ترک تحصیل

(The Dropout)
thumbnail
۱۸ سال به بالا
۱۶ تا ۱۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی درام درباره‌ی تلاش دختری برای خلق ایده‌ای جدید در حوزه‌ی پزشکی و کسب سرمایه، رسوایی او و آشکار شدن تقلبی بودن اختراعش

سال: 2022
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  الیزابت غم، فقر و اضطراب را لمس می‌کند. او که دغدغه‌ی آینده و شغل را دارد با قبولی در دانشگاه احساس توانایی می‌کند و امید به او باز می‌گردد. الیزابت بعد از حضور در دانشگاه و به دلیل تفکرات متفاوت‌اش دوستی ندارد و تنهاست. او در مسیر رسیدن به ایده‌اش تهدیدها و موقعیت‌های خطرناکی را پشت سر می‌گذارد؛ ترک تحصیل می‌کند، مخالفت‌های زیادی را تجربه کرده و در همه‌ی این موقعیت‌ها سانی از او حمایت کرده و الیزابت در کنار او احساس امنیت می‌کند. تماشای دوستی و عشق سانی و الیزابت ممکن است در دنیای نوجوانان معنادار باشد.
  الیزابت دانشجویی جسور، باهوش و مشتاق یادگیری است. او بسیار سخت تلاش می‌کند تا ایده‌ی خود را عملی کرده و با کسب درآمد به زندگی مرفه دست پیدا کند. او با وجود اینکه از طرف جامعه به دلیل کلیشه‌های جنسیتی مورد بی‌اعتنایی قرار می‌گیرد، با کمک گرفتن از افراد مورد اعتمادش، ایده‌ی خود را عملی می‌کند. سانی در این مسیر از الیزابت حمایت می‌کند. تلاش و پشتکار، همدلی و برقراری ارتباط مؤثر از جمله مفاهیمی است که در داستان برای نوجوانان معنادار است.
  صحنه‌هایی از بوسه در تخت‌خواب، رابطه‌ی جنسی و تجاوز در سریال وجود دارد که در نسخه‌ی بررسی شده، سانسور شده‌اند. شخصیت‌های زن با پوشش‌هایی نیمه برهنه در برخی از صحنه‌ها حضور دارند. الیزابت با فردی بسیار بزرگ‌تر از خود رابطه‌ی عاشقانه دارد و این رابطه را از دیگران مخفی می‌کند. جاه‌طلبی الیزابت با لباس‌هایی گران‌قیمت، کالاهایی لوکس و زندگی مرفه به نمایش گذاشته می‌شود. در مهمانی‌ها و مراسمات، شخصیت‌ها نوشیدنی الکی می‌نوشند و سیگار می‌کشند.
  در سریال عبارات توهین‌آمیزی مانند: لعنتی، گندش بزنن، به جهنم و ... استفاده می‌شود. همچنین استاد دانشگاه ایده‌ی الیزابت را مسخره می‌کند، این ایده را نشدنی می‌داند و او را تحقیر می‌کند.
  نوجوانان با مشاهده‌ی سریال ممکن است اطلاعاتی در زمینه‌ی پزشکی و علوم آزمایشگاهی به دست آورند.
