جوجه جوجه طلایی

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی جوجه‌ای که از همه باهوش‌تر است، کمک‌های او به حل مسائل دیگران و آموزش رفتار درست و مهارت‌های زندگی به آن‌ها

سال: 1393
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌های ساده و روزمره‌ی جوجه طلایی و دوستانش، قهر و آشتی‌ها، شیطنت‌ها، روابط‌شان با هم، بیماری، ترس، تولد و رقابت، همگی در جهان کودکان خردسال معنادارند.
  جوجه‌طلایی مهربان، مسئول و حمایتگر است. او همیشه برای کمک به دیگران پیش‌قدم می‌شود و با اعتماد به خود و توانایی‌هایش، برای مسائل راه‌حل پیدا می‌کند.
  در بعضی صحنه‌ها که‌ شخصیت‌های منفی مثل عقاب یا روباه حضور دارند، لحن تند و خشن و کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده می‌شود: حساب‌تون رو می‌رسم، برو دنبال کارت، حالا می‌دونم چی کارت کنم، حالیت می‌کنم، نادون، بدجنسا. تمسخر و تهدید هم در گفتگوها شنیده می‌شود. بخش زیادی از گفت‌وگوها فراتر از خزانه‌ی زبانی خردسالان است: می‌مونه وجدان تو، دلیلی برای ثابت کردن نمی‌خواد، اون جواب همه‌ی بدیاش رو حتماً می‌بینه، من از روی شماها شرمنده‌ام.
  کودکان با اسامی تعدادی از حیوانات و بعضی از ویژگی‌های آن‌ها آشنا می‌شوند.
  در بعضی از قسمت‌ها صحنه‌های خشن و ترسناکی برای خردسالان دیده می‌شود: خرس از درخت می‌افتد و سرش آسیب می‌بیند. عقاب بره را می‌دزدد و او را مجبور می‌کند برای او کار کند و با او بدرفتاری و تندی می‌کند. گنجشک پرستو را از لانه به بیرون پرت می‌کند، بعد هم کلاغ همین کار را می‌کند. گنجشک و کلاغ با هم دعوا می‌کنند. روباه می‌خواهد پرنده‌ای را شکار کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کات‌اوت کامپیوتری ساخته شده، درباره‌ی ماجراهای روزمره‌ی جوجه‌طلایی و دوستان اوست. آن‌ها هر روز با اتفاقات تازه‌ای مواجه می‌شوند که مجبور به حل مسئله و تصمیم‌گیری می‌شوند. جوجه‌طلایی از همه باهوش‌تر است و به همه‌ی دوستانش در حل مسائل‌شان کمک می‌کند. هر حیوانی که به مسئله می‌خورد، فوراً خود را به جوجه‌طلایی می‌رساند تا راه‌حلی برایش پیدا کند. موقعیت‌ها عموماً مربوط به موضوعات اخلاقی، آداب اجتماعی، رفتار درست و بعضی مهارت‌های زندگی‌اند. خردسالان در خلال داستان‌ها با حیوانات مختلف و بعضی از ویژگی‌هایشان آشنا می‌شوند؛ هرچند در کنار این آشنایی، مقدار زیادی اطلاعات نادرست هم در مورد حیوانات دریافت می‌کنند.
  در بعضی از قسمت‌های سریال که شخصیت‌های منفی مانند عقاب یا روباه حضور دارند، صحنه‌های خشنی مثل دزدیدن حیوانات کوچک‌تر یا درگیری و رقابت بین حیوانات دیده می‌شود. بخش عمده‌ی داستان‌ها از طریق گفتار پیش می‌رود و گفتگوهای طولانی همراه با کلمات و جملاتِ سنگین‌تر از درک کودکان، پیام‌های مستقیم اخلاقی و سرزنش و امر و نهی، فراوان شنیده می‌شوند. عموم حیوانات خودشان به راه‌حل برای مسائل‌شان فکر نمی‌کنند و بلافاصله به سراغ جوجه‌طلایی می‌روند و او که نقش دانای کل را دارد، قابلیت تأثیرگذاری زیادی هم روی خردسالان دارد؛ در حالی که عموم امر و نهی‌ها و تذکرها و سرزنش‌ها هم از جانب او صورت می‌گیرد که آموزه‌ی مناسبی برای خردسالان نیست. داستان‌های این سریال نیز به نسبت داستان‌های خردسالان، طولانی‌تر و پیچیده‌ترند. پیشنهاد می‌شود کودکان زیر ۵ سال، سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد مسیر داستان، گفتگوهایی که ممکن است قابل درک نباشند و نیز درباره‌ی بعضی اطلاعات غلط در داستان‌ها، با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دوستان جوجه‌طلایی هر روز با مسائل مختلفی روبه‌رو می‌شوند که برای حل آن‌ها از او کمک می‌گیرند. جوجه طلایی همیشه راه‌حلی پیدا می‌کند و به دوستانش کمک می‌کند؛ به همین خاطر، همه او را دوست دارند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  داستان‌های این سریال را دوست دارید؟ شخصیت جوجه‌طلایی را دوست دارید؟ چه ویژگی‌هایی دارد که شما دوست ندارید؟
  در این سریال با چه حیواناتی آشنا شدید؟ این حیوانات را در زندگی واقعی هم دیده‌اید؟ کجا می‌توانید آن‌ها را ببینید؟
  به نظر شما حیوانات بهتر است همیشه از جوجه‌طلایی کمک بگیرند یا خودشان هم به راه‌حل فکر کنند؟ شما وقتی با مسئله‌ای مواجه می‌شوید چه کار می‌کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۵
  سال انتشار ۱۳۹۳