تعمیرکاران کوچولو

(The Fixies)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و آموزشی درباره‌ی پیچ‌ومهره‌هایی جان‌دار و تلاش آن‌ها برای تعمیر وسایل خانه و نمایش چگونگی کار کردن آن‌ها به مخاطبان

سال: 2010
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط و دوستی بین تعمیرکاران و تامی، روابط خود تعمیرکاران با هم، و پرداختن به موضوعات مربوط به علم و مهندسی و فناوری، موضوعات قابل ارتباط و معناداری در جهان کودکان دبستانی‌اند.
  بیشتر تعمیرکاران کنجکاو و پرانرژی‌اند. آن‌ها برای یاد گرفتن و یاد دادن چیزهایی که می‌دانند، انرژی زیادی دارند و از هر فرصتی استفاده می‌کنند تا کار کردن وسیله‌ای را برای تامی توضیح دهند. در بین آن‌ها شخصیت‌های کلیشه‌ای هم وجود دارد؛ مثلاً یکی از دخترها همیشه به فکر خودش و ظاهرش است. تامی پسربچه‌ای معمولی است که کنجکاو است و دوست دارد بیشتر بداند. او در مجموع خوش‌رفتار و مؤدب است ولی گاهی به والدینش دروغ می‌گوید یا خودخواهانه رفتار می‌کند.
  در خلال داستان‌های این سریال به چگونگی کار کردن وسایل مختلف خانه، مثل جاروبرقی، دستگاه سی‌دی‌خوان، دماسنج، ترازو، آینه، سشوار و... پرداخته می‌شود. کودکان از این مسیر با موضوعات مختلف مربوط به علم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات (STEM) آشنایی مختصری پیدا می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تلفیق تکنیک‌های کامپیوتری سه‌بعدی و دوبعدی ساخته شده، درباره‌ی پیچ‌ومهره‌هایی است که جان دارند و درون وسایل مختلف خانه قرار دارند. آن‌ها روزی ناگهان، توسط پسربچه‌ای 10 ساله دیده می‌شوند. پسربچه به آن‌ها قول می‌دهد که رازشان را برملا نکند و آن‌ها هم به او نشان می‌دهند وسایل مختلف چگونه کار می‌کنند و خودشان چگونه وسایل را تعمیر می‌کنند. کودکان در خلال داستان‌های این سریال و دیدن و شنیدن در مورد چگونگی کار کردن وسایلی مث جاروبرقی، دماسنج، سشوار و… با موضوعات مختلفی مثل علم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات آشنایی مختصری پیدا می‌کنند.
  رویکرد این سریال در آموزش مستقیم است؛ به این معنی که با نمایش تصاویر مربوط به هر موضوع و همراه کردن تصاویر با توضیحات شخصیت‌ها، موضوعات مختلف علمی و مهندسی را به کودکان آموزش می‌دهد. قرار دادن این آموزش‌ها در بستر داستان، ارتباط با آن‌ها و یادگیری‌شان را شیرین‌تر و جذاب‌تر کرده است. توضیحات شخصیت‌ها در مورد وسایل مختلف ممکن است برای کوچک‌ترها یا کودکانی که با آن موضوع هیچ آشنایی قبلی ندارند، کمی پیچیده و غیرقابل ارتباط باشد. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موضوعات مطرح‌شده در داستان‌ها با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  شخصیت‌های اصلی این سریال، پیچ و مهره‌هایی جان‌دارند که درون وسایل مختلف قرار دارند و وقتی وسایل از کار می‌افتند، آن‌ها را تعمیر می‌کنند. آن‌ها تعمیرکاران کوچک نام دارند و به‌ صورت اتفاقی، با پسری به نام تامی توماس آشنا می‌شوند و تبدیل به دوستان پنهانی او می‌شوند. تامی توماس نباید این راز را به کسی بگوید. تعمیرکاران کوچک در مقابل، چگونگی کار کردن وسایل مختلف را به او نشان می‌دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تا قبل از تماشای این سریال چقدر در مورد وسیله‌های خانه می‌دانستید؟ به این موضوع علاقه دارید؟
  وقتی وسیله‌ای را در این سریال می‌شناسید، دوست دارید بیشتر در مورد سازوکارش تحقیق کنید و یاد بگیرید؟
  به نظر شما چه راه‌های دیگری برای شناختن دنیای اطراف‌مان وجود دارند؟ شما برای یادگیری، بیشتر از چه راه‌هایی استفاده می‌کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  مدت زمان ۶
  سال انتشار ۲۰۱۰