تامی تراکتور

(Tractor Tom)

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌‌ی ماجراهای دختر و پسری در مزرعه، زندگی روزمره‌ی آن‌ها و تجربه‌هایشان در کنار حیوانات مزرعه

سال: 2002
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های حیوانات و ماشین‌ها، ارتباطات دوستانه‌ی آن‌ها با هم و با بتی و مت، و مسائل مختلفی که در ارتباط با هم تجربه می‌کنند، مانند ترس‌ها و نگرانی‌ها، احساس مالکیت، دوستی، درگیری و دعوا، حسادت و رقابت، می‌توانند برای کودکان همذات‌پندارانه باشند.
  فضای کلی سریال مثبت و آرام است و ارتباط بین شخصیت‌ها محترمانه است. همه‌ی شخصیت‌ها مهربان و خوش‌رفتارند و اگر اشتباهی از آن‌ها سر بزند سعی می‌کنند جبران کنند. دوستی و توجه به نیازها و احساسات دیگران در این سریال پررنگ است.
  در بعضی قسمت‌ها از کلمات و عبارات ناسزا یا تمسخرآمیز استفاده شده: چقدر بی‌عقلی، حتما به سرت زده، بی‌ادب.
  کودکان در خلال داستان‌ها با فضای مزرعه، حیوانات اهلی و بعضی فعالیت‌هایی که در مزرعه انجام می‌شود آشنا می‌‌شوند. همچنین به شناخت و بیان احساسات و ارتباط مثبت و مؤثر با دیگران ترغیب می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به‌‌صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده، ماجراهای روزمره‌ی دختر و پسری به نام بتی و مت است که در دو مزرعه‌ی کنار هم زندگی می‌کنند. آن‌ها با کمک تراکتور و وانت‌شان به امور مزرعه‌ها رسیدگی می‌کنند و هر روز با مسئله‌ای مواجه می‌شوند که با همراهی هم و در کنار حیوانات اهلی مزرعه آن را حل می‌کنند. روابط بتی و مت با هم دوستانه و محترمانه است و رفتار و برخوردشان با حیوانات مزرعه هم با محبت و مهربانی است. آن‌ها به هم و به حیوانات کمک می‌کنند تا احساسات مختلف خود را بشناسند، آن‌ها را ابراز کنند و روابط شاد و آرامی با هم برقرار کنند. فضای کلی سریال مثبت و دوست‌داشتنی است و روابط بین شخصیت‌ها سازنده و موثر است. دوستی، مهربانی و کمک و توجه به خوسته‌ها و احساسات دیگران از موضوعات پررنگ در این سریال‌اند.
  این سریال صحنه و موقعیت ترسناک و خشنی ندارد ولی گفتگوهای زیاد بین شخصیت‌ها و تازه بودن یا ناآشنا بودن فضای مزرعه و فعالیت‌های مربوط به آن برای بعضی از کودکان، ممکن است آن‌ها را از تماشای سریال خسته کند. حضور شخصیت دختری که در مزرعه کار می‌کند و ظاهر و رفتارهایش با کلیشه‌های رایج در مورد دختران فاصله دارد، می‌تواند در شکستن کلیشه‌های جنسیتی در مورد ظاهر و مشاغل زنانه و مردانه مؤثر باشد. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال، سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند در مورد موضوعات مختلف مطرح‌‌شده در داستان‌ها با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  بتی و تراکتورش، تامی، در مزرعه‌ای سرسبز و زیبا زندگی می‌کنند. آن‌ها هر روز به کارهای مزرعه رسیدگی می‌کنند. در کنار مزرعه‌ی آن‌ها، مت زندگی می‌کند که با کمک وانتش در مزرعه فعالیت می‌کند. چند حیوان اهلی مثل گاو و گوسفند و سگ و گربه هم در کنار آن‌ها زندگی می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز بتی و مت با چه مسئله‌ای مواجه شد؟ آن‌ها چگونه مسئله‌شان را حل کردند؟
  شما با دوستان‌تان چه بازی‌هایی می‌کنید؟ چطور به آن‌ها نشان می‌دهید که با هم دوست هستید؟
  وقتی برای دوست‌تان مسئله‌ای پیش بیاید شما به او کمک می‌کنید؟ وقتی برای خودتان مسئله‌ای پیش بیاید آن را چگونه حل می‌کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۱
  سال انتشار ۲۰۰۲