سرسبز است که در هر قسمت، با مسئله و ماجرایی مواجه می‌شوند و از خلال آن، ضرب‌المثلی را یاد می‌گیرند. داستان‌ها به این صورت است که ابتدا مسئله‌ای پیش می‌آید و بعد یکی از حیوانات، ضرب‌المثل مربوط به آن موقعیت را برای بقیه می‌گوید. بعد هم توضیح می‌دهد که معنی آن چیست. بعضی از ضرب‌المثل‌هایی که در این سریال معرفی می‌شوند عبارت‌اند از: کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کنه، دوستی خاله خرسه، فلفل نبین چه ریزه، باد آورده رو باد می‌بره، حسود هرگز نیاسود، اول بچش بعد بگو بی‌نمکه.
  فضای کلی سریال مثبت است؛ هرچند در بعضی موقعیت‌ها حیوانات هم را مسخره می‌کنند یا با تندی با هم حرف می‌زنند. حیوانات برای توضیح بعضی از ضرب‌المثل‌ها از مثال استفاده می‌کنند و این می‌تواند در کودکانی که برای اولین بار با آن ضرب‌المثل آشنا شده‌اند، سوءبرداشت ایجاد کند و معنا و کاربرد آن را خاص همان موقعیتی که مثال زده شده، تصور کنند. از آن‌جایی که دنیای ضرب‌المثل‌ها کمی انتزاعی است و نیاز دارد تا کلمات و جملات مورد استفاده، به موقعیت‌هایی فراتر از یک موقعیت خاص تعمیم داده شوند، درک آن‌ها ممکن است برای کوچک‌ترها دشوار باشد. البته بسیاری از کودکان از یادگیری و تکرار آن‌ها لذت می‌برند. ریتم کند داستان‌های این سریال هم می‌تواند برای خردسالان کسل‌کننده باشد. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم حوصله‌شان سر نرود و هم فرصت داشته باشند در مورد موقعیت‌های داستانی و ارتباط آن‌ها با ضرب‌المثل‌ها با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  حیواناتی مثل لاک‌پشت، خرگوش، گرگ، جغد و قورباغه در بیشه‌ای سرسبز و در همسایگی هم زندگی می‌کنند. آن‌ها هر روز به جنگل می‌روند و با ماجراهای مختلفی مواجه می‌شوند و ضرب‌المثل‌های تازه‌ای از هم یاد می‌گیرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در این قسمت چه ضرب‌المثلی یاد گرفتید؟ می‌دانید چه وقت‌هایی از آن استفاده می‌شود؟
  قبل از تماشای این کارتون به ضرب‌المثل‌ها علاقه داشتید؟ تماشای این کارتون شما را علاقه‌مند کرد؟
  به نظر شما چرا ضرب‌المثل‌ها ساخته شده‌اند؟ آن‌ها چه کمکی به ما می‌کنند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["ماجراجویی"]
  مدت زمان ۹
  سال انتشار ۱۳۹۴