جوجه‌های کاغذی

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی درباره‌ی جوجه‌هایی کوچک، شیطنت‌های آن‌ها در هر قسمت و یاد گرفتن درس‌هایی درباره‌ی اخلاق و رفتار درست

سال: 1389
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌های جوجه‌ها، ارتباط‌شان با هم و شیطنت‌ها و بازی‌هایشان می‌تواند برای کودکان خردسال معنادار باشد.
  جوجه‌ها وقتی متوجه می‌شوند کار اشتباهی کرده‌اند، سعی می‌کنند جبران کنند. آن‌ها خطاهای هم را نیز می‌بخشند.
  در قسمت‌های باکلام از جملات ناسزا و تهدیدآمیز زیادی استفاده می‌شود: هر چی دیدی از چشم خودت دیدی، حالا می‌فهمی با کی طرفی، یه وقت دیدی یه بلایی سرت آوردم، مگه نمی‌فهمی؟، میام حالت رو می‌گیرم. نارنجی گاهی برای دفاع از خودش دروغ می‌گوید.
  گاهی نارنجی با زورگویی و قلدری می‌خواهد به هدفش برسد. بین جوجه‌ها هر از گاهی دعوا و درگیری پیش می‌آید.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کات‌اوت ساخته شده، در ۱۳ قسمت اول باکلام است و در ۱۳ قسمت دوم بدون کلام. داستان‌ها درباره‌ی دو جوجه‌ی کوچک طلایی و نارنجی است که همیشه در حال شیطنت و بازیگوشی‌اند و در هر قسمت، ماجراهایی برایشان پیش می‌آید که در آن‌ها، بعضی اصول اخلاقی مثل راستگویی یا احترام به دیگران و نیز مهارت‌های اجتماعی مثل دوستی و همکاری و صبوری را می‌آموزند. نارنجی نسبت به طلایی بیشتر اشتباه می‌کند و گاهی برای پوشاندن اشتباهش، دروغ می‌گوید. اما بعد متوجه می‌شود که ممکن است دوستانش را از دست بدهد؛ بنابراین سعی می‌کند اشتباهش را جبران کند و رابطه با دوستانش را از سر بگیرد. چگونگی این تغییر مسیر و فهمیدن اشتباه یا متوجه شدن این‌که دروغ گفتن کار نادرستی است، در عموم داستان‌ها مشخص نمی‌شود.
  در سری اول که باکلام است، رفتارهای خشن و جملات توهین‌آمیز و همراه با تهدید از طرف شخصیت‌ها دیده و شنیده می‌شود. سریال برای آموزش رفتارهای درست یا اخلاقی از نمایش رفتارهای نادرست و نشان دادن زشتی آن‌ها استفاده می‌کند؛ روشی که برای کودکان خردسال که مشاهدات‌شان را به‌سرعت درونی می‌کنند و از رفتارهایی که می‌بینند تقلید می‌کنند، مناسب نیست. چگونگی تغییر رفتار شخصیت‌ها و فهمیدن این‌که رفتارشان اشتباه بوده هم، برای کوچک‌ترها قابل درک نیست. در سری دوم سریال که بدون کلام است، صحنه‌های خشن کمتری دیده می‌شود و روابط صلح‌آمیزتر است ولی ممکن است درک خط سیر داستان‌ها برای کوچک‌ترها دشوار باشد. پیشنهاد می‌شود کودکان زیر ۵ سال، آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دو جوجه‌ی کوچک به نام‌های طلایی و نارنجی در دشتی سرسبز و زیبا زندگی می‌کنند. آن‌ها در هر قسمت با مسئله‌ای مواجه می‌شوند یا برای هم دردسری درست می‌کنند و بعد با کمک هم آن را حل می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این کارتون را دوست دارید؟ از داستان‌های آن سر در می‌آورید؟
  امروز نارنجی با چه مسئله‌ای روبه‌رو شد؟ او چگونه توانست مسئله را حل کند؟
  به نظر شما نارنجی و طلایی با هم دوست‌اند؟ از کجا می‌فهمید؟ طلایی نسبت به نارنجی چه احساسی دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۷
  سال انتشار ۱۳۸۹