تندر

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی یک بچه یوزپلنگ یتیم، سفر دور و دراز او و دوستانش برای پیدا کردن هم‌نوعان‌شان و تلاش و علاقه‌ی آن‌ها برای کمک به دیگران

سال: 1396
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط تندر و دیگران، دوستی‌ها و رقابت‌هایشان، رابطه‌ی تندر و تندک با لاکی و چیزهایی که از او یاد می‌گیرند، احساس تندر نسبت به گذشته‌اش و تلاش او برای پیدا کردن والدینش و بخش زیادی از مسائلی که در هر قسمت برایشان پیش می‌آید، مثل شناخت خود و توانمندی‌های شخصی، ابراز احساسات و مراقبت از دیگران، همگی در دنیای کودکان همذات‌پندارانه و معنادارند.
  لاکی مهربان و حمایتگر است و در موقعیت‌های دشوار هوای بقیه را دارد. او به معنای واقعی شبیه والد حمایت‌کننده‌ای است که همیشه می‌شود رویش حساب کرد و به او تکیه کرد. لاکی تنهاییِ تندر و تندک را جبران می‌کند و مثل بزرگ‌تری قابل اعتماد همیشه کنارشان است. تندر و تندک شیطنت‌ها و اشتباهات خاص سن و سال‌شان را دارند ولی وقتی متوجه اشتباه‌شان می‌شوند، سعی می‌کنند جبران کنند. هر سه شخصیت همیشه در حال کمک کردن به هم و به سایر ساکنان جنگل‌اند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و تهدیدآمیز زیادی استفاده شده: می‌کشم‌تون، دزدای وحشی، بهت نشون می‌دم، بی‌مزه، دخلش رو میارم،‌ پر رو شدی، پلشت، دهنت رو ببند، شکمو، درب و داغون، از خود راضی، بی دست و پا، نادون، حسابت رو می‌رسم، به تو ربطی نداره، بزن به چاک، ترسو.
  در خلال داستان‌ها به موضوعات مختلفی مثل طبیعت، حیوانات مختلف و ویژگی‌هایشان، محل زندگی و غذایشان و نیز به پدیده‌های طبیعی مختلف پرداخته می‌شود.
  چند شخصیت منفی در سریال حضور دارند که در هر قسمت دردسرهایی برای تندر و دوستانش ایجاد می‌کنند و موقعیت‌هایی که پیش می‌آورند ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشند؛ مثلاً همیشه تندر را تهدید به خوردن می‌کنند و منتظر فرصت‌اند تا او و دوستانش را اذیت کنند یا شکار کنند. رفتار آن‌ها، به‌خصوص کفتار، تند و خشن است. در قسمت اول، در اثر یک آتش‌سوزی مادر و پدر تندر او را می‌گذارند و می‌روند. در همان قسمت شکارچیان به حیوانات شلیک می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به‌صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده، درباره‌ی بچه یوزپلنگی به نام تندر است که در یک حادثه‌ی آتش‌سوزی در جنگل، از والدینش جدا شده و حالا همراه با یک بچه خرگوش و یک لاک‌پشت پیر دانا راهی سفری دور و دراز است تا هم‌نوعانش را پیدا کند و بفهمد چرا مادر و پدرش او را ترک کرده‌اند. در این مسیر، حیواناتی مثل کفتار، مدام آن‌ها را دنبال می‌کنند و سعی دارند هر جور شده، شکارشان کنند. لاک‌پشت پیر در این سفر راهنما و مراقب آن‌هاست و هر جا که با مسئله‌ای مواجه می‌شوند، مثل بزرگ‌تری قابل اعتماد در کنارشان است. سه همسفر در همه‌ی موقعیت‌های خطرناک از هم حمایت می‌کنند و هر جا در طول مسیر به حیوانات دیگری هم برمی‌خورند که نیاز به کمک دارند، از کمک کردن دریغ نمی‌کنند. آن‌ها با دانشی که لاک‌پشت در مورد جنگل و حیوانات و گیاهان مختلف دارد، چیزهای زیادی هم درباره‌ی محیط اطراف‌شان و شیوه‌های مراقبت از خود در آن محیط یاد می‌گیرند.
  صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک و خشنی در سریال وجود دارد که ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشند؛ کفتاری در تمام قسمت‌ها در تلاش است تندر و دوستانش را شکار کند و اضطراب حضور او در بیشتر موقعیت‌ها و در گفتگوهای بین شخصیت‌ها جریان دارد. موضوع جدا شدن تندر از والدینش و این‌که بارها گفته می‌شود والدینش او را ترک کرده‌اند، موضوع سنگینی، به‌ خصوص برای کودکان کوچک‌تر است و ممکن است آن‌ها را خیلی مضطرب کند. استفاده از کلمات و عبارات تهدیدآمیز و ناسزا هم در داستان‌ها پرشمار است. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  تندر بچه‌ یوزپلنگی است که در کودکی مادر و پدرش را در جنگل گم کرده و الان با بچه‌ خرگوشی به نام تندک، که او هم والدینش را گم کرده و لاک‌پشت پیری به نام لاکی، دوست و همسفر است. تندر و تندک در اثر یک آتش‌سوزی در جنگل از والدین‌شان جدا شده‌اند و در سفر دور و درازی که با لاکی دارند، سعی دارند درباره‌ی گذشته بیشتر بدانند و دوباره مادر و پدرشان را پیدا کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این کارتون را دوست دارید؟ به نظرتان شبیه چه کارتون دیگری است که قبلاً تماشا کرده‌اید؟
  به نظرتان تندر از این‌که مادر و پدرش او را ترک کرده‌اند چه احساسی دارد؟ شما به او حق می‌دهید؟ به مادر و پدرش چه؟
  رابطه‌ی بین تندر و دوستانش را دوست دارید؟ به نظر شما اگر تندر تنها بود می‌توانست از پس مسائلش بربیاید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["ماجراجویی"]
  مدت زمان ۲۰
  سال انتشار ۱۳۹۶