تام سخنگو و دوستان

(Talking Tom and Friends)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی گربه‌ای مبتکر، و تجربه‌های او و دوستانش در استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف برای معروف شدن در دنیای مجازی

سال: 2014
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روابط بین شخصیت‌ها، چالش‌های بین آن‌ها، دردسرهایی که برای هم درست می‌کنند و دوستی و همکاری بین‌شان برای حل مسائل، می‌توانند برای کودکان معنادار و قابل ارتباط باشند.
  تام و دیگران با هم دوست‌اند و سعی می‌کنند در عین رقابت و کل کل، از هم حمایت کنند.
  آنجلا دوست‌دختر تام است و بین آن‌ها روابط معناداری وجود دارد. تام همیشه در تلاش است توجه آنجلا را به خود جلب کند؛ او و آنجلا برای جلب توجه یکدیگر خیلی وقت‌ها تظاهر می‌کنند یا دروغ می‌گویند. آن‌ها گاهی یکدیگر را عاشقانه بغل می‌کنند یا سعی می‌کنند هم را ببوسند که در نهایت موفق نمی‌شوند. بین بن و یک دختر هم چنین روابط معناداری وجود دارد. حسادت‌ها و رقابت‌های عاشقانه بین شخصیت‌ها دیده می‌شود. آنجلا برخلاف بقیه‌ی شخصیت‌ها که لباسی به تن ندارند و بیشتر شبیه حیوانات به نظر می‌رسند، بدنی زنانه دارد و لباس پوشیده است. او به فراخور موقعیت‌، لباس‌هایش را عوض می‌کند. او همیشه در حال درست کردن ناخن‌ها و رسیدن به سر و وضعش دیده می‌شود و حرکاتش موقع راه رفتن و نشستن، تداعی‌کننده‌ی حرکات و رفتارهای کلیشه‌ای زنان است؛ مثلاً هنگام راه رفتن، باسنش را به دو طرف می‌اندازد یا همیشه موقع نشستن پایش را روی پای دیگرش می‌اندازد. بقیه‌ی شخصیت‌های زن در سریال هم همین ظاهر و رفتارهای کلیشه‌ای را دارند. بخش عمده‌ی دغدغه‌ها و مسائلی که شخصیت‌ها دارند، به محبوبیت در شبکه‌های اجتماعی یا برجسته شدن در موقعیت‌های حرفه‌ای و برنده شدن در رقابت با سایر رقبا مربوط می‌‌شود؛ مسائلی که به دنیای کودکان ارتباطی ندارند. شخصیت‌های این سریال در اپلیکیشن‌های مختلفی حضور دارند و تماشای این سریال می‌تواند میل به استفاده از این اپلیکیشن‌ها را در مخاطبان افزایش دهد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: دیوونه، خل و چل، احمق، گم شید، بی‌خاصیت، لعنتی. شوخی‌های مربوط به باد گلو و معده هم به کار می‌رود. بین شخصیت‌های زن و مرد گفتگوهای بزرگسالانه‌ی متعددی شنیده می‌شود مثل: از اولین باری که دیدمت دلم می‌خواسته بغلت کنم، دوستت دارم، تو چه پرحرارتی، قربونت برم، فرشته‌ی من، عشق که می‌گن همینه.
  در همه‌ی قسمت‌ها بین شخصیت‌ها مشاجراتی درمی‌گیرد که گاهی به زدوخورد منتهی می‌شود یا با هم شوخی‌های خطرناکی می‌کنند. با وجود این‌که در این موقعیت‌ها کسی آسیب فیزیکی نمی‌بیند، بعضی از شوخی‌ها و دست انداختن‌ها می‌توانند از نظر روحی تأثیرگذار و آسیب‌زننده باشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی کامپیوتری و سه‌بعدی که با الهام از شخصیت تام سخنگو در اپلیکیشنی با همین نام ساخته شده، درباره‌ی گربه‌ای ماجراجو و مبتکر به نام تام است که همراه با دوستانش، همیشه در حال تولید فیلمی تبلیغاتی یا اپلیکیشنی تازه‌اند. آن‌ها که هر کدام در اپلیکیشن‌های مختلفی که مورد استفاده‌ی کودکان قرار می‌گیرند، شخصیتی آشنا به حساب می‌آیند، در این سریال دور هم جمع شده‌اند و در حال استفاده‌ی مدام از تکنولوژی‌های دیجیتال، شبکه‌های اجتماعی، گوشی‌های هوشمند و اپلیکیشن‌های مختلف به نمایش درآمده‌اند. دغدغه‌ی اصلی و همیشگی آن‌ها معروف شدن و محبوب شدن در شبکه‌های اجتماعی و در میان مردم است. آن‌ها برای رسیدن به هدف‌شان، خیلی وقت‌ها با هم رقابت می‌کنند یا یکدیگر را دست می‌اندازند، ولی در نهایت، دوستی را به همه چیز ترجیح می‌دهند.
  در همه‌ی قسمت‌ها بین شخصیت‌ها مشاجراتی درمی‌گیرد که گاهی به زدوخورد منتهی می‌شود یا با هم شوخی‌های خطرناکی می‌کنند. با وجود این‌که در این موقعیت‌ها کسی آسیب فیزیکی نمی‌بیند، بعضی از شوخی‌ها و دست انداختن‌ها می‌توانند از نظر روحی تأثیرگذار و آسیب‌زننده باشند. بخش عمده‌ی دغدغه‌ها و مسائلی که شخصیت‌ها دارند، به تصویرشان در شبکه‌های اجتماعی یا برجسته شدن در موقعیت‌های حرفه‌ای و برنده شدن در رقابت با سایر رقبا مربوط می‌شود که به دنیای کودکان ارتباطی ندارند. بین شخصیت‌های زن و مرد روابط و گفتگوهای معنادار و بزرگسالانه‌ای در جریان است؛ آن‌ها برای جلب توجه جنس مخالف، تظاهر می‌کنند، دروغ می‌گویند یا با رقبای فرضی‌شان رقابت می‌کنند. زنان در این سریال، ظاهر و رفتارهایی کاملاً جنسیت‌زده و کلیشه‌ای دارند؛ آن‌ها اغواگرانه راه می‌روند و می‌نشینند و لباس می‌پوشند و در بیشتر موقعیت‌ها در حال رسیدن به سر و ظاهرشان نمایش داده می‌شوند. همچنین این سریال تبلیغی برای اپلیکیشن‌های مختلفی است که شخصیت‌های این سریال در آن‌ها حضور دارند و تماشای سریال می‌تواند میل به استفاده از این اپلیکیشن‌ها را در مخاطبان افزایش دهد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موضوعات اشاره‌شده با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  داستان‌های این سریال درباره‌ی زندگی گربه‌ای ماجراجو و مبتکر به نام تام است که همراه با دوست‌دخترش، آنجلا، بهترین دوستش، بن، خواهرزاده‌اش، جینجر و هم‌خانه‌اش، هنک، که همگی سگ و گربه هستند، همیشه در حال ساختن فیلم تبلیغاتی یا توسعه‌ی یک اپلیکیشن جدید یا سایر فعالیت‌های مربوط به اینترنت و اپلیکیشن است. دوربینی همیشه در حال فیلم گرفتن از آن‌ها در موقعیت‌های مختلف است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید هدف از ساختن این سریال چه بوده است؟ شما تام سخنگو را از قبل می‌شناختید؟ به نظرتان ساخت سریال به تبلیغ این شخصیت یا بقیه‌ی شخصیت‌ها ارتباطی دارد؟
  به نظر شما دغدغه‌ها و مسائل شخصیت‌های این سریال بیشتر به دنیای کودکان ارتباط دارد یا به دنیای بزرگ‌ترها؟
  شخصیت‌های این سریال همیشه در حال استفاده از گوشی‌های هوشمند و وسایل دیجیتال‌اند. به نظرتان این وسایل چه اثرات مثبت و منفی‌ای روی زندگی ما داشته‌اند؟ شما چه استفاده‌هایی از آن‌ها می‌کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۴
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۱۸
  مدت زمان ۱۱
  سال انتشار ۲۰۱۴