تک‌زنگ

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مجموعه‌ای تلویزیونی درباره‌ی دستاوردهای نوجوانان در رشته‌های مختلف و گفتگو با آن‌ها در مورد چگونگی پیگیری اهداف‌شان و موانع سر راه‌شان

سال: 1394
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در قسمت‌های مختلف، نوجوانان به رشته‌های مختلفی که دنبال می‌کنند اشاره می‌کنند، چالش‌هایشان را با مخاطبان در میان می‌گذارند و از این‌که چگونه توانسته‌اند در رشته‌ی مورد نظر به دستاوردی برسند صحبت می‌کنند. در میان‌برنامه‌ها، به مسائل و چالش‌های نوجوانی پرداخته می‌شود و گفتگوهای مجریان با نوجوانان همدلانه و همراه با رفاقت است.
  نوجوانانی که در برنامه حضور دارند، باانگیزه و هدفمندند، رؤیاهایی در سر دارند و برای رسیدن به آن‌ها تلاش می‌کنند. مصاحبه‌کنندگان هم حمایتگر و مهربان‌اند، با نوجوانان همدلانه و همراه با رفاقت برخورد می‌کنند، به دغدغه‌های آن‌ها گوش می‌‌دهند و سعی می‌کنند برایشان مشوق و انگیزه‌بخش باشند.
  مخاطبان نوجوان به شناخت خود و علاقه‌هایشان و تلاش برای دنبال کردن اهداف و رؤیاهایشان ترغیب می‌شوند. به چالش‌ها و مسائلی که سر راه رسیدن به اهداف وجود دارند نیز اشاره می‌شود.
  این موضوع که تمرکز برنامه روی هدفمندی و داشتن برنامه برای آینده است و مدام از نوجوانان موفقی حرف می‌زند که به دستاوردهایی در زندگی رسیده‌اند، می‌تواند برای مخاطبان نوجوان بسیار اضطراب‌برانگیز باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این مجموعه‌ی تلویزیونی با هدف معرفی دستاوردهای نوجوانان در رشته‌های مختلف علمی، هنری، ورزشی و رسانه‌ای به مخاطبان ساخته شده است؛ نوجوانانی که در کنار تحصیل، به صورت جدی به فعالیتی موازی می‌پردازند. این برنامه قصد دارد نشان دهد که این نوجوانان برای موفقیت، از امکانات و استعداد خارق‌العاده‌ای بهره‌مند نیستند و تنها با تلاش و پشتکار بیشتر توانسته‌اند دستاوردهایی داشته باشند. در بخش‌های مختلف برنامه، با نوجوانان در مورد چالش‌ها و موانع سر راه‌شان، برنامه‌هایشان برای رسیدن به هدف، انتظارات‌شان از دیگران و عوامل انگیزه‌بخش برای آن‌ها گفتگو می‌شود. این برنامه سعی دارد با به تصویر کشیدن نوجوانانی معمولی، هدفمند و پرامید، به مخاطبان کمک کند تا با شناخت عمیق‌تر از خودشان و اهداف‌شان، موانع رسیدن به اهداف را از میان بردارند و تبدیل به نوجوانانی موفق شوند.
  موضوعات طرح‌شده در برنامه و حال و هوای غالب بر آن، به زندگی نوجوانان مربوط می‌شود؛ بنابراین تماشای آن ممکن است برای کوچک‌ترها خسته‌کننده باشد. دو فصل اول این برنامه، حال و هوای طنزی دارد که ممکن است نوجوانان کوچک‌تر را جذب کند، و فصل سوم، جدی‌تر است و بیشتر می‌تواند برای نوجوانان بزرگ‌تر قابل ارتباط باشد. این موضوع که تمرکز برنامه روی هدفمندی و داشتن برنامه برای آینده است و مدام از نوجوانان موفقی حرف می‌زند که به دستاوردهایی در زندگی رسیده‌اند، می‌تواند برای مخاطبان نوجوان بسیار اضطراب‌برانگیز باشد.تماشای این برنامه برای کودکان زیر ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  این برنامه‌ی تلویزیونی با هدف معرفی و نمایش دستاوردهای نوجوانان در حوزه‌های مختلف هنری، علمی، ورزشی و رسانه‌ای تولید شده است. در بخش‌های مختلف برنامه که شامل گفتگو، بخش‌های شنیداری و تصویری و بخش خواندنی و نوشتنی است، با نوجوانان مختلفی گفتگو می‌شود و در میان‌برنامه‌هایی نیز، گوینده به طرح مسائلی در ارتباط با نوجوانی می‌پردازد. در طول برنامه از نوجوانان سراسر کشور خواسته می‌شود که دستاوردهایشان را در زمینه‌های مختلف برای تک‌زنگ ارسال کنند تا در قسمت‌ها و فصول بعدی، از آن‌ها برای حضور در برنامه دعوت شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  با تماشای این برنامه به پیگیری هدفی خاص در زندگی ترغیب می‌شوید؟ بعد از تماشای برنامه چه احساسی دارید؟ به نظرتان بی‌هدف بودن چه اشکالی دارد؟ اگر نوجوانی در کنار درس خواندن فعالیت دیگری انجام ندهد به معنای بی‌هدفی است؟
  به نظرتان حال و هوای این برنامه نمایانگر حال و هوای نوجوانان در دنیای واقعی است؟ نوجوان‌هایی که در این برنامه می‌بینید به شما و دوستان‌تان شباهت دارند؟
  فکر می‌کنید دوران نوجوانی ویژگی‌های خاص خودش را دارد؟ به دوران کودکی نزدیک‌تر است یا بزرگسالی؟ چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با هر دو دارد؟ چرا به این دوره به‌طور خاص پرداخته می‌شود؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["تلویزیونی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["تلویزیونی"]
  مدت زمان ۳۰
  سال انتشار ۱۳۹۴