  در یکی از مهمانی‌های دانشگاه به الیزابت تجاوز می‌شود، صحنه‌ای از این اتفاق نشان داده نمی‌شود ولی الیزابت با ظاهری آشفته به خانه برمی‌گردد و بعدها از این اتفاق صحبت می‌شود. الیزابت در راه رسیدن به ایده‌اش بارها تهدید می‌شود. الیزابت به دلیل حضور در منطقه‌ای از شهر که امنیت ندارد مورد حمله‌ی تیراندازی قرار می‌گیرد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال ترک تحصیل، براساس پادکستی با همین نام ساخته شده است. الیزابت هولمز بعد از پذیرش در دانشگاه استنفورد رؤیای پول‌دار شدن را در سر دارد. او برای رسیدن به رؤیایش دستگاهی در حوزه‌ی پزشکی اختراع می‌کند که می‌تواند تنها با یک قطره خون از افراد مختلف آزمایش بگیرد، اما با گذر زمان و هم‌زمان با رشد شرکت، رسوایی بزرگی دامن او رامی گیرد و مردم متوجه تقلبی بودن این ایده می‌شوند. الیزابت که با ایده‌ی خود جان هزاران بیمار را به خطر انداخته است روانه‌ی دادگاه و برای ادعاهای خود محاکمه می‌شود. هوش، پشتکار و شجاعت از ویژگی‌های الیزابت است. او برای رسیدن به هدف خود از افراد مختلفی درخواست کمک می‌کند و در مقابل تهدیدها و کلیشه‌های جنسیتی می‌ایستد و به راه خود ادامه می‌دهد. سانی از او حمایت کرده و در شرایط دشوار با او همدلی می‌کند. در طول سریال موضوعاتی مانند شجاعت، تصمیم‌گیری، مسئولیت‌پذیری، همدلی و ابراز وجود مطرح می‌شود که ممکن است برای نوجوانان معنادار باشد.
  در سریال موقعیت‌های بسیاری از ترس و خشونت وجود دارد که ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشد؛ الیزابت در مهمانی مورد تجاوز قرار می‌گیرد و درصحنه‌ی دیگری از یک حمله‌ی تیراندازی نجات پیدا می‌کند. علاوه بر آن موضوعاتی مانند برقراری رابطه‌ی عاشقانه با فردی بزرگ‌تر از خود، جاه‌طلبی، دسیسه برای پنهان کردن رسوایی‌های اخلاقی و به خطر انداختن جان افراد در سریال وجود دارد که مربوط به دنیای بزرگسالان است و در دنیای کودکان معنادار نیست.
  تماشای این سریال برای نوجوانان کوچک‌تر از 16 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان 16 تا 18 سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا هم احساس امنیت کنند و هم در صورت نیاز امکان گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  در سال 2003 هم‌زمان با پذیرش الیزابت هلمز در دانشگاه استنفورد، پدر او از کار اخراج می‌شود و الیزابت با مشاهده‌ی غم پدر و فقر در خانواده، به دنبال راهی برای میلیاردر شدن می‌گردد. الیزابت ایده‌ی بزرگی دارد و می‌خواهد دستگاهی اختراع کند که تنها با مقدار کمی خون و با استفاده از سوزنی بسیار کوچک، از انسان‌ها آزمایش خون بگیرد. در ابتدا همه او را مسخره می‌کنند، اما الیزابت برای کسب سرمایه تلاش کرده و در همان سال موفق به ثبت شرکت خود می‌شود. بعد از گذشت چند سال، حاشیه‌ها نسبت به او و ایده‌اش شروع می‌شود و الیزابت به هر طریقی که می‌تواند در تلاش برای از بین بردن نگاه‌های منفی است. با گذر زمان و عمومی شدن نظرات، رسوایی عظیمی رخ می‌دهد و برای همگان فاش می‌شود که الیزابت با کمک دوست پسرش، سانی بالوانی، که تاجری هندی است، کلاهبرداری بزرگی انجام داده و ایده‌ی او تقلبی بوده است. الیزابت با حضور در دادگاه محاکمه می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا الیزابت با وجود تقلبی بودن ایده‌اش فعالیت شرکت خود را ادامه می‌داد؟
  رؤیای شما برای شغل آینده‌تان چیست؟ چه راهی برای رسیدن به این رؤیا در سردارید؟
  کدام شخصیت در طول سریال برای شما جذاب‌تر بود؟ کدام ویژگی در این شخصیت را دوست داشتید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۸
  کارگردان Elizabeth Meriwether
  رتبه MPAA TV-MA
  مدت زمان ۵۵
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو Semi-Formal Productions، Searchlight Television، Elizabeth Meriwether Pictures، ۲۰th Television
  بازیگران آماندا سایفرد، میکلا واتکینس، نوین اندروز
  سال انتشار ۲۰۲۲