جنگل چاکل

(The Chucklewood Critters)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه از زندگی روزمره‌ی یک بچه‌روباه و یک بچه‌خرس، کنجکاوی‌ همیشگی آن‌ها و تجربه‌های هیجان‌انگیزشان در کنار خانواده

سال: 1998
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های باتی و راسی و بقیه‌ی حیوانات و مسائلی که هر روز با آن‌ها مواجه می‌شوند، مثل کشف و کنجکاوی، دوستی و بازی، قهر و آشتی، و نیز روابط‌ آن‌ها با والدین‌شان، برای کودکان همذات‌پندارانه و معنادارند.
  باتی و راسی کنجکاو و ماجراجو هستند و از هر فرصتی برای ماجراجویی استفاده می‌کنند. آن‌ها همچنین مسئول و حمایتگرند و از یکدیگر و از سایر حیوانات جنگل حمایت می‌کنند. مشاهده‌ی دقیق و تلاش مؤثر برای کشف و یادگیری از ویژگی‌های برجسته‌ی آن‌هاست. والدین‌شان هم صبور و خوش‌رفتارند و سعی می‌کنند با یادآوری‌های کوچک، در عین این‌که از آن‌ها مراقبت می‌کنند، سد راهی برای میل آن‌ها به کشف و جستجوگری نباشند. آن‌ها در همه حال از فرزندان‌شان حمایت می‌کنند. فرانکی هم جغد دانایی است که همیشه آماده است به بقیه مشورت بدهد. ارتباط کوچک و بزرگ با او خوب و همراه با دوستی و احترام است.
  در طول سریال از جملات و عباراتی استفاده می‌شود که برای کوچک‌ترها سنگین و پیچیده‌اند: به چیزای غیرواقعی عقیده داری، سنگ جادویی،‌ اعتقاد و اطمینان ما به چیزای خوب.
  کودکان از خلال داستان‌ها با مهارت‌های مختلف فردی و اجتماعی زندگی آشنا می‌شوند؛ مهارت‌هایی مثل مشاهده‌گری دقیق، تجزیه و تحلیل اطلاعات، رعایت بهداشت و نظافت، اعتماد و باور داشتن به خود، مراقبت از خود، رعایت قوانین، چرخه‌ی طبیعت، اقتصاد و معامله.
  کودکان در ماجراجویی‌هایشان با مسائل مختلفی مواجه می‌شوند؛ مسائلی مثل در آب افتادن، گم شدن، ترسیدن، از دره پرت شدن. البته همه‌ی این اتفاقات به سادگی برطرف می‌شوند و کسی آسیبی نمی‌بیند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی، ماجراهای زندگی یک بچه‌روباه به نام باتی و یک بچه‌خرس به نام راسی است که همراه خانواده‌هایشان در غاری در جنگل چاکل زندگی می‌کنند. جنگل چاکل یک جنگل حفاظت‌شده است و جنگلبانی از آن مراقبت می‌کند که وقتی حیوانات به کمک نیاز داشته باشند، به کمک آن‌ها می‌آید. باتی و راسی همیشه در حال گشت‌وگذار در جنگل‌اند و مدام چیزهای تازه‌ای کشف می‌کنند و با موضوعات تازه‌ای آشنا می‌شوند. آن‌ها در ماجراجویی‌هایشان با مسائل مختلفی هم مواجه می‌شوند و سعی می‌کنند با مشاهده‌ی دقیق، جمع‌آوری اطلاعات، فکر کردن و تصمیم‌گیری، مسائل را حل‌و‌فصل کنند. در این گشت‌وگذارها گاهی خطراتی هم برایشان پیش می‌آید و متوجه می‌شوند باید بیشتر مراقب باشند. آن‌ها و بقیه‌ی حیوانات جنگل همیشه از هم حمایت می‌کنند و در موقعیت‌های خطرناک هوای هم را دارند.
  باتی و راسی در ماجراجویی‌هایشان با خطراتی مواجه می‌شوند؛ مثلاً از جایی پرت می‌شوند، گم می‌شوند یا گول می‌خورند ولی همه‌ی این موقعیت‌ها به‌سرعت و سادگی رفع و رجوع می‌شوند و هیچ اتفاق آزاردهنده‌ای برایشان نمی‌افتد. گفت‌وگوهای بین شخصیت‌ها در این سریال پرشمار است و بخش زیادی از این گفت‌وگوها حاوی کلمات و عبارات سنگین و پیچیده‌‌ای است که فراتر از خرانه‌ی واژگان کودکان کوچک‌تر است. مدت‌زمان طولانی هر قسمت هم ممکن است کوچک‌ترها را خسته کند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  باتی و راسی که بچه‌روباه و بچه‌خرس‌اند، همراه با خانواده‌هایشان در غاری در جنگل چاکل زندگی می‌کنند. آن‌ها دوستان خوبی هستند و هر روز با اتفاقات تازه‌ای مواجه می‌شوند و چیزهای زیادی یاد می‌گیرند. یک جغد پیر دانا هم در جنگل چاکل زندگی می‌کند که باتی و راسی و دیگران، برای حل مسائل‌شان از او کمک می‌گیرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز باتی و راسی با چه مسئله‌ای مواجه شدند؟ آن‌ها چگونه مسئله‌شان را حل کردند؟
  به نظر شما ارتباط حیوانات جنگل چاکل با هم خوب است؟ آن‌ها چگونه به هم کمک می‌کنند؟
  والدین باتی و راسی با آن‌ها چگونه رفتار می‌کنند؟ وقتی باتی و راسی به دردسر می‌افتند، آن‌ها چکار می‌کنند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۱۹۹۸