جان ‌جان‌ها

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی کودکان یک خانواده، پیگیری مسائل‌شان و تلاش برای آگاه کردن والدین از حقوق‌شان

سال: 1397
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روابط بین بچه‌ها و بزرگ‌ترها و مسائلی که در هر قسمت برایشان پیش می‌آید، مثل چغلی کردن، مشق نوشتن، حمام رفتن و دیگر موضوعاتی که به رابطه‌ی والدین و فرزندان و رابطه‌ی خواهران و برادران مربوط می‌شوند، برای کودکان قابل ارتباط‌اند.
  به موضوعاتی مثل معامله و رشوه اشاره می‌شود.
  از عبارات بزرگسالانه زیاد استفاده می‌شود: می‌زدیم تو رگ، رئیس دپارتمان، عشاق سینه چاک، به تجمع پایان بدید. بخش زیادی از گفتگوها با سرعت بالا و در تداخل با هم انجام می‌شوند و فهم و دنبال کردن‌شان برای کودکان دشوار است. همچنین بخش قابل توجهی از گفتگوها با هدف‌گرفتن مخاطب بزرگسال نوشته شده‌اند و برای کودکان معنا ندارند.
  زدوخورد و افتادن و پرت شدن از اتفاقات رایج در هر قسمت است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کات‌اوت کامپیوتری ساخته شده، درباره‌ی شهری خیالی به نام مرنجان است که موجوداتی خیالی به نام جان جان‌ها ساکنین آن هستند. کودکان این شهر نسبت به مسائل و حقوق‌شان آگاه‌اند و می‌خواهند والدین را هم متوجه آن‌ها کنند. اما چون والدین از دوران کودکی خود فاصله گرفته‌اند، مسائل کودکی‌شان را فراموش کرده‌اند. کودکان آن‌ها را ترغیب می‌کنند تا با گاز زدن یک آب‌نبات شمشیری، به کودکی خود برگردند و یادشان بیاید که نسبت به مسئله‌ی مطرح شده چه احساسی داشتند. مادربزرگ و پدربزرگ کودکان هم در این موقعیت‌ها از آن‌ها حمایت می‌کنند. به نظر می‌رسد این سریال بیشتر از آن‌که به کار کودکان بیاید، برای والدین و دیگر بزرگ‌ترها مفید باشد تا به خاطر بیاورند وقتی هم‌سن بچه‌ها بودند، نسبت به مسائل مختلف چه نگرش یا احساسی داشتند.
  صحنه و موقعیت خشن و ترسناک خاصی در این سریال وجود ندارد؛ به‌غیر از زدوخورد و افتادن و پرت‌شدن‌هایی که عموماً طنزآمیزند. شخصیت‌ها با سرعت بالا و در بیشتر مواقع، با هم و در هم حرف می‌زنند. بخش زیادی از موقعیت‌ها و گفتگوها برای بزرگ‌ترها قابل ارتباط‌اند و حاوی نکات طنزآمیزی‌اند که درک‌شان برای کوچک‌ترها دشوار است یا از محدوده‌ی تجارب شنیداری آن‌ها بیرون است. همچنین بعضی از شخصیت‌ها بدون دلیل خاصی و صرفاً برای خنده با لهجه حرف می‌زنند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا 10 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در شهر خیالی مرنجان، کودکان با خانواده‌هایشان زندگی می‌کنند. آن‌ها در هر قسمت برای پیگیری حقوق‌شان به سراغ والدین می‌روند و با دادن شمشیر آب‌نباتی به آن‌ها، والدین را به دوران کودکی‌شان برمی‌گردانند تا حال فرزندان‌شان را درک کنند و به آن‌ها حق بدهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این کارتون را دوست دارید؟ چه چیزی در آن را دوست دارید؟ شخصیت‌ها را یا رنگ‌ و نقاشی‌اش را؟ یا داستان‌هایش را؟
  به نظرتان این کارتون بیشتر به درد بچه‌ها می‌خورد یا بزرگ‌ترها؟
  متوجه شوخی‌های داستان می‌شوید؟ وقتی موضوعی را متوجه نمی‌شوید از کسی کمک می‌گیرید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۶
  سال انتشار ۱۳۹۷