تاکسی عجیب

(Odd Taxi)
thumbnail
۱۶ سال به بالا
۱۴ تا ۱۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و معمایی درباره‌ی راننده‌ی تاکسی و آگاهی او از رازهای مسافرانش و کمک به حل آن‌ها

سال: 2021
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اوداکاوا مردی تنها و خجالتی است که همیشه احساساتش را سرکوب کرده و با کناره‌گیری از مردم، صرفا خود را با کارش سرگرم کرده است. او در کودکی در خانواده‌ای پرمشکل و سرد بزرگ شده است و به همین دلیل در درک احساسات و ابزار آن به دیگران مشکل دارد و به هیچکس قادر نیست اعتماد کند. تا اینکه با ورود دختری جوان به زندگی اوداکاوا، او برای اولین بار حس آرامش و امنیت را در کنار این دختر تجربه می‌کند. دوستان اوداکاوا که به وضعیت عجیب او پی برده‌اند، با رفتاری دوستانه و حمایتگر، برایش فضایی گرم و صمیمی فراهم می‌کنند.
  اوداکاوا به شکلی منطقی با مسائل برخورد می‌کند و نسبت به مسائل و موج‌های اجتماعی نگاهی مستقل و منتقدانه دارد. او در تصمیماتش سعی دارد جانب اخلاق را در نظر بگیرد و غیرانسانی برخورد نکند. او درک خوبی نسبت به شرایط دیگران دارد و شنوای حرف‌ها و رنج‌های مسافرانش است. اوداکاوا با وجود ترسی که از خلافکاران دارد، با شجاعت در مقابل آن‌ها می‌ایستد و تهدیدهای آن‌ها باعث نمی‌شود کم بیاورد. دوستان اوداکاوا با حمایت از او، سعی دارند به او کمک کنند تا بر مشکلات و اختلالات عاطفی که ریشه در گذشته‌اش داشته، غلبه کند.
  برخی شخصیت‌ها به جنس مخالف خود میل و کشش دارند و قصد ایجاد ارتباط با آن‌ها را دارند. این احساسات با نگاه‌های معنادار، ابراز عشق، پیام دادن، قرار گذاشتن و در آغوش کشیدن نشان داده می‌شود. برخی مردها در استخر نیمه‌برهنه هستند. شخصیت‌های بزرگسال در بار و رستوران نوشیدنی الکلی مصرف می‌کنند و سیگار می‌کشند. در فیلم برخی موضوعات اجتماعی مطرح می‌شود که به جهان بزرگسالی متعلق است؛ سوسیالیسم، جنبش‌های انقلابی و تاثیر شبکه‌های اجتماعی در زندگی انسان‌ها.
  در سریال از کلمات توهین‌آمیزی استفاده شده است: کله‌شق، داغان، لعنتی، مزخرف، کج و کوله، دیوانه، چلمنگ و عوضی.
  فیلم ممکن است مخاطب را به مطالعه در مورد اثرات مثبت و منفی شبکه‌های اجتماعی بر زندگی افراد ترغیب کند.
  در سریال برخی ویژگی‌های سرزمین ژاپن مثل سبک زندگی، معماری، مشاغل، صنایع غذایی و پوشش مردم نشان داده شده است.
  دختری نوجوان گم شده است و احتمال دارد به قتل رسیده باشد. خلاف‌کاران شخصیت‌های اصلی را به همراهی در انجام کارهای خلاف تهدید می‌کنند. در صحنه‌ای اوداکاوا با تفنگ تهدید می‌شود. او در کودکی از حادثه‌ای مرگبار نجات یافته، ولی شاهد مرگ والدینش بوده است و تاثیرات مخرب این حادثه و تجربه‌ی فقدان والدین در دوران بزرگسالی او نیز ادامه دارد. برخی افراد خلافکار از دختران جوان باج می‌گیرند و آن‌ها را وادار به انجام کارهای خلاف می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمه‌ی سریالی تاکسی عجیب، درباره‌ی یک راننده تاکسی به نام اوداکاوا است که در سفرهای دورن شهری‌اش، در شهر توکیو، با رازهای مختلفی از مسافرانش آشنا می‌شود. دختری نوجوان اخیرا گمشده است و پلیس از طریق اطلاعات اوداکاوا می‌خواهد سرنخی برای ردیابی دختر پیدا کند، اما خلاف‌کاران نیز می‌خواهند به اطلاعاتِ سری اوداکاوا دسترسی پیدا کنند تا مانع تحقیقات پلیس بشوند. اوداکاوا خود نیز دچار مشکلاتی است و با کناره‌گیری از مردم و اجتناب از دوستی‌های عمیق، صرفا خود را با کارش سرگرم کرده است. او که در کودکی در خانواده‌ای پرمشکل و سرد بزرگ شده است، در درک احساسات و ابزار آن به دیگران مشکل دارد و به هیچکس قادر نیست اعتماد کند. تا اینکه با ورود دختری جوان به زندگی او، همه معادلات تغییر میکند و او برای اولین بار حس آرامش و امنیت را در کنار این دختر تجربه می‌کند. هریک از شخصیت‌های سریال، داستان خود را دارد و از شکست‌ها، ناامیدی‌ها، شادی‌ها و موفقیت‌های خود برای اوداکاوا می‌گویند و او در رازهای خود شریک می‌کنند. در سریال موضوع تاثیر دوستی در رفع مشکلات و همچنین بهبود مهارت‌های فردی و اجتماعی پررنگ شده است.
  در سریال موقعیت‌هایی همراه با خشونت وجود دارد؛ تهدید و باجگیری از شخصیت‌های اصلی توسط خلاف‌کاران برای همراهی در انجام کارهای خلاف، در موقعیتی اوداکاوا با تفنگ تهدید می‌شود. او در کودکی از حادثه‌ای مرگ‌بار نجات یافته، ولی شاهد مرگ والدینش بوده است و تاثیرات مخرب این حادثه بر دوران بزرگسالی او نیز اثر دارد. بعد از تعقیب تاکسی اوداکاوا توسط نیروی پلیس، او درون آب می‌افتد و نزدیک است غرق شود. برخی شخصیت‌ها به جنس مخالف خود میل و کشش دارند و قصد ایجاد ارتباط با آن‌ها را دارند. این احساسات با نگاه‌های معنادار، ابراز عشق، پیام دادن، قرار گذاشتن و در آغوش کشیدن نشان داده می‌شود. برخی مردها در استخر، نیمه‌برهنه نشان داده می‌شوند. شخصیت‌های بزرگسال در بار و رستوران نوشیدنی الکلی مصرف می‌کنند و سیگار می‌کشند. برخی نوجوانان و بزرگسالان مدام گوشی به دست و وابسته به شبکه‌های اجتماعی نشان داده می‌شوند.

