جادوی فیزیک

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و آموزشی درباره‌ی موضوعات مختلف فیزیکی و توضیحات استادی پیر با کمک رایانه‌اش درباره‌ی این موضوعات

سال: 1389
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  استاد صبور و آرام است و با علاقه به سوال‌های رایانه جواب می‌دهد. رایانه هم کنجکاو و خوش‌برخورد است.
  برای معرفی و توضیح موضوعات فیزیکی از کلمات و اصطلاحات تخصصی بسیاری استفاده شده که فهم آن‌ها برای کودکان کوچک‌تر دشوار است: فوران، اکسید، ایزوتوپ، رآکتور، پسماند.
  در هر قسمت یک موضوع یا پدیده‌ی فیزیکی معرفی می‌شود و اطلاعات مختلفی درباره‌ی آن در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد؛ موضوعاتی مثل سوخت‌های هسته‌ای و فسیلی، انواع انرژی و مزایا و معایب هر کدام، مراحل غنی‌سازی انرژی هسته‌ای، تبدیل انواع انرژی به هم، یا الکتریسیته. به انرژی گرمایی و الکتریسیته در قسمت‌های بیشتری پرداخته شده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به ‌صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده، درباره‌‌ی موضوعات مختلف مربوط به علم فیزیک است که ممکن است برای بعضی از نوجوانان، جذاب و موردعلاقه باشند. استادی پیر با همراهی رایانه‌اش، در هر قسمت موضوعی را از ابعاد مختلف باز می‌کند و درباره‌اش توضیح می‌دهد. گاهی رایانه در مورد موضوع تصاویری پیدا می‌کند و گاهی نیز با سؤالاتش، به روشن شدن موضوع کمک می‌کند.
  روش سریال در معرفی پدیده‌های فیزیکی، آموزش مستقیم کلامی است و موضوعاتی که انتخاب می‌شوند، لزوماً موضوعات جاری در زندگی کودکان نیستند. همچنین، با توجه به تخصصی بودن خیلی از موضوعات و توضیحات علمی مفصل، زبان سریال در بیش‌تر قسمت‌ها سنگین و پیچیده است و از کلمات و اصطلاحات تخصصی زیادی استفاده شده و در هر قسمت، انبوهی از اطلاعات به مخاطب انتقال داده می‌شود. به همین خاطر، درک موضوعات معرفی شده در هر قسمت، برای عموم کودکان دشوار است. روش آموزشی مستقیم و کلامی سریال نیز بیش‌تر برای نوجوانان علاقه‌مند به موضوعات فیزیکی مناسب است. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موضوعات طرح شده در هر قسمت با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در هر قسمت، استاد و رایانه با کمک هم یکی از موضوعات مربوط به علم فیزیک را باز می‌کنند. با سؤال‌های رایانه و جستجوهایش و با توضیحات استاد، جنبه‌های مختلف موضوع توضیح داده می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به موضوعات علمی و فیزیکی علاقه دارید؟ چه موضوعی در فیزیک برایتان جذاب‌تر است و دوست دارید بیش‌تر درباره‌ آن بدانید؟
  به نظر شما روش این سریال که در مورد پدیده‌های فیزیکی توضیح می‌دهد، روش خوب و مفیدی است؟ شما با چه روش‌هایی بهتر یاد می‌گیرد؟
  اگر شما می‌خواستید برنامه‌ای در مورد فیزیک بسازید آن را چگونه می‌ساختید؟ برنامه‌ی شما چه تفاوت‌هایی با این برنامه داشت؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["آموزشی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["آموزشی"]
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۳۸۹