تاریخ از این‌ور

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و تاریخی درباره‌ی یک موزه‌دار و الاغش و سفرهای ناخواسته‌ی آن‌ها به زمان‌های گذشته و آشنایی با شخصیت‌ها و وقایع تاریخی ایران

سال: 1393
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط و دوستی بین بهادر و خرمن و ماجراجویی‌های آن‌ها در میان اتفاقات تاریخی می‌تواند برای کودکان معنادار باشد. پرداختن به موضوعات و رویدادهای تاریخی و معرفی شخصیت‌های تاریخی ایران نیز ممکن است برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان قابل ارتباط باشد.
  بهادر نسبت به اشیای موزه احساس مسئولیت می‌کند و وقتی وسیله‌ای از موزه ربوده می‌شود، تمام تلاشش را برای بازگرداندن آن انجام می‌دهد. خرمن نیز در همه‌ی این موقعیت‌ها همراه اوست و به او کمک می‌کند.
  خیلی از پادشاهان چندین زن دارند و در داستان‌ها به زنان مختلف شاه اشاره می‌شود. بنا به فضای هر داستان، به موضوعاتی مثل ترور، توطئه، خیانت، شکنجه و اعدام پرداخته می‌شود.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز یا همراه با تهدید و تحقیر و تمسخر بسیار استفاده شده: جهنم و ضرر، چه خریه، چلاغ بشی، برو بابا، عینهو زیگیل چسبیده، تف به روزگار، کوفت، زهرمار، خاک بر سر شدیم، پوست‌مون رو می‌کنه، چرت و پرت می‌گه، نمی‌خوای آدم بشی؟، مردم‌آزار، ساکت شو، زپلشک، احمقا، تنبلا، برو بذار باد بیاد، بچه پررو، الهی خیر نبینی، ذلیل بشی، خجالت بکش، ضایع، مردک، خدا لعنتش کنه، به خاک گرم بشینه، چه مرگش شده؟، پدر بی‌پولی بسوزه،‌ خراب‌شده‌، ابله،‌ کوفتت بشه، مگه شهر هرته، بگم زبونت رو از پس گردنت دربیارن، لوس و بی‌مزه، می‌دم پدرت رو دربیارن، گم ‌شو، ببند دهنو، دیوونه،‌ الهی جز جیگر بزنی، الهی ذلیل بمیری، حالیت می‌کنم، شکم‌باره، شکمو، شکم‌گنده، بریم کلکش رو بکنیم، بی‌رحم. خرمن لحنی لاتی دارد و از کلمات و عبارات لاتی یا بزرگسالانه استفاده می‌کند: داش، بکونین، ایول، چه حالی داد، باس، چاکرتیم، دمت گرم، گاومون زایید، خفن، لامصب، زرشک، می‌خواستم همین روزا واسه‌ت برم خواستگاری، لارج. لحن حرف زدن بیشتر شخصیت‌ها در همه‌ی داستان‌ها خشن و تحقیرآمیز است.
  پادشاهان مختلف و شخصیت‌های بزرگ و تاریخ‌ساز ایرانی در قسمت‌های مختلف این سریال معرفی می‌شوند؛ افرادی چون ابن سینا و ابوریحان، و پادشاهانی چون آغا محمدخان، کریم خان زند، ناصرالدین شاه. به موضوع موزه و جایگاه و اهمیت آن در زندگی امروزی اشاراتی گذرا می‌شود؛ مثلاً گاهی بهادر یادآوری می‌کند که نباید به اشیای موزه دست زد و باید از آن‌ها نگهداری کرد تا همه بهره‌مند شوند.
  در قسمت‌های مختلف، بنا به زمان و مکان داستان، سعی شده که پوشش و ظاهر افراد و معماری بناها با حال و هوای آن دوران تناسب داشته باشد.
  کتک زدن، لگد زدن، توهین، تهدید و تحقیر بین شخصیت‌ها زیاد اتفاق می‌افتد. پادشاهان مختلف با مردم و درباریان خیلی خشن رفتار می‌کنند؛ مثلاً مدام جلاد را صدا می‌زنند تا کسی را تهدید کنند، شکنجه کنند، اعضای بدنش را جدا کنند یا او را بکشند. شاهان دستور آتش زدن مکان‌های مختلف را می‌دهند یا حکم اعدام مخالفان را امضا می‌کنند. آن‌ها برای اعتراف گرفتن از مردم آن‌ها را شکنجه می‌کنند و به‌راحتی دستور قتل‌شان را صادر می‌کنند. عموم پادشاهان در کشتن مخالفان با خونسردی عمل می‌کنند و ابایی از این کار ندارند. در یکی از قسمت‌ها آغا محمدخان قاجار به جلاد دستور می‌دهد که دماغ دلقکی را ببرد. جلاد این کار را انجام می‌دهد و ما دلقک را در حالی می‌بینیم که جای دماغش را چسب زده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که با تکنیک کات‌اوت کامپیوتری ساخته شده، سعی کرده تاریخ را از سلسله‌ی طاهریان تا پهلوی اول، همراه با طنز به تصویر بکشد و نوجوانان را نسبت به رویدادهای تاریخی علاقه‌مند کند. داستان‌ها درباره‌ی موزه‌داری به نام بهادر است که همراه الاغش، خرمن، در موزه‌ای کار می‌کند که اشیا و وسایل مربوط به شخصیت‌ها و اتفاقات تاریخی ایران در آن‌جا نگهداری می‌شود. در هر قسمت، یکی از شخصیت‌های تاریخی به موزه می‌آید و وسیله‌ای را که مربوط به دوران خودش است از موزه برمی‌دارد و با خود به گذشته می‌برد. بهادر هم که نسبت به اشیای موزه احساس مسئولیت می‌کند، همراه با خرمن که توانایی سفر در زمان را دارد، به آن دوره‌ی تاریخی می‌روند تا وسیله یا شیء ربوده‌شده را پس بگیرند و به موزه برگردانند. آن‌ها در این سفرها با شخصیت‌های تاریخی مثل شعرا، دانشمندان و پادشاهان، و نیز با اتفاقات مهمی که در زمان آن‌ها رخ داده آشنا می‌شوند.
  سریال در روایت اتفاقات تاریخی، به رفتارهای ظالمانه‌ی پادشاهان با مخالفانشان می‌پردازد و خشونت‌هایی مثل دستور شکنجه و اعدام یا بریدن اعضای بدن آن‌ها را به نمایش می‌گذارد. اگرچه همه‌ی این تصاویر طنز و کارتونی‌اند و به نظر آزاردهنده نمی‌رسند ولی خونسردی شخصیت‌ها در مقابل شکنجه و مرگ دیگران، موضوعی است که خوب است در گفتگوی میان اعضای خانواده به آن پرداخته شود. طنز بودن فضای سریال و روایت اتفاقات تاریخی در قالب شوخی، ممکن است درک خط سیر وقایع را برای کودکان کوچک‌تر دشوار کند یا به برداشت‌های نادرست در آن‌ها منجر شود. به نظر می‌رسد این سریال بیش از آن‌که برای آشنایی با تاریخ به کار بیاید، به درد کسانی می‌خورد که از قبل با وقایع تاریخی آشنایی دارند و حالا با شخصیت‌ها و وقایع، در فضایی طنزآمیز مواجه می‌شوند. همچنین والدین توجه داشته باشند که نگاه به اتفاقات تاریخی در این سریال، ادامه‌ی همان نگاهی است که در کتاب‌های درسی تاریخ دنبال می‌شود. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد داستان‌ها و موقعیت‌هایی که ممکن است برایشان قابل درک نباشد، با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  موزه‌داری به نام بهادر همراه با الاغش، خرمن، در هر قسمت با سرقتی از موزه مواجه می‌شوند و در طول آن قسمت در تلاش‌اند تا شیء سرقت‌شده را پیدا کنند. این سرقت‌ها از طرف شخصیت‌هایی صورت می‌گیرد که به دوران‌های مختلف تاریخ ایران تعلق دارند و برای پس گرفتن وسیله‌هایشان به موزه دستبرد می‌زنند. بهادر و خرمن بعد از گشت و گذار در آن دوران تاریخی و آشنا شدن با بعضی از شخصیت‌های مهم آن دوران، موفق می‌شوند شی‌ء ربوده‌شده را پیدا کنند و آن را به موزه برگردانند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  داستان‌های این سریال را دوست دارید؟ به نظرتان این سریال می‌تواند در شناخت تاریخ به ما کمک کند؟
  داستان‌های این سریال با داستان‌هایی که در کتاب‌های تاریخ مدرسه می‌خوانید چه تفاوت‌هایی دارد؟ کدام برایتان جالب‌ترند؟
  در داستان‌ها بعضی از عناصر زندگی مدرن، مثل موبایل، با فضای قدیمی داستان‌ها قاتی شده‌اند. به نظرتان این کار باعث جذاب‌تر شدن سریال شده است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۵۲
  مدت زمان ۲۰
  سال انتشار ۱۳۹۳