  چکیده داستان

  دختری نوجوان در شهر گم شده است و پلیس به‌دنبال مظنونان است. اوداکاوا که راننده‌ی تاکسی است، در همراهی با مسافرانش، از رازهای زیادی مطلع می‌شود. پلیس از طریق اوداکاوا و نوار فیلم‌هایی که در تاکسی گرفته، از او اطلاعات جمع می‌کند. خلافکاران برای اینکه لو نروند، او را با تهدید، مجبور به همکاری می‌کنند. هر قسمت ماجرای چالش اوداکاوا برای همراهی با پلیس در حل معما و یا تن دادن به خواسته‌های خلاف‌کاران است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما شخصیت اوداکاوا چه خصلت‌هایی دارد؟
  فکر می‌کنید کدام شغل‌ها بیشتر در معرض خطر هستند و کدام شغل‌ها حاشیه‌ی امن بیشتری دارند؟
  چرا برخی افراد از نظر بقیه عجیب و نامتعارف هستند؟ از مردم چه نوع کارهایی سر بزند، ممکن است شما او را با صفت عجیب و غیرمعمول بشناسید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۳
  کارگردان Baku Kinoshita
  مدت زمان ۲۳
  کشور سازنده ژاپن
  استودیو P.I.C.S. OLM
  بازیگران داریوس جانسون، مایک مکفارلند، ناتساکی هانائه
  سال انتشار ۲۰۲۱