تیپ و تاپ

(Tip & Tap)

thumbnail
۳ سال به بالا
۳ تا ۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه از زندگی روزمره‌ی دو توله‌سگ و عموی پرنده‌شان، دردسرهای همیشگی آن‌ها و نجات پیدا کردن توسط عمو

سال: 1969
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های تیپ و تاپ و مسائلی که هر روز با آن‌ها مواجه می‌شوند، مثل دوستی و بازی، کنجکاوی، ارتباط با هم و با عمو فایدر، برای کودکان همذات‌پندارانه و معنادارند. اما شیوه‌ی پرداختن به این موضوعات، از منظر افراد بزرگسال و با درنظر گرفتن شیوه‌ی تفکر و احساس در دنیای بزرگ‌ترها است.
  تیپ و تاپ کنجکاو و بازیگوش‌اند و مثل عموم کودکان مدام اشتباه می‌کنند. ارتباط آن‌ها در مجموع دوستانه است و بعد از مختصری دعوا زود با هم دوست می‌شوند.
  در بیشتر قسمت‌ها لحن عمو فایدر با تیپ و تاپ سرزنش‌آمیز است: منو حسابی عصبانی می‌کنید، دوباره کسی رو عصبانی نکردین؟
  در بعضی قسمت‌ها تیپ و تاپ دردسرهایی درست می‌کنند که ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشند؛ مثلاً از سورتمه پرت می‌شوند، توی چاه می‌افتند، به سمت هم گلوله‌برفی پرتاب می‌کنند یا از دست هم عصبانی می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی، درباره‌ی ماجراهای روزمره‌ی دو توله‌سگ به نام‌های تیپ و تاپ همراه با عموی پرنده‌شان، عمو فایدر است. تیپ و تاپ مثل همه‌ی کودکان همسن‌وسالشان کنجکاو و بازیگوش‌اند. آن‌ها همیشه در حال بازی و شیطنت‌اند و در بازی‌ها و ماجراجویی‌هایشان مدام به دردسر می‌افتند. عمو فایدر هم همیشه سر بزنگاه به کمک آن‌ها می‌آید و اجازه نمی‌دهد آسیبی به آن‌ها برسد. هر قسمت با دردسری آغاز می‌شود، عمو فایدر به کمک توله‌ها می‌رود، آن‌ها را کمی سرزنش و بعد نصیحت می‌کند و در پایان، آن‌ها را به رختخواب می‌برد و می‌بوسدشان تا بخوابند.
  رویکرد این سریال در آموزش، سرزنشگرانه است. توله‌ها مدام خرابکاری و دردسرآفرینی می‌کنند، خودشان را به خطر می‌اندازند، دیگران را آزار می‌دهند (هرچند همه‌ی این‌ها ناخواسته و از سر بی‌تجربگی و ناپختگی است) و همیشه عمو فایدر باید آن‌ها را نجات دهد و متوجه اشتباهات‌شان کند و به آن‌ها تذکر بدهد که رفتار درست چگونه است. این رویکرد سعی دارد با نشان دادن پیامدهای منفی رفتارهای اشتباه، کودکان را به انجام رفتار درست تشویق کند و مهارت‌های فردی و اجتماعی زندگی را به آن‌ها آموزش دهد. اما این کار باعث می‌شود کودکان به‌جای مواجه شدن با رفتارهای مثبت، مدام در معرض رفتارهای منفی و نادرست قرار بگیرند و در عین حال، نسبت به شادی‌ها و شیطنت‌های کودکانه‌شان احساس گناه کنند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۳ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  عمو فایدر یک سگ پرنده است که همراه با دو برادرزاده‌اش، تیپ و تاپ، هر روز درگیر ماجراهای مختلفی می‌شود. تیپ و تاپ توله‌سگ‌های بازیگوشی هستند که مدام خودشان را به دردسر می‌اندازند و همیشه عمو فایدر در آخرین لحظات به دادشان می‌رسد. در پایان هر قسمت، عمو فایدر آن‌ها را به رختخواب‌شان می‌برد تا بخوابند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز تیپ و تاپ با چه مسئله‌ای مواجه شدند؟ آن‌ها چگونه مسئله‌شان را حل کردند؟ آیا بدون کمک عمو فایدر می‌توانستند مسئله را حل کنند؟
  به نظر شما بچه‌ها برای حل مسائل همیشه به کمک بزرگ‌ترها نیاز دارند؟ وقتی برای شما مسئله‌ای پیش بیاید چکار می‌کنید؟ از چه کسانی کمک می‌گیرید؟
  فکر می‌کنید تیپ و تاپ عمو فایدر را دوست دارند؟ چه وقت‌هایی از او ناراحت می‌شوند؟ چه وقت‌هایی عمو فایدر از آن‌ها ناراحت می‌شود؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۸
  سال انتشار ۱۹۶۹