توپولوها

(Teletubbies)

thumbnail
۳ سال به بالا
۳ تا ۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی تلویزیونی و آموزشی درباره‌ی موجوداتی رنگارنگ و همیشه در حال جست‌وخیز و شیطنت‌، همراه با تجربه‌ی مشاهده‌ی دقیق و آزمایش

سال: 1997
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کنجکاوی و میل به شناخت جهان اطراف، در زندگی کودکان معنادار و پررنگ است. توپولوها کنجکاو و بازیگوش‌اند، می‌خواهند همه چیز را تجربه کنند و همیشه خوشحال و خندان‌اند؛ این روحیات برای خردسالان هم‌ذات‌پندارانه‌اند.
  توپولوها شاد، کنجکاو، با روحیه و مهربان‌اند. ارتباطشان با هم و با راوی محترمانه و همراه با خوش‌دلی است.
  در بخش‌های زیادی از سریال به آموزش زبان مادری پرداخته می‌شود. تکرار کلمات و عبارات می‌تواند به گسترش دامنه‌ی لغات کودکان کمک کند. در بخش‌هایی که زندگی کودکان واقعی به تصویر درآمده، کودکان با تجربه‌های متنوعی مثل آشپزی، شیر دوشیدن، ورزش و بازی یا سوارکاری آشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این برنامه که در ایران به نام توپولوها معرفی شده، سریالی تلویزیونی است با حضور ۴ عروسک عجیب و رنگارنگ که در یک خانه‌ی گنبدی شکل، بر روی یک چمنزار خوش آب و رنگ زندگی می‌کنند. این موجودات رنگارنگ، مدام در حال جست‌وخیز و قل خوردن و خندیدن و شیطنت‌اند و به ‌ندرت می‌توان آنها را ناراحت یا عصبانی دید. در هر قسمت از سریال که آمیخته‌ای از شیطنت‌های توپولوها، رفتن و سرزدن به کودکان واقعی و دیدن تجربه‌هایشان، و نیز گفت‌وگوهای راوی با توپولوها است،‌ بسته به موقعیت‌های پیش‌آمده، بعضی کلمات و عبارات چندین بار تکرار می‌شوند تا به گسترش دامنه‌ی لغات خردسالانی که تازه زبان باز کرده‌اند، کمک شود یا اینکه اعداد کوچک شمرده می‌شوند. در باقی موقعیت‌ها، خردسالان با تماشای تجربه‌هایی که توپولوها می‌کنند، به شادی و بازیگوشی ترغیب می‌شوند؛ به‌ خصوص اینکه توپولوها با مخاطبانشان تعامل دارند و کودکان را در روند برنامه درگیر می‌کنند. مشاهده، تجربه و آزمایش کردن از موضوعات تکراری در هر قسمت‌اند.
  فضای ترسناک و خشنی در سریال وجود ندارد، ولی طولانی بودن مدت زمان هر قسمت ممکن است برای کوچک‌ترها خسته کننده باشد. در نسخه‌ی اصلی سریال، توپولوها به زبان بریده بریده و کودکانه حرف می‌زنند، ولی این ویژگی در نسخه‌ی دوبله وجود ندارد. تماشای این سریال برای کودکان بالاتر از ۳ سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  این سریال درباره‌ی ۴ موجود رنگارنگ به نام‌های تینکی وینکی، دیپسی، لالا و پو است که روی سرشان آنتن دارند و روی شکمشان یک صفحه‌ی تلویزیون. تینکی وینکی بنفش است و همیشه یک کیف قرمز با خودش دارد. دیپسی سبز است و یک کلاه سیاه و سفید دارد. لالا زرد است و یک توپ نارنجی دارد. پو هم قرمز است و یک روروک دارد. هر قسمت از برنامه با خنده‌ی خورشید که در واقع چهره‌ی یک نوزاد است آغاز می‌شود و بعد توپولوها با لوله‌های دوربین‌مانندی که از زمین بیرون می‌آیند گفت‌وگو می‌کنند و فعالیت‌هایشان را شروع می‌کنند. یک جاروبرقی و تعدادی خرگوش نیز در قسمت‌های مختلف برنامه حضور دارند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام‌ یک از بخش‌های برنامه‌ی توپولوها را دوست دارید؟
  هر کدام از توپولوها وسیله‌ای دارد که بیشتر وقت‌ها همراهش است. شما هم وسیله‌ی مورد علاقه‌ای دارید؟ با آن چه فعالیت‌هایی می‌کنید؟
  از اینکه توپولوها با شما صحبت می‌کنند خوشتان می‌آید؟ چه چیزهای جالب دیگری در این برنامه وجود دارند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["تلویزیونی","آموزشی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["تلویزیونی","آموزشی"]
  مدت زمان ۲۵
  سال انتشار ۱۹۹۷