جزیره‌ی آرزوها

(Total Drama Island)

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی کمپی تابستانه و مسابقاتی چالش‌برانگیز میان اعضای کمپ، همراه با تجربه‌ی کار گروهی، رقابت و سوءاستفاده

سال: 2008
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت‌ها در بسیاری از صحنه‌ها با مایو حضور دارند. زن‌ها نیز عموماً لباس‌های بدن‌نما و تنگ و کوتاهی می‌پوشند و در مراحلی از مسابقه ممکن است لباس‌های زیرشان نمایان شود و موضوع خنده و لذت مردهای مسابقه شوند. زنان و مردان به یکدیگر تمایل جنسی نشان می‌دهند. شخصیت‌ها برای برنده شدن در مسابقه از هم سوءاستفاده می‌کنند.
  کلمات و عبارات توهین‌آمیزی مانند آشغال، برو بمیر، ببند دهنت رو، جوجه، من تو انتقام گرفتن و تحقیر کردن دکترا دارم، بسیار استفاده می‌شود و در دوبله‌ی شبکه‌ی جم جونیور بر شدت و تعداد این کلمات افزوده شده است. شوخی‌های جنسی نیز به ‌صورت مکرر به کار می‌روند: می‌بینمت خوشگله. لحن حرف زدن شخصیت‌ها با هم پرخاشگرانه، تمسخرآمیز و همراه با تهدید و توهین است.
  خشونت این سریال در قالب مسابقات خطرناکی است که مسئول کمپ برای اعضا برنامه‌ریزی می‌کند. بالا رفتن از صخره، سقوط، یا افتادن در آب زیاد اتفاق می‌افتد. شخصیت‌ها با هم درگیر می‌شوند و به یکدیگر آسیب می‌رسانند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  «جزیره‌ی آرزوها» که با ته‌مایه‌های هجوکمدی و با الهام از مجموعه‌های واقع‌نمایانه (reality show) و در قالب انیمیشن دوبعدی ساخته شده، یکی از فصل‌های سریال اصلی آرزوهای بزرگ است که برای بزرگسالان تولید می‌شود. در این سریال کارتونی، گروهی از افراد با شخصیت‌ها و خلق‌و‌خوهای متفاوت، در جزیره‌ای جمع شده‌اند و مسابقاتی را به‌ صورت مرحله‌ای انجام می‌دهند. در هر کدام از این مسابقات کارگروهی اصل است و عموماً شخصی که کمتر با گروه همکاری می‌کند، شانس کمتری برای ادامه‌ی بازی دارد. رفتارهای رقابتی در این سریال بسیار پررنگ و برجسته‌اند. بیش‌تر بازیکنان به هم احترام نمی‌گذارند و به یکدیگر اعتماد ندارند. بعضی نیز سعی دارند با تظاهر به دوستی و سوءاستفاده از دیگران کار خود را پیش ببرند.
  این سریال صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی دارد که اکثراً در قالب مسابقات خطرناکی توسط سرگروه کمپ به اعضای آن تحمیل می‌شود. همچنین شخصیت‌ها در طول مسابقات با هم درگیر می‌شوند و سعی می‌کنند به یکدیگر آسیب برسانند. از شوخی‌ها و عبارات بزرگسالانه و تکه‌های جنسی بسیاری استفاده می‌شود و شخصیت‌های زن با لباس‌هایی بدن‌نما و رفتارهایی عشوه‌گرانه، تداعی‌کننده‌ی کلیشه‌های مربوط به پوشش و رفتار زنانه‌اند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه با والدین خود تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی روابط بین شخصیت‌ها و محتوای غیرکودکانه و کلیشه‌ای آن با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در این برنامه تعدادی گروه، متشکل از چند شخصیت با ویژگی‌های متفاوت، در یک جزیره جمع شده و به صورت مرحله‌ای مسابقاتی را انجام می‌دهند. گروه بازنده باید یکی از یاران خود را بر اساس آرا خود حذف کنند و فردی که حذف شده با قایقی به سرزمین خود برمی‌گردد. در هر کدام از این مسابقات که معمولاً یک روز کامل به طول می‌انجامد، کار گروهی محور اصلی است و عموماً شخصی که کمتر با گروه همکاری می‌کند، شانس کمتری برای ادامه‌ی بازی دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزی این سریال را جالب می‌کند؟ شما از چه موضوعاتی در آن خوش‌تان می‌آید؟ به نظرتان این انیمیشن برای کودکان ساخته شده؟
  چه موضوعاتی در این سریال مورد تمسخر قرار می‌گیرند؟ نظر شما در مورد شوخی‌های آن چیست؟
  به نظرتان شخصیت دخترها واقعی نشان داده شده‌اند؟ به زن‌ها و دخترهایی که شما می‌شناسید، شبیه‌اند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۲۱
  سال انتشار ۲۰۰۸