بی: سرآغاز

(B: The Beginning)

thumbnail
۱۶ سال به بالا
۱۶ تا ۱۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه‌ و اکشن از تقابل یک قاتل زنجیره‌ای با شخصیت‌های اسرارآمیز فرابشری و کشتن آن‌ها با هدف برقراری عدالت

سال: 2018
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  احساسات «بی» اعم از خشم و نفرت، عشق و دوستی، می‌تواند برای نوجوان‌ها معنادار باشد.
  «بی» و کیث از قدرت خود علیه انسان‌های عادی استفاده نمی‌کنند. آنان آموخته‌اند داشتن قدرت‌های خاص آن‌ها را قوی نمی‌کند، بلکه مسئولیت‌شان را بیشتر می‌کند. افراد پلیس سلطنتی با پایبندی به سوگندشان شجاعانه برای اجرای قانون و برقراری عدالت تلاش می‌کنند. در رده‌های مختلف اجتماعی، مردان و زنان یا دختران و پسران کنار هم حضور دارند و کلیشه‌های جنسیتی به چشم نمی‌خورد.
  تصاویری از زنان با لباس زیر و صحنه‌هایی نزدیک به بوسه وجود دارد. در مواردی از سیگار، ترک سیگار، خودکشی و همچنین علاقه‌مندی به جنس مخالف صحبت می‌شود.
  ناسزاهایی همچون عوضی، ایکبیری، گندش بزنن و خفه شو در سریال زیاد به کار می‌رود. در نسخه‌ی اصلی از عباراتی مانند حرامزاده و دیگر توهین‌های جنسی هم استفاده شده که در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند. مواردی از تمسخر و تحقیر در برخی قسمت‌ها دیده می‌شود.
  تصاویر خشن و ترسناک بسیاری از نبرد و درگیری با شمشیر و تفنگ دیده می‌شود. تصاویر واضح متعددی از کشتار انسان‌ها، فرو شدن شمشیر، خنجر یا نیزه به قسمت‌های مختلف بدن و بیرون زدن از سمت دیگر، جدا کردن سر یا دست، نمایش جسد مقتولان به همراه پاشیدن خون ممکن است برای بچه‌های حساس یا کوچک‌ترها آزاردهنده باشد. موجودات فرابشری معمولاً چشم‌های رنگی دارند که شکل و رنگ آن‌ها تغییر می‌کند. صحنه‌هایی از تصادف خودروها، آتش‌سوزی و انفجار وجود دارد. از شکنجه و مرگ صحبت می‌شود و تصاویری از مرگ شخصیت‌های فرعی به نمایش در می‌آید.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال بی: سرآغاز، یک انیمه‌ی جنایی خشن و پیچیده از تقابل یک قاتل زنجیره‌ای به نام «بی» با گروهی تبهکار از فرابشرهای اسرارآمیز است. این فرابشرها در خدمت حکومت، به دنبال ایجاد ترس و آشوب‌اند اما «بی» با قدرت‌های فرابشری مشابه، با هدف برقراری آرامش و عدالت، قاتلان و تبهکاران را به قتل می‌رساند. در کنار مأموران پلیس سلطنتی که برای دستگیری «بی» تلاش می‌کنند، کارآگاه کیث سعی می‌کند با او ارتباط برقرار کند و با یادآوری سرگذشت کودکی‌اش و هدف والایی که مربیان آن‌ها در سر داشته‌اند، او را از ادامه‌ی قتل‌ها بازدارد. در این سریال، در رده‌های مختلف اجتماعی، از مدرسه و نیروی پلیس گرفته تا گروه تبهکاران، مردان/پسران و زنان/دختران در کنار هم حضور دارند.
  صحنه‌های خشن و ترسناک بسیاری از نبرد و درگیری با شمشیر و تفنگ در قسمت‌های مختلف وجود دارد. تصاویر واضح متعددی از صحنه‌های قتل و کشتار، جدا کردن اعضای بدن با شمشیر یا عبور آن از بدن همراه با جیغ و فریاد و پاشیدن خون، ممکن است برای بچه‌های حساس یا کوچک‌ترها خیلی آزاردهنده باشد. همچنین صحنه‌های زیادی از تصادف، آتش‌سوزی و انفجار دیده می‌شود. موجودات فرابشری روی صورت‌شان طرح‌های رنگی دارند. مواردی از توهین و تمسخر نیز در بعضی از قسمت‌ها وجود دارد. تماشای این سریال برای نوجوانان بزرگ‌تر از ۱۶ سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  در جزیره‌ی کرمونا، «بی» قاتل زنجیره‌ای ناشناسی است که قاتلان و افراد شرور را به قتل می‌رساند. از یک سو، نیروی پلیس سلطنتی به دنبال شناسایی و دستگیری اوست و از سوی دیگر، یک گروه اسرارآمیز از تبهکاران با قدرت‌های فرابشری در تلاش برای نابودی او هستند. اما «بی» آن چیزی نیست که مردم فکر می‌کنند، و این موضوع اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  خشونت‌ها و کشتارها در انیمه‌ها چه تفاوتی با انیمیشن‌های غربی دارد؟ آیا با دیدن آن‌ها احساس متفاوتی پیدا می‌کنید؟
  «بی» قاتلی است که انسان‌های شرور را می‌کشد. به نظر شما، آیا همین که قربانیان او شرور و بدذات‌اند، عمل او را توجیه می‌کند؟
  به نظر شما چرا ناقهرمان‌ها (شخصیت‌های اصلی که فاقد ویژگی‌ها و ارزش‌های سنتی قهرمان‌ها هستند) این‌قدر پرطرفدارند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["اکشن","درام"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["اکشن","درام"]
  مدت زمان ۲۶
  سال انتشار ۲۰۱۸