جزیره اسرارآمیز لالا

(Lulu's Islands)

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه از اتفاقات زندگی گروهی از حیوانات با همراهی یک پسربچه، تجربه‌های روزمره‌ی آن‌ها و تلاش و همکاری‌شان برای نگهداری از محیط زیست

سال: 2009
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های په‌پی و حیوانات و بخشی از مسائلی که هر روز با آن‌ها مواجه می‌شوند، مثل دوستی، بازی، قهر و آشتی، کنجکاوی و ترس، همگی برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادارند.
  په‌پی، لالا و بقیه کنجکاو و ماجراجو هستند. آن‌ها برای حل مسائل مختلف به هم کمک می‌کنند و سعی می‌کنند برای هر مسئله‌ای راه‌حلی پیدا کنند. آن‌ها نسبت به محل زندگی‌شان و حیوانات اطراف‌شان احساس مسئولیت می‌کنند.
  در همه‌ی قسمت‌ها په‌پی فقط شلوار پوشیده و بالاتنه‌اش برهنه است. به موضوعاتی مثل شکار و زندانی کردن اشاره شده که برای خردسالان سنگین و گاهی اضطراب‌آورند. موضوع مراقبت از محیط زیست هم با رویکردی که در این سریال به آن پرداخته شده، می‌تواند برای خردسالان نگران‌کننده باشد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیاد استفاده می‌شود: همه‌تون ترسویید، اونی که باید زندانی بشه شما هستی، تو چت شده، ساکت، حالا دیگه زرنگ‌بازی در نمیاری، مسخره‌ست، دروغگو، ترسو، کله‌شق. در بعضی از موقعیت‌ها بچه‌ها سر هم داد می‌کشند یا با لحنی همراه با تهدید یا سرزنش با هم حرف می‌زنند.
  کودکان در خلال داستان‌های این سریال با طبیعت، فصول و حیوانات مختلف آشنا می‌شوند. همچنین درس‌هایی درباره‌ی محیط زیست و نگهداری از آن می‌آموزند.
  موقعیت‌های ترسناک و خشن نسبتاً زیادی در این سریال وجود دارد؛ برای مثال په‌پی در جنگل گم می‌شود. حیوانات بازی ترسناکی می‌کنند و په‌پی را می‌ترسانند. در غار خفاشی می‌بینند و تصور می‌کنند هیولاست. عنکبوت‌ها حیوانات را می‌ترسانند. شکارچی خشنی می‌خواهد یک گونه‌ی نادر را شکار کند. حیوانات سعی دارند شکارچی را زندانی کنند. په‌پی و لالا تجربه‌های خطرناکی می‌کنند؛ مثلاً قایقی را در دریا می‌رانند. حیوانات از غرق شدن و خورده شدن توسط کوسه‌ها حرف می‌زنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی، ماجراهای روزمره‌ی حیواناتی در جزیره است که با ورود یک پسربچه به نام په‌پی به جزیره، زندگی‌شان تغییراتی می‌کند و با تجربه‌های جدیدتر و خطرات و ماجراهای بیشتری مواجه می‌شوند. آن‌ها کنجکاو و بازیگوش‌اند و می‌خواهند از همه چیز سر در بیاورند. این روحیات باعث می‌شود با خطرات زیادی مواجه شوند و در موقعیت‌های مختلف، ترس را تجربه کنند. حیوانات جزیره، محل زندگی‌شان را دوست دارند و تمام تلاش‌شان را می‌کنند که جزیره را از آسیب و ویرانی دور نگه دارند. آن‌ها با همکاری با هم و با کمک گرفتن از په‌پی، اجازه نمی‌دهند محیط زیست‌شان آلوده شود یا موجودات بدجنس به گونه‌های گیاهی و حیوانی آن‌جا آسیب وارد کنند.
  موقعیت‌های ترسناک و خشن در این سریال، در مقایسه با گروه سنی مخاطب که خردسالان هستند، پرتعدادند و ممکن است برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده باشند. په‌پی و حیوانات در قسمت‌های مختلف تجربه‌های خطرناکی می‌کنند، تنها به جنگل می‌روند، بدون اجازه‌ی بزرگ‌ترها قایق می‌رانند یا با موجودات ترسناکی مواجه می‌شوند. موضوعات محیط زیستی‌ای که در این سریال به آن‌ها پرداخته شده هم، اگرچه می‌توانند توجه کودکان را به حفظ و نگهداری از محیط زیست جلب کنند ولی ممکن است در کوچک‌ترها ایجاد اضطراب و ناامنی کنند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  حیواناتی از گونه‌های مختلف در مجموعه‌جزایری زندگی می‌کنند. یک روز پسربچه‌ای به نام په‌پی که از نجات‌یافتگان یک کشتی است، به جزیره‌ی آن‌ها پا می‌گذارد و از آن به بعد، اوضاع تغییر می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این سریال را دوست دارید؟ چه چیزهایی در آن هست که دوست دارید؟
  شما با دوستان‌تان چه بازی‌هایی می‌کنید؟ چطور به آن‌ها نشان می‌دهید که با هم دوست‌اید؟
  وقتی برای دوست‌تان مسئله‌ای پیش بیاید شما به او کمک می‌کنید؟ وقتی برای خودتان مسئله‌ای پیش بیاید آن را چگونه حل می‌کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۱۳
  سال انتشار ۲۰۰۹