تئودوزیا

(Theodosia)
thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی درباره‌ی دختری علاقه‌مند به باستان‌شناسی، کشف مقبره‌ای مخفی در مصر و روبه‌رو شدن با دنیایی از رمز و رازهای باستانی و جادوهای تاریک

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تئودوزیا باهوش و نترس است. او می‌خواهد از رازهای باستانی سردربیاورد. گاهی مرتکب اشتباه می‌شود و جانش در خطر می‌افتد. او برای کشف رازهای باستانی گاهی مجبور می‌شود رازهایی را از پدر و مادرش مخفی کند. تئودوزیا می‌داند به تنهایی نمی‌تواند این کار را انجام دهد. او با کمک هنری و ویل و صفیه با جادوهای تاریک مبارزه می‌کند. با این‌که رابطه‌ی او و صفیه خیلی خوب نیست، آن‌ها با هم آشتی می‌کنند و چهار تایی به سراغ رمز و رازها می‌روند.
  تئودوزیا باهوش و جسور است. او تلاش زیادی می‌کند رازهای باستانی را کشف کند و با جادوهای تاریک بجنگد. هنری عاشق اختراع کردن است. ویل که یک شعبده‌باز خوب است، جذب جادوها می‌شود. رابطه‌ی بین بچه‌ها و پدر و مادرشان صمیمی است؛ با این‌که پدرشان گاهی برای درس دادن به آن‌ها سخت‌گیر است و گاهی بچه‌ها چیزهایی را از پدر و مادرشان مخفی می‌کنند.
  تماشای این سریال می‌تواند مخاطب را به باستان‌شناسی و مطالعه‌ی کتاب‌های تاریخی علاقه‌مند کند.
  بخشی از فیلم در مصر اتفاق می‌افتد، خانواده‌ی تئودوزیا برای کاوش به مصر رفته‌اند. در موقعیتی دیگر هم ویل و هنری از یک درِِ باستانی رد می‌شوند و در یک لحظه از لندن به مصر می‌روند. به مصر که می‌رسند به بازار می‌روند. فلافل (که یکی از غذاهای مصری است) می‌خرند و می‌خورند. هنری هم برای تئو کلاه مصری می‌خرد. طرز لباس پوشیدن و خوراک مردم مصر هم تا حدی نمایش داده شده است.
  فیلم گاهی حاوی صحنه‌های ترسناک است. تئودوزیا و هنری داخل یک مقبره‌ی مخفی سقوط می‌کنند. در آن مقبره، جنازه‌ی مومیایی شده و ماری افعی وجود دارد. آن‌ها به سختی راه خروج را پیدا می‌کنند. دست هر کسی به چشم حوروس بخورد، جادو می‌شود. این اتفاق برای پدر تئودوزیا هم می‌افتد. در یکی از موقعیت‌ها هنری و ویل از یک درِ سنگیِ جادویی به داخل پرت می‌شوند و در پشت سرشان بسته می‌شود. تئودوزیا و صفیه باید آن‌ها را از مصر به لندن برگردانند. جادوها باعث می‌شود بدن آن‌ها سنگی بشود، و اگر او و صفیه یک لحظه دیرتر آن‌ها را از در بیرون کشیده بودند، از بین می‌رفتند. مجسمه‌ی گربه‌ای که تئودوزیا از مصر آورده است، ناگهان تبدیل به یک گربه‌ی واقعی می‌شود. تئو گاهی خواب‌های عجیب ترسناکی می‌بیند و در خواب به او پیام‌هایی می‌رسد ولی در هیچ‌کدام از این موقعیت‌ها آسیب‌های جدی به شخصیت‌ها وارد نمی‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال تئودوزیا بر مبنای کتابی پنج جلدی با همین عنوان ساخته شده است. این مجموعه تا به حال ترجمه نشده است. ماجرای فیلم داستان دختر 14 ساله‌ی باهوشی است که همراه پدر و مادر باستان‌شناسش به مصر رفته‌اند. او در آن‌جا مقبره‌ای مخفی پیدا می‌کند و داخل مقبره چشم حوروس را می‌بیند که نشان محافظت، قدرت پادشاهی و سلامت در مصر باستان است. این فیلم مضامینی چون دوستی و مشارکت جمعی را پررنگ می‌کند. شخصیت‌ها می‌خواهند از رازهای باستانی سردربیاورند. آن‌ها به کمک هم دانه دانه رازها را کشف می‌کنند. تماشای این سریال می‌تواند کودک و نوجوان را به مطالعه‌ی آثار باستانی علاقه‌مند کند.
  این سریال بر مبنای جادوهای تاریک و کشف رمز و رازهای باستانی ساخته شده است و به خاطر همین پر از جادو و اتفاق‌های ترسناک و عجیب است. تماشای این سریال برای کودکان زیر 9 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 9 تا 11 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین خود تماشا کند تا در صورت نیاز بتوانند با هم گفت‌و‌گو کنند.

  چکیده داستان

  تئودوزیا دختر 14 ساله و باهوش است والدین او باستان‌شناس هستند در «دره‌ی پادشاهان» مشغول حفاری می‌کنند. تئودوزیا و برادرش، هنری، که عاشق اختراع کردن است، در مقبره‌ای مخفی سقوط می‌کنند. در آن مقبره آن‌ها «چشم حوروس» را پیدا می‌کنند. چشم حوروس نشان محافظت، قدرت پادشاهی و سلامت در مصر باستان است. تئودوزیا قفل این نشان را باز می‌کند و با این کار قادر می‌شود جادوی واقعی انجام دهد. تئودوزیا همراه پدر و مادرش به لندن برمی‌گردند. او همراه هنری، ویل (یک شعبده‌باز خیابانی) و صفیه (شاهزاده‌ی مصری) باید با نیروهای باستانی و جادوهای تاریک مبارزه کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید جادوها واقعیت داشته باشند؟
  به نظرت رشته‌ی باستان‌شناسی چه رشته‌ای است و به چه موضوع‌هایی می‌پردازد؟
  چرا جسدها را در مصر باستان مومیایی می‌کردند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۴
  رتبه MPAA TV-Y۷
  مدت زمان ۲۴
  کشور سازنده آلمان، فرانسه
  استودیو Cottonwood Media، Globoplay
  بازیگران ایلویز لیتل، فرانکی مینچلا، یاسمینا اِل-عبد
  سال انتشار ۲۰۲۲