تینگا تینگا

(Tinga Tinga Tales)

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی قصه‌های عامیانه‌ی آفریقا در مورد حیوانات، با تأکید بر دوستی، همدلی و شجاعت

سال: 2010
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روابط بین حیوانات، فعالیت‌های مشترک و دوستی و همکاری‌شان می‌تواند برای کودکان همذات‌پندارانه باشد.
  همه‌ی شخصیت‌ها کنجکاو و عاقل‌اند. آن‌ها دوست دارند در مورد چیزهای تازه بیشتر بدانند. آن‌ها نسبت به هم احساس مسئولیت و همدلی دارند و وقتی نیاز باشد به هم کمک می‌کنند.
  کودکان در خلال داستان‌ها با حیوانات مختلف و بعضی از ویژگی‌هایشان آشنا می‌شوند. البته هدف سریال آشنایی با قصه‌های عامیانه است و بسیاری از اطلاعاتی که در مورد حیوانات می‌دهد غیرواقعی است.
  کودکان با قصه‌های عامیانه‌ی الهام‌گرفته از فرهنگ آفریقایی در مورد خاستگاه ویژگی‌های مختلف حیوانات آشنا می‌شوند. بیشتر این قصه‌ها به کشور کنیا مربوط می‌شوند.
  در بعضی قسمت‌ها اتفاقاتی می‌افتد که ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد؛ مثلاً کرگدنی عصبانی می‌شود و به گله‌ی بوفالوها حمله می‌کند یا دارکوبی نمی‌تواند حرف بزند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که با الهام از قصه‌های عامیانه‌ی آفریقا ساخته شده، درباره‌ی سرزمینی به نام تینگا تینگاست که حیوانات جورواجوری در آن زندگی می‌کنند. میمون قرمزی در میان آن‌هاست که در هر قسمت، قصه‌ای تعریف می‌کند که به چگونگی به وجود آمدن ویژگی‌های حیوانات مختلف می‌پردازد. علاوه بر این، هر قصه حول محور یک مهارت اجتماعی مانند شجاعت، همدلی، یا به اشتراک گذاشتن شکل گرفته و کودکان را به خوب بودن، ارتباط مثبت با طبیعت و دیگران، کنجکاوی در مورد طبیعت پیرامون‌شان و فکر کردن خلاقانه در مورد پدیده‌های جهان ترغیب می‌کند. کودکان با تماشای این سریال و در صورت همراهی بزرگ‌ترها، می‌توانند با بخشی از فرهنگ آفریقا آشنا شوند. حضور حیواناتی از سرزمین‌های آسیایی و آمریکایی هم به فضای چندفرهنگی داستان‌ها کمک می‌کند.
  فضای کلی سریال شاد و مثبت است و صحنه یا موقعیت ترسناک و خشن خاصی ندارد. در نسخه‌ی اصلی از موسیقی و ترانه‌های آفریقایی هم استفاده شده که می‌تواند غنای فرهنگی آن را افزایش دهد ولی در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند. نکته‌ی مهمی که در مورد این سریال و برنامه‌ها و قصه‌های مشابه آن باید مورد توجه قرار گیرد این است که پرداختن به موضوعات واقعی از راه تعریف کردن قصه‌ها و افسانه‌های پیرامون‌شان، ممکن است برای کودکان کوچک‌تر که هنوز تجربه‌های زیسته‌شان در حدی نیست که بتوانند دنیای خیالی و فانتزی را از جهان واقعی تمیز دهند، سوءبرداشت ایجاد کند. هرچند در تیتراژ سریال، میمون تأکید می‌کند که این‌ها افسانه‌اند و نباید قصه‌ها را باور کرد ولی حضور و همراهی بزرگ‌ترها می‌تواند برای کودکان کمک‌کننده باشد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۴ تا ۶ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موضوعات داستان‌ها با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در سرزمین تینگا تینگا در آفریقا حیوانات مختلفی با هم زندگی می‌کنند. میمون قرمزرنگی در هر قسمت، قصه‌ای برای مخاطبان تعریف می‌کند که به چگونگی به وجود آمدن یک ویژگی در حیوانی اشاره دارد؛ مثلاً به افسانه‌های مربوط به شکل‌گیری شاخ کرگدن یا صدای دارکوب یا خرطوم فیل‌ها می‌پردازد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  قصه‌ی امروز در مورد چه حیوانی بود؟ شما این حیوان را واقعاً دیده‌اید؟ اگر شما می‌خواستید در مورد این حیوان قصه بگویید چه قصه‌ای تعریف می‌کردید؟
  به نظر شما فرق قصه‌ها با ماجراهای واقعی چیست؟ فکر می‌کنید قصه‌ها از کجا آمده‌اند؟ چه کسی آن‌ها را ساخته؟
  در این سریال با چه حیواناتی آشنا شدید؟ این حیوانات از چه سرزمین‌هایی بودند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۵
  سال انتشار ۲۰۱۰