جشن کلمه

(Word Party)
thumbnail
۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و آموزشی درباره‌ی چهار حیوان کوچک؛ بازی‌ها و شیطنت‌های آن‌ها در کنار هم، همراه با یادگیری

سال: 2016
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بچه‌ها با هم دوست‌اند و در کنار هم بازی و شیطنت می‌کنند و چیزهایی یاد می‌گیرند. آن‌ها احساسات مختلف‌شان را می‌شناسند و به یکدیگر نشان می‌دهند. بعضی از آن‌ها خوب بلد نیستند حرف بزنند یا منظورشان را برسانند و بعضی دیگر دیرتر متوجه منظور دیگران می‌شوند. احساسات و تجربه‌های آن‌ها و عموم موقعیت‌هایی که در آن‌ها قرار می‌گیرند، برای خردسالان هم‌ذات‌پندارانه و معنادارند.
  همه‌ی شخصیت‌ها مهربان و حمایتگرند و هر کدام با توجه به سن‌شان، در موقعیت‌های مختلف به هم کمک می‌کنند. آن‌ها همه‌ی کارها را به صورت گروهی انجام می‌دهند و در انجام کارها از هم حمایت می‌کنند.
  گاهی از کلماتی مثل احمقانه، مسخره یا خنگ استفاده می‌شود.
  در قسمت‌های مختلف سریال، اسامی و تصاویر بعضی از حیوانات و حشرات، رنگ‌های مختلف، احساسات گوناگون و چگونگی بیان آن‌ها و بعضی از اشکال هندسی به خردسالان معرفی می‌شوند. همچنین، به مهارت‌هایی مثل همدلی، مسئولیت‌پذیری و کمک به دیگران پرداخته می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی سه‌بعدی که در فارسی، کلمه‌بازی هم نام گرفته، درباره‌ی چهار بچه‌ی حیوان است که مثل بچه‌های زیر دو سال لباس پوشیده‌اند و در حال یادگیری کلمات و حرف زدن هستند. آن‌ها که در جایی شبیه به مهدکودک زندگی می‌کنند، در هر قسمت با هم غذا می‌خورند، آواز می‌خوانند، بازی می‌کنند، به گردش در پارک می‌روند و چیزهایی یاد می‌گیرند. موضوعاتی مثل اسامی بعضی از حیوانات و حشرات و شناسایی آن‌ها از روی تصویر، شناخت بعضی از رنگ‌ها و اشکال هندسی، مشاغل مختلف و موضوعاتی از این دست که ممکن است در زندگی کودکان خردسال معنادار باشند، با زبانی ساده و با تکرار توسط چهار شخصیت اصلی، به خردسالان آموزش داده می‌شوند. شخصیت‌ها همچنین با احساسات مختلف و چگونگی بیان آن‌ها، همدلی با هم و کمک کردن به یکدیگر، استفاده از کتاب‌های تصویری برای پیدا کردن جواب سوالات و کار گروهی برای رسیدن به هدف آشنا می‌شوند.
  سریال موضوع خشن و ترسناکی ندارد و به جز چند بار استفاده از کلماتی مثل مسخره‌بازی و خنگ که این‌ها هم کارکرد توهین‌آمیز ندارند، از نظر زبانی هم پیراسته و تمیز است. نکته‌ی منفی سریال در نسخه‌ی دوبله‌ی آن است که آوازهایی که در هر قسمت توسط شخصیت‌ها خوانده می‌شوند، در نسخه‌ی دوبله از نظر موسیقیایی بسیار ضعیف‌اند و نه‌تنها کارکرد مثبت و آموزنده ندارند، که می‌توانند از نظر شنیداری منفی باشند. تماشای این سریال برای خردسالان بزرگ‌تر از ۳ سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  بچه‌فیلی به نام بِیلی، بچه‌یوزی به نام فرَنی، بچه‌پاندایی به نام لولو و یک بچه‌ی والابی به نام کیپ، هر روز طبق برنامه‌ای که ساعت تیک‌تاکی به آن‌ها نشان می‌دهد، غذا می‌خورند، بازی می‌کنند و چیزهایی یاد می‌گیرند. آن‌ها برای یادگرفتن بعضی از کلمات به کمک مخاطبان نیاز دارند و از بچه‌های بزرگ‌تری که برنامه را تماشا می‌کنند، سوال می‌کنند. چند صدا در جواب آن‌ها، کلمه‌ی مورد نظر را می‌گویند. در یکی از فصل‌های سریال، یک نوزاد لاکپشت هم به جمع آن‌ها اضافه می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در این قسمت بچه‌ها چه کارهایی انجام دادند؟ می‌توانید آن‌ها را به ترتیب تعریف کنید؟
  به نظرتان این چهار حیوان با هم دوست‌اند؟ چطور می‌فهمید با هم دوست‌اند؟ شما با دوستانتان چه کارهایی انجام می‌دهید؟
  این سریال را دوست دارید؟ چه بخش‌هایی از آن را بیشتر دوست دارید؟ دلتان می‌خواهد بازی‌های بچه‌ها را با دوستانتان انجام دهید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۵
  تعداد قسمت ها تا کنون ۶۰
  رتبه MPAA TV-Y
  مدت زمان ۱۱
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو The Jim Henson Company، Tront Productions
  بازیگران دورین دیویس، میستی روزاس، ویکتور یرید
  سال انتشار ۲۰۱۶