تپلی‌های پر دردسر

(Kikoriki)
thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی چند حیوان کوچک، دوستی و ارتباط آن‌ها با هم و تلاش و همکاری‌شان برای حل مسائل مختلف

سال: 2004
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط و دوستی بین حیوانات، بازی‌ها و فعالیت‌هایشان کنار هم، مسائلی مثل درگیری و کشمکش و سایر تجربه‌های روزمره‌شان، برای کودکان قابل ارتباط و معنادارند.
  همه‌ی حیوانات با هم دوست‌اند و رفتار محترمانه‌ای با هم دارند. آن‌ها در شرایط سخت از هم حمایت می‌کنند و یکدیگر را تنها نمی‌گذارند.
  گاهی که حیوانی عصبانی می‌شود با لحن خشنی با بقیه صحبت می‌کند یا از کلماتی مثل «خرابکار» استفاده می‌کند. خیلی از جملاتی که شخصیت‌ها به کار می‌برند، طولانی‌اند و فهم معنای آن‌ها برای کوچک‌ترها دشوار است.
  پرت شدن و افتادن در همه‌ی قسمت‌ها اتفاق می‌افتد؛ هرچند موجودی آسیب نمی‌بیند. در بعضی قسمت‌ها اتفاقاتی می‌افتند که ممکن است کوچک‌ترها را بترسانند؛ مثلاً دو تا از حیوانات خود را به شکل موجوداتی ترسناک در می‌آورند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که در فارسی تپلی‌های پر دردسر نام گرفته، به‌ عنوان بخشی از پروژه‌ی آموزشی‌فرهنگی «دنیای بدون خشونت» و با همکاری وزارت فرهنگ روسیه ساخته شده و تلاش شده هیچ شخصیت منفی‌ای در آن حضور نداشته باشد. داستان‌ها درباره‌ی چند حیوان گرد کوچک است که در سرزمینی رنگارنگ زندگی می‌کنند. آن‌ها در هر قسمت با مسئله‌ای مواجه می‌شوند و با کمک هم، تلاش می‌کنند آن را حل کنند. مسائل لزوماً به موضوعات جاری در زندگی کودکان مربوط نمی‌شوند اما روابط حیوانات با هم و درس‌هایی که در خلال ماجراها می‌گیرند، می‌توانند برای کودکان قابل ارتباط باشند. دوستی، همکاری و ناامید نشدن و نیز شناخت خود و دیگران از موضوعات مورد تأکید در این سریال‌اند.
  صحنه یا موقعیت ترسناک و خشن خاصی در سریال وجود ندارد؛ غیر از افتادن و پرت شدن که تقریباً در همه‌ی قسمت‌ها اتفاق می‌افتد ولی هیچ‌ کس آسیبی نمی‌بیند. شخصیت‌ها گاهی در زمان عصبانیت و ناراحتی با لحن تند و خشنی با هم صحبت می‌کنند یا رفتارهای خشنی می‌کنند؛ مثلاً چیزی را پرت می‌کنند یا در را محکم می‌بندند. بخشی از آموزش‌های این سریال که می‌توانند به خودشناسی کمک کنند، در قالب جملات طولانی و گاهی سنگین بیان می‌شوند و ممکن است برای کوچک‌ترها قابل درک نباشند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی آموزه‌های داستان‌ها با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  چند حیوان کوچک گرد در سرزمینی رنگارنگ کنار هم زندگی می‌کنند و هر روز با ماجرای تازه‌ای روبه‌رو می‌شوند و چیزهای تازه‌ای درباره‌ی خود و دیگران یاد می‌گیرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  همه‌ی حرف‌های شخصیت‌های این سریال را متوجه می‌شوید؟ وقتی چیزی را متوجه نمی‌شوید چکار می‌کنید؟
  به نظرتان حیوانات در این سریال با هم دوست‌اند؟ از کجا می‌فهمید؟
  شما با دوستان‌تان چه بازی‌هایی می‌کنید؟ به چه کسانی می‌گویید دوست؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۲
  تعداد قسمت ها تا کنون ۲۰۹
  مدت زمان ۶
  سال انتشار ۲۰۰۴