جزیره‌ قلقلی‌ها

(The Beeps)

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی موجوداتی قلقلی‌مانند، تجربه‌های روزمره‌‌شان در کنار هم و تلاش آن‌ها برای ناامید نشدن از حرف‌های دیگران

سال: 2007
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط و دوستی بین قلقلی‌ها، قهر و آشتی‌هایشان و بخشی از مسائلی که در هر قسمت با آن‌ها مواجه می‌شوند، مثل کوچک‌تر بودن و تحقیر شدن، بهداشت و تمیزی و احساس توانمندی برای کودکان خردسال قابل ارتباط‌اند.
  قلقلی‌ها در بیشتر موقعیت‌ها شاد و مهربان‌اند و به هم کمک می‌کنند. وقتی مسئله‌ای پیش می‌آید به راه‌حل فکر می‌کنند و سعی می‌کنند با همکاری هم مسئله را حل کنند. آن‌ها ناامید نمی‌شوند.
  گاهی از بعضی کلمات توهین‌آمیز استفاده می‌شود: احمقانه، نادون، بدبو، خودخواه، بیچاره. لحن حرف زدن جوراب‌ها در بسیاری از موقعیت‌ها همراه با سرزنش و تمسخر است. چند شخصیت سریال نام‌هایی مثل شلخته و دردسر دارند که برچسب‌هایی منفی به حساب می‌آیند و استفاده از آن‌ها به‌عنوان نام اشخاص، آموزه‌ای نامناسب برای کودکان است.
  کودکان در خلال داستان‌ها با بعضی از پدیده‌های طبیعی مثل باران و رعد و برق، کوه و تپه، جنگل و آبشار آشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده و در فارسی، جزیره‌ی قلقلی‌ها نام گرفته، ماجراهای موجوداتی به نام قلقلی‌ها است که در جزیره‌ای به همین نام زندگی می‌کنند. آن‌ها هر روز با اتفاق تازه‌ای مواجه می‌شوند یا مسئله‌ای برایشان پیش می‌آید که سعی می‌کنند با کمک هم آن را حل کنند. ارتباط قلقلی‌ها با هم دوستانه است و در موقعیت‌های سخت از هم حمایت می‌کنند. چند شخصیت منفی جوراب‌مانند هم در سریال حضور دارند که همیشه سعی دارند با ترانه‌هایی که می‌خوانند، قلقلی‌ها را ناامید کنند ولی قلقلی‌ها هم در مقابل، تلاش می‌کنند نسبت به حرف‌های آن‌ها بی‌توجه باشند و به کار خودشان ادامه دهند.
  موقعیت ترسناک و خشن خاصی در سریال وجود ندارد ولی زبان شخصیت‌ها در بعضی از موقعیت‌ها سرزنش‌آمیز یا همراه با ناسزاست. بعضی از شخصیت‌ها با اسامی منفی مثل پرسروصدا، خوابالو یا بدبو نام‌گذاری شده‌اند (در فارسی به اسامی منفی دیگری مثل شلخته تغییر پیدا کرده‌اند) و استفاده از برچسب‌های منفی در گفتار شخصیت‌ها پررنگ است؛ این موضوع می‌تواند آموزه‌ی نامناسبی برای کودکان باشد. ترانه‌هایی که جوراب‌ها می‌خوانند نیز سرشار از تحقیر و تمسخر است. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موضوعات منفی آن با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  قلقلی‌ها موجودات گرد و تپلی هستند که در جزیره‌‌ی قلقلی‌ها زندگی می‌کنند. آن‌ها هر روز چیزهای عجیبی پیدا می‌کنند و با اتفاقات تازه‌ای مواجه می‌شوند. در جزیره، جوراب‌هایی هم وجود دارند که همیشه سعی دارند قلقلی‌ها را ناامید کنند اما قلقلی‌ها بدون توجه به حرف‌های آن‌ها به کارشان ادامه می‌دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این سریال را دوست دارید؟ چه بخش‌هایی از آن را دوست دارید؟ چه چیزی در آن را دوست ندارید؟
  به نظرتان قلقلی‌ها شبیه خانواده‌اند؟ یا شبیه مردم یک شهر؟ آن‌ها شما را یاد کسی می‌اندازند؟
  به نظر شما رفتار جوراب‌ها قلقلی‌ها را ناراحت می‌کند؟ آن‌ها چه واکنشی به جوراب‌ها نشان می‌دهند؟ اگر شما جای قلقلی‌ها بودید چه می‌کردید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۱۱
  سال انتشار ۲۰۰